Hafta Hafta Gebelik 34. Hafta

Kübra Irmak

Gebeliğinizin son dönemleri geldiği için artık sabırsızlandığınızı biliyorum, sona yaklaşmanıza az kaldı, sabredin. Hatta sabırsızlığınızı bir kere bırakıp, bebeğinize neler söylediğinize odaklanmanızı öneririm, çünkü bebeğiniz sesinizi duyuyor ve konuşmalarınıza kulak kabartıyor olabilir. 🙂 34. gebelik haftasının gelişmelerinden bahsedecek olursak;

34 haftalık bebeğin büyüklüğü ne kadardır?

34 haftalık gebelikte bebeğinizin boyu 44-45 cm iken ağırlığı 2300-2400 gram kadardır.  Bebeğiniz bu hafta itibariyle bir kavun boyutuna ulaşmış bulunuyor.

34 haftalık gebelikte bebekte olan değişimler nelerdir?

Bebeğinizin tırnakları parmak uçlarına kadar ulaşarak gelişimini tamamladı artık. Cildini koruyan verniks tabakası kalınlaşırken, erkek bebeklerde testisler torbalarına doğru inişe devam ediyor.

34 haftalık gebelikte akciğer gelişimi neredeyse tamamlanmış durumda. Bunun yanı sıra sinir sistemi olgunlaşmaya devam ediyor.

Özetle bebeğiniz dış dünyaya daha fazla uyum sağlamak için elinden geleni yapıyor.

Eğer erken doğum için endişe ediyorsanız size iletmemiz gereken bilgi şu: 34-37. Hafta arasında doğan bebeklerde genellikle bir sıkıntı görülmemektedir.

34 haftalık gebelikte annede olan değişiklikler nelerdir?

Son haftalarda annede yaşanan değişiklikler her hafta aşağı yukarı benzerdir.

Gebelik zehirlenmesi (preeklampsi) belirtileri nelerdir?

Hamilelikte Bulanık Görüş: Hormonların, sıvı tutulumunun ve uyku yetersizliğinin bir araya gelmesi, görüşünüzün biraz “bulanık” olmasına neden olabilir. Bu bazen sadece normal, geçici bir gebelik semptomudur, ancak bulanık görüşünüze şişme, baş ağrısı, hızlı kilo artışı ve/veya şişlik eşlik ediyorsa , bunlar  preeklampsi (gebelik zehirlenmesi)’nin bir belirtisi olabilir, bu yüzden bu durumda hekiminizi bilgilendirmeniz son derece önemlidir.

Hamilelikte Yorgunluk; Hem gebeliğin getirdiği sorunlar, hem de artan endişeleriniz kendinizi sürekli yorgun hissetmenize neden olabilir, bu durumun son derece normal olduğunu unutmayın 🙂

Hamilelikte Unutkanlık ve Beceriksizlik; Gebelik beyni olarak çok adlandırılan bu özel durum bütün gebelerin başına gelmektedir. 2 aya yakın anne olacağınızın verdiği tedirginlik de  tabi bilişsel fonksiyonlarınızı etkilemektedir.

Bu haftanın haberleri bu kadar, 35 haftalık gebelik sürecini konuşacağımız bir sonraki hafta tekrar görüşmek üzere.

Hamilelikte bebek hareketlerinin sıklığı nasıl olmalıdır?

Gebelerin hepsi bebeklerinin hareket düzenine zamanla aşina olur. Hareketlerin sıklığında meydana gelen değişimleri fark ederler. Gebeliğiniz ilerledikçe bebeğinizin hareketlerinde azalma görülür. Özellikle bebeğin başı leğen kemiğine düştükten sonra, rahmin içinde hareket edecek pek fazla bir yer kalmaz, dolayısıyla azalma görülmesi normaldir. Eğer anne adayı bebeğinin hareketlerinde problem olduğunu düşünüyorsa vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna gidip, bebek hareketlerini kontrol ettirmelidir.

Bir önceki gebelik haftası için, Hafta Hafta Gebelik (33. hafta) yazısına tıklayabilirsiniz.

0 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

Yorum Yaz