Hafta Hafta Gebelik (32. Hafta)

Kübra Irmak

Ve artık gebeliğinizin 8. ayındasınız. Tebrik ediyorum sizi. Sona doğru yaklaştığınız bu günlerde artık gündeminizde doğum da var, dolayısıyla 32. gebelik haftasını anlatacağım bu yazımda doğum ile ilgili detaylı bir bilgilere de yer vereceğim. Öncelikle bu haftanın gelişmeleri ile başlayalım. 🙂

32 haftalık bebeğin büyüklüğü ne kadardır?

32 haftalık gebelikte bebeğin boyu 42-48 cm iken, ağırlığı 1800-1900 gram kadardır.  Bebeğiniz önümüzdeki yedi hafta, doğum ağırlığının yarısından fazlasını alacağı bir maratona çıkıyor. “Doğuma az kaldı, bu bebek yeterince kilo almayacak” diye düşünmeyin, sabırla beklediğinizde bebeğinizin kilo alması için hala epeyce bir süre olduğunu göreceksiniz.  “Peki ya bu hafta boyutunu neye benzetelim?” diye sorarsanız, bir kabak kadar olduğunu söyleyebilirim. 🙂

32 haftalık bebeğin gelişimi nasıl olur? 32. haftalık gebelikte bebek hareketleri nasıl olmalı?

Bebeğiniz yavaş yavaş inişe hazırlandığından, baş aşağı pozisyonu almaya başlıyor. Cildi artık şeffaf değil, cilt altında biriken yağlar şeffaf görünümü engellemeye başladı bile. El ve ayak tırnakları artık mevcut.

Bu hafta bebeğinizin hareketlerinde bir azalma, bir farklılık hissetmeniz mümkün; ilerleyen haftalarda daha da artacak olan bu his annelerin paniğe kapılmasına neden olabiliyor. 32. gebelik haftasına ulaşmış her anneye, her gün gevşemiş bir halde sol yanına yatarak 2 saat bebeğinin hareketlerini saymasını öneriyoruz. Bebeğin 2 saat içinde en az 10 kez hareket etmesi gerekiyor. Hareket 10’dan az ise hemen bir sağlık kuruluşuna başvurmanızda ve hekiminizi bilgilendirmeniz de fayda var.

Non-Stres Test nedir ? ( NST nedir?)

Artık bu teste aşina olmaya başlama döneminiz geldi. Bu test en erken, gebelik 28.haftaya ulaştığı zaman yapılsa da, genellikle 32-35. haftalarda uygulanır. Test sırasında bebeğin hareketi, kalp atım hızı ve atım hızındaki değişkenlikler 20-30 dakika süreyle izlenir. Bebeğin hareket etmemesi bir sorun olduğu anlamına gelmez, çünkü bebek uyuyor da olabilir.

32. Haftada Çalışabilir ya da Hamilelik İzin Raporu

Gebeliğinizin 32. haftası, gebeliğinizde yasal izin süresinin başladığı haftadır. Çalışan anneler bu hafta itibariye doğum öncesi 8 haftalık yasal izne ayrılma hakkına sahiptirler. Sağlık durumu ve işi çalışmaya elverişli olan hamileler ise, eğer çalışmaya devam etmek istiyorlarsa, hekiminden 5 hafta daha çalışabileceğine dair sağlık raporu almalıdır. Bu 5 haftalık çalışma, doğum sonrası verilecek olan 8 haftaya eklenerek toplam 13 haftalık izin elde edilebilir.

Doğum;

Doğum bebeğinize kavuşma anınız. Hepiniz bu anın mutlu olmasını istiyorsunuz. Çok okudunuz biliyorum. Herkes bir şeyler söyledi. Ama doğum kapalı bir kutudur; bunun altını çizmek zorundayım. Doğum eylemi tamamen kontrol edilemeyen, bilinmeyenlerin olduğu ve sonucu önceden tahmin edilemeyen bir süreçtir. Tüm bu nedenlerle gebelerin %6-80’inde doğum korkusu olduğu bildirilmektedir. Doğum korkusu hafif düzeyde olabileceği gibi, gebelerin günlük yaşamlarını etkileyecek kadar şiddetli düzeyde de olabilir.

Korkuların üstesinden gelmenin en iyi yolu BİLGİLENMEKTEDİR. Doğum ile ilgili hekiminiz ve ebenizle kafanıza takılan her şeyi konuşun. Korkularınızla yüzleşin.

Vaginal muayene nedir? Doğum öncesi vaginal muayeneden korkmalı mıyım?

Ben kendi hastalarıma da baktığımda, korkuların en büyüğünün vaginal muayeneden kaynaklandığını görüyorum. Vaginal muayene hekiminiz gerekli gördükçe sizin ve bebeğinizin sağlığı için yapılması gereken bir muayenedir, dolayısıyla sağlıklı bir doğum sürecine girebilmek adına doktorunuzun yönergelerine uymanız son derece önemlidir. Bu süreçte hekim ve ebelerin yönergelerini dinlemeyen gebelerin sorun yaşaması son derece olasıdır. Bazen her şey yolunda giderken, bebeğin beslenme ihtiyacının karşılanamaması nedeniyle gebenin acilen sezaryene alınması da gerekebilir. Tüm bu süreçlerde bizler sağlıklı bir doğum gerçekleştirebilmeniz için yanınızda olacağız, bunu hiç bir zaman unutmayın.

Özetle 32. gebelik haftası hekiminiz ile doğum sürecini konuşmaya başlayabileceğiniz bir dönem olacak. Meşhur çatı muayenesi denilen ve doğuma elverişli bir yapınızın olup olmadığının anlaşılması için yapılan pelvik muayenesi de bu hafta yapılacaktır.

Doğum korkusu ile başa çıkmak için neler yapabilirim?

Doğum korkusu ile baş edebilmek için;

  • Doğru ve sağlıklı bilgiler edinin: Doktorunuz ve ebenizle mutlaka konuşun.
  • Tam olarak neden korktuğunuzu keşfedin: Fiziksel ve duygusal endişelerinizi ayırt etmeniz işinizi kolaylaştıracak.
  • Doğum sonrasında hayatınızı düşünmeye çalışın: Doğuma sizinle kim gelecek, evde size kim destek olacak bunları doğumdan önce mutlaka planlayın.
  • Kendinize vakit ayırın: Doğum öncesinde kendiniz rahatlatmak, stresini azaltmak için bir takım aktiviteler yapın.(Rahatlama ve gevşeme egzersizleri buna bir örnek)
  • Yardım alın: Doğum korkusu günlük yaşamınızı olumsuz etkilemeye başlarsa ve bunlarla tek başınıza baş edemediğinizi hissederseniz profesyonel yardım almaktan çekinmeyin.

32 haftalık gebelik süreci ile ilgili söylemek istediklerim bu kadar, 33 haftalık gebelik sürecini konuşacağımız bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle, kendinize iyi bakın. 🙂

 

Bir önceki gebelik haftası için, Hafta Hafta Gebelik (31. hafta) yazısına tıklayabilirsiniz.

0 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

Yorum Yaz