Hafta Hafta Gebelik (31. Hafta)

Kübra Irmak

Hamilelik beyni (gebelik beyni) nedir?

Serüven artık sona yaklaşıyor. Bu hafta sizlere belki pek çoğunuzun daha önce hiç duymadığı ‘’gebelik beyni’’ denilen olaydan bahsedeceğim. Nedir bu gebelik beyni derseniz, en yumuşak ifade ile “gebelerin son trimesterda biraz yavaş düşünmesi, unutkanlık ya da hafıza sorunları ile karşılaşmasıdır” diyebilirim.

Aslında bazı kaynaklar gerçekte böyle bir şey olmadığını ifade etseler de gebeliğin beyni tamamen değiştirdiğini gösteren kanıtlar var.  Kendi kişisel fikrimi soracak olursanız, bir kadının kafasında bir sürü şey dolanırken bu tarz problemler ile karşılaşması ve her şeye hemen tepki verememesi son derece doğal. Özellikle bundan sonra hayatında canından öte kıymet vereceği bebeği gündemindeyken. 🙂

31 haftalık bebeğin büyüklüğü ne kadardır?

Her bebeğin büyüme hızı birbirinden farklıdır. Bunun altını sık sık çiziyorum. Benim verdiğim değerler ortalama değerlerdir. Bebeğinizin kendi büyüme eğrisi bulunduğunu unutmayın. 31 haftalık gebelikte bebekler yaklaşık olarak 1500-1600 gram ağırlığındadır. Boyları ise 40-45 santimetre aralığındadır. Bu hafta bebeğiniz yaklaşık olarak Hindistan cevizi büyüklüğündedir.

31 haftalık bebeğin gelişimi nasıl olur?

Bebeğinizin beyni ve sinirleri gelişimini devam ettirirken artık göz bebekleri ışığa tepki verebilecek olgunluğa erişti. Bu haftadan itibaren bebeğiniz baş aşağı pozisyona doğru yavaş yavaş ilerlemeye başlarken, kolları, bacakları ve gövdesi yağ depolamaya devam ediyor. Muhtemelen çok hareketli ve bu hareketler çoğu zaman sizi uykunuzdan uyandıracak seviyeye geliyor. Bebeğinizin hareketli ve aktif olmasından korkmayın! Hareketli bebek iyi bebektir!

Bunun yanı sıra 31. gebelik haftası ile birlikte üreme sistemi gelişimini sürdürüyor, erkek bebeklerin testisleri karın içindeki yerlerinde torbalara doğru harekete başladı, kız bebeklerin klitorisleri daha belirgin halde.

31 haftalık gebelikte annede yaşanan değişimler nelerdir?

31. gebelik haftasında aslında yeni bir değişiklik yok, şimdiye kadar hissettiğiniz değişiklikler devam ediyor. Bunların bazılarının şiddeti artarken, bazı ise daha katlanılabilir hale geliyor. 🙂

Hamilelikte Nefes Darlığı; Haftalar geçtikçe ve ağırlaştıkça nefes darlığınızın arttığını fark etmiş olabilirsiniz. Bu tamamen doğal bir süreç! Size uygun egzersiz yapmanızı önersek de kendinizi fazla zorlamayın ve yeterince dinlendiğinize emin olun! Bunun yanında ileri derecede nefes darlığı yaşıyorsanız ve bu durum hareket kabiliyetinizi kısıtlıyorsa hekiminizi bu konuda bilgilendirmeyi ihmal etmeyin.

Hamilelikte Kuru, Kırılgan Tırnaklar; Elbette bebeğinizin gelişimi için harcadığınız mineraller ve vitaminler sizin tırnaklarınızda kurumaya ve kolay kırılmaya neden olabilir. Bazı annelerde tırnak eti yağı olarak geçen bakım ürünü işe yarayabiliyor deneyin derim 🙂

Hamilelikte kilo alımı nasıl olmalıdır?

31.gebelik haftası ile birlikte toplam kilo alımı 9.45 ve 12.15 kg arasında olmalıdır, tabi bu ortalama kiloya sahip anne adayları için geçerlidir. Hamilelikte fazla kilo alımının gebeliği ve doğumu zorlaştırdığını, hatta doğum sonrası toparlanmayı da etkilediğini aklınızdan çıkarmayın!

31 haftalık gebelik için beslenme önerileri nelerdir?

Neredeyse her hafta olduğu gibi bu haftada anne adaylarına beslenmenin öneminden bahsetmeden geçemeyeceğim.

Hamilelik süresince edinmeniz gereken  prensip düzenli, dengeli, sağlıklı ve akıllıca beslenmek! Elbette her öğünde dengeli ve sağlıklı beslenmek zordur. İhtiyacınız olan besinleri her zaman ihtiyacınız olan miktarlarda alamayabilirsiniz. Bunun için planlama yapmak, almanız gereken besin değerlerini öğünlere bölmek, neyi ne zaman yiyeceğinizi önceden bilmek akıllıca beslenmenizi sağlayacaktır. Hamilelik döneminde doğru beslenmek için bir profesyonelden yardım almak da oldukça işe yarar. Anne adayı her gün kalsiyum, folik asit, magnezyum, demir, B6, çinko ve E vitamini almalıdır!

Hamilelikte bebek hareketlerinin sıklığı nasıl olmalıdır?

Gebelerin hepsi bebeklerinin hareket düzenine zamanla aşina olur. Hareketlerin sıklığında meydana gelen değişimleri fark ederler. Gebeliğiniz ilerledikçe bebeğinizin hareketlerinde azalma görülür. Özellikle bebeğin başı leğen kemiğine düştükten sonra, rahmin içinde hareket edecek pek fazla bir yer kalmaz, dolayısıyla azalma görülmesi normaldir. Eğer anne adayı bebeğinin hareketlerinde problem olduğunu düşünüyorsa vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna gidip, bebek hareketlerini kontrol ettirmelidir.

Bu hafta konuşacaklarımız bu kadar, haftaya tekrar görüşmek üzere 🙂

30. gebelik haftasını konuştuğumuz bir önceki yazıma ise “Hafta Hafta Gebelik (30. Hafta)” başlığı üzerinden ulaşabilirsiniz.

0 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

Yorum Yaz