Hafta Hafta Gebelik (33. Hafta)

Kübra Irmak

Hafta hafta gebelik serimizde yavaş yavaş sonlara yaklaşıyoruz. Aslına bakarsanız 33. gebelik haftası için söyleyebileceğim ekstra şeyler yok, eğer rutin bir gebelik süreci yaşıyorsanız zaten gebeliğinizin belirli haftalarında doktor kontrolünüz de olmayacak, ama ben yine de her hafta ile ilgili küçük küçük bilgi sahibi olabilmeniz adına 33 haftalık gebelik ile ilgili de bir kaç şey yazacağım. Eminim hepiniz artık varlığını iyiden iyiye hissetmeye başladığınız bebeğinizin bu hafta kaç kilo olduğunu ve ne kadar büyüdüğünü merak ediyorsunuz. 🙂

33 haftalık bebeğin büyüklüğü ne kadardır?

33 haftalık gebelikte bebeğiniz 2000 gram civarında iken boyu yaklaşık olarak 43-44 cm kadardır. Bizi takip edenler göz önünde daha net canlandırabilmek için her gebelik haftasını bir meyve ya da sebze ile eşleştirdiğimizi bilirler. Bu hafta bebeğinizi ananas büyüklüğünde canlandırabilirsiniz 🙂

 

33 haftalık gebelikte bebekte olan değişimler nelerdir?

Bu hafta rahim içine bakma şansınız olsaydı eğer, bebeğiniz uyanıkken gözlerinin açık olduğunu görme şansınız olurdu. 🙂

33. haftalık gebelik sürecinde bebeğin nefes alıp verme ve yutma refleksleri gelişmeye devam ediyor. Kırışık cildi yerini normal bir görünüme bırakırken,  iskelet sistemi ve kemikler de gelişimini sürdürüyor.

Bebeğinizin kafa kemikleri henüz birleşmediğinden birbirinin üzerine geçebilir, bu durum bebeğin doğum kanalından geçmesi sırasında işe yarayan bir durumdur, dolayısıyla endişelenmenize hiç gerek yok 🙂 Doğumdan sonraki ilerleyen dönemde bu kemikler birleşecek, hatta bazı kemiklerin birleşmesi erişkinlik dönemini bile bulabilir.

33 haftalık gebelikte annede olan değişiklikler nelerdir?

Bu haftanın tek kelimelik özeti rahatsızlık 🙂 33 haftalık gebelik sürecinde hissedebileceğiniz bazı durumlardan kısaca bahsetmek gerekirse;

Hamilelikte Ateş Basması (Aşırı ısınma); Metabolik hızınız arttığından dolayı sıcaklamış hissedebilirsiniz. Özellikle yaz hamileleri için bu süreç biraz daha sıkıntılı geçecek. Vücudunuzdaki hormon seviyesindeki değişim nedeniyle meydana gelen bu durum neyseki kalıcı değil, doğum sonrasında bu şikayetlerinizde azalma olduğunu göreceksiniz. Eğer bu durumdan çok rahatsız oluyorsanız size önerim güneşten korunmanız, rahat kıyafetler giymeniz ve bol sıvı tüketmeniz yönünde olacak.

Hamilelikte Baş Ağrısı; Hormon dalgalanmalarına bağlı olarak hamilelikte baş ağrısı problemi yaşamanız yine beklenen durumlardan birisidir. Baş ağrınızın diğer sebepleri stres ve dehidrasyon da olabilir, dolayısıyla yeterince sıvı aldığınızdan emin olmalısınız. Son olarak gebelikte tansiyon yüksekliğinin de baş ağrısı yapabileceğini unutmayın.

Hamilelikte Nefes Darlığı; Bebeğinizin karnınızda kapladığı yerden dolayı akciğerlerinizi itmesine bağlı olarak nefesiniz sık sık kesilebilir. Eskiden yaptığınız aktiviteleri aynı yoğunlukla yapamadığınızı gözlemleyebilirsiniz. İlk defa hamile kalan tüm anne adayları için söyleyebileceğim şey şu:  Bir çok kadında durum aynı. 🙂 Bu durum her ne kadar olağan olsa da, en ufak hareketinde dahi nefes darlığı yaşayan gebelerin bu durumu hekimleri ile paylaşmaları son derece önemlidir.

Hamilelikte Unutkanlık ve Beceriksizlik: Gebelik beyni olarak adlandırılan bu özel durum bütün gebelerin başına gelmektedir. Yaklaşık 2 ay sonra anne olacağınızın verdiği tedirginlik, bilişsel fonksiyonlarınızı etkileyebilir, endişelenmeyin bir süre sonra herşey normale dönecek.

Hamilelikte bebek hareketlerinin sıklığı nasıl olmalıdır?

Gebelerin hepsi bebeklerinin hareket düzenine zamanla aşina olur. Hareketlerin sıklığında meydana gelen değişimleri fark ederler. Gebeliğiniz ilerledikçe bebeğinizin hareketlerinde azalma görülür. Özellikle bebeğin başı leğen kemiğine düştükten sonra, rahmin içinde hareket edecek pek fazla bir yer kalmaz, dolayısıyla azalma görülmesi normaldir. Eğer anne adayı bebeğinin hareketlerinde problem olduğunu düşünüyorsa vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna gidip, bebek hareketlerini kontrol ettirmelidir.

Doğum korkusu ile başa çıkmak için neler yapabilirim?

Yaklaşan doğum süreci endişe seviyenizin artmasına neden oluyor, özellikle ilk gebeliğini yaşayan anne adaylarında artan endişe seviyesi ve beraberinde gelen doğum korkusu oldukça sık rastladığımız bir durum.

Doğum korkusu ile baş edebilmek için;

  • Doğru ve sağlıklı bilgiler edinin: Doktorunuz ve ebenizle mutlaka konuşun.
  • Tam olarak neden korktuğunuzu keşfedin: Fiziksel ve duygusal endişelerinizi ayırt etmeniz işinizi kolaylaştıracak.
  • Doğum sonrasında hayatınızı düşünmeye çalışın: Doğuma sizinle kim gelecek, evde size kim destek olacak bunları doğumdan önce mutlaka planlayın.
  • Kendinize vakit ayırın: Doğum öncesinde kendiniz rahatlatmak, stresini azaltmak için bir takım aktiviteler yapın.(Rahatlama ve gevşeme egzersizleri buna bir örnek)
  • Yardım alın: Doğum korkusu günlük yaşamınızı olumsuz etkilemeye başlarsa ve bunlarla tek başınıza baş edemediğinizi hissederseniz profesyonel yardım almaktan çekinmeyin.

Bu haftanın haberleri bu kadar, 34. gebelik haftasını konuşacağımız bir sonraki hafta tekrar görüşmek üzere. 🙂

*****

Bir önceki gebelik haftası için, Hafta Hafta Gebelik (32. hafta) yazısına tıklayabilirsiniz.

1 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

1 Yorum

Handan Yolcu 27 Kasım 2018 - 05:24

Doğum yada başka sebeple yolunuz düşerse Houston Galleria’da ayni sitede Sahibinden 1+1 ve 2+1 full esyali kiralik daireler,kiraya elektrik,su,internet ve TV kablolu yayin dahil, araba kiralama secenekleriyle:arkadaş canlısı Türk komşu ve arkadaşlarla çok güzel vakit gecirebilir HEB supermarket,Galleria AVM vb birçok merkezi yere yakın olması hayatınızı çok kolaylaştiracaktir. Houston ziyaretiniz kesinlikle eşsiz bir deneyime dönüşecektir. irtibat: Handan Yolcu handanyolcu@yahoo.com-713 5040236 ya da houstondakiralikdaire.com

Reply

Yorum Yaz