Hafta Hafta Gebelik (30. Hafta)

Kübra Irmak

30. gebelik haftası ile birlikte gebeliğin son 10 haftasına girmiş bulunuyorsunuz. Haftalar ilerlerken bebeğinizin doğumu için gerekenleri hazırlanmanızda fayda var, aksi takdirde son haftalarda “hala doğum çantasını hazırlamadım” diye panik olabilirsiniz 🙂

30 haftalık bebeğin büyüklüğü ne kadardır?

30 haftalık gebelikte bebeğiniz ortalama 43 santimetre boyunda, yaklaşık olarak 1400 gram ağırlığındadır. Bu hafta bebeğinizin büyüklüğü bir kabak boyutundadır.

Bu ağırlıkların ortalama değerler olduğunun altını çizmem gerekiyor. Bebekler farklı büyüme gösterebilirler.

30 haftalık bebeğin gelişimi nasıl olur?

Bebeğinizin beyin gelişimi hızla devam ediyor.  Beyindeki kıvrımlar arttıkça da beynin asıl kapasitesi artmış oluyor. Bu hafta bebeğiniz bir parmağı yakalayacak kadar güçlendi. Beyin vücudun çeşitli kısımlarındaki ısı ayarlama görevini de üzerine almaya başlıyor. Beyin bu ayarı yapabildiği için vücudundaki tüyler de buna bağlı olarak düşmeye başlayacak.

Hamilelikte bebek hareketlerini kaçıncı hafta ile birlikte takip etmek gerekir?

Geçtiğimiz hafta ile birlikte gündemimize bebek hareketlerini takip etmede girdi. Günde 2 kez, sabah ve akşam olmak üzere bebeğinizin hareketlerini takip etmeniz ve bebeğiniz beklenen ölçüde hareket etmediği takdirde bu durumu hekiminiz ile paylaşmanız gerekiyor.

Eğer ikiz gebelik mevcut ise bu haftadan itibaren NST (Non-Stress Test) adı da verilen bebek kalp atımları ve rahim aktivitesini kayıt altına alan bir cihaza bağlanmanız gündeminize girebilir. Genellikle 20 dakika süren ve bebeğin iyilik halini göstermeye yarayan bu test, bundan sonra sık sık duyacağınız bir test haline gelecek.

30 haftalık gebelikte annede yaşanan değişimler nelerdir?

Bu haftalarda rüyalarınız garipleşebilir,  tabi eğer rahatça uyuyabiliyorsanız 🙂 . Bu rüyaların sebebi hormonlar ya da gittikçe artmakta olan endişelerinizdir

Hamilelikte Reflü; Ağzınıza acı su gelip, yemek borusunun olduğu bölgede yanma hissediyorsanız yediklerinize ve bunun nelerle artıp azaldığına dikkat etmenizi öneririm. Şikayetlerinizi artıran yiyeceklerden uzak durun. Eğer çözüm bulmazsanız bu konuda hekiminizden yardım isteyin.

Hamilelikte El ve Ayaklarda Şişlik; Gebeliğiniz ilerledikçe sık sık el ve ayaklarınızda şişlik şikayetleriniz daha da artacaktır. Aniden gelişen ve şiddetli olan şişliklerin değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu konuda hekimlerinizi bilgilendirmenizde fayda var.

Hamilelikte bacak krampları nasıl önlenir?

Hamilelikte Bacaklarda Kramplar; Hamileliğin kaçınılmazı bacaklarınıza giren kramplardır. Bunları önlemek için potasyumdan zengin gıdalar tüketip, günde 2-3 litre su tüketmelisiniz. Ayrıca bu bölgelere en fazla 15 dakika olmak üzere, sıcak kompres uygulayabilirsiniz.

Hamilelikte çatlakları önlemek için neler yapılabilir?

Hamilelik çatlaklarını önlemek için yapılabilecekler arasında; yeterli miktarda protein, az miktarda yağ alarak cildin esnekliğini korumak, güneşten uzak durmak, BOL SU İÇMEK, cildi nemli tutmak (bunun içinde badem yağı kullanılabilir.) gibi bazı rutinler yer alabilir.

30 haftalık gebelik için beslenme önerileri nelerdir?

Hamileliğinizin sonlarına yaklaştığınız bu dönemde beslenmenin önemine de vurgu yapmadan geçemeyeceğim.

Hamilelik süresince edinmeniz gereken  prensip düzenli, dengeli, sağlıklı ve akıllıca beslenmek! Elbette her öğünde dengeli ve sağlıklı beslenmek zordur. İhtiyacınız olan besinleri her zaman ihtiyacınız olan miktarlarda alamayabilirsiniz. Bunun için planlama yapmak, almanız gereken besin değerlerini öğünlere bölmek, neyi ne zaman yiyeceğinizi önceden bilmek akıllıca beslenmenizi sağlayacaktır. Hamilelik döneminde doğru beslenmek için bir profesyonelden yardım almak da oldukça işe yarar. Anne adayı her gün kalsiyum, folik asit, magnezyum, demir, B6, çinko ve E vitamini almalıdır!

30. haftalık gebelikte cinsel ilişki bebeğe zarar verir mi?

En çok merak edilen konulardan biri de hamilelikte cinsellik konusu. Riskli bir durum oluşmadığı sürece hamilelikte cinsellik bebeğinize zarar vermez. Bu konuyu derinlemesine ele aldığım yazıma “Hamilelikte Cinsellik” başlığı üzerinden ulaşabilirsiniz.

Bu hafta anlatacaklarım bu kadar, gelecek hafta görüşmek üzere.

29. gebelik haftasını konuştuğumuz bir önceki yazıma ise “Hafta Hafta Gebelik (29. Hafta)” başlığı üzerinden ulaşabilirsiniz.

0 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

Yorum Yaz