Hafta Hafta Gebelik (3. hafta)

Kübra Irmak

Bir önceki yazımda sizlere gebelikte 2.haftayı anlatmıştım. Bu yazımda ise 3 haftalık gebelik süreci ile ilgili merak edebileceğiniz konulara yer vermek istiyorum. Lafı uzatmadan anlatmaya başlayalım 🙂

Gebelikte 3.hafta

Döllenmeden bir kaç gün sonra döllenmiş yumurta rahminize girer. Rahim içi zarınızı (-ki biz buna endometriyum diyoruz ) delip buraya oyuk açarak yuvalanmaya başlar. Buna yerleşme-implantasyon adını veriyoruz. Artık içinizde 1 haftalık embriyo var. Henüz çok küçük! Bir kaç yüz hücreden oluşuyor ve bu hücreler çok hızlı bir şekilde bölünüyor.

3 haftalık hamilelik (gebelik) belli olur mu ?

Bu haftanın sonunda evde yaptığınız gebelik testi pozitif çıkabilir. Sonuç negatif gelse de hemen gebe olmadığınızı düşünmeyin. Gebelik testini çok erken yapmış olabilirsiniz ( Testler adetinizin bir kaç gün gecikince yapılınca daha doğru sonuçlar verir). Bir kaç gün bekleyin ve kanamanız başlamazsa tekrar test yapın. Bir hafta geçmesine rağmen kanamanız başlamadıysa ve pozitif test sonucu almadıysanız hekiminize başvurun.

3.haftada kendinizde herhangi bir değişiklik hissetmeyeceksiniz. Hissetmemeniz gayet doğal çünkü henüz çok erken. Unutmayın canla başla büyümeye çalışsa da bebeğiniz henüz bir kaç yüz hücreden oluşuyor. Dolayısıyla karnınız da şişlik için daha çok yolunuz var 🙂

 3 haftalık bebek gelişimi nasıl olur?

Hafta Hafta Gebelik – 3. hafta

Bu haftayla birlikte embriyonuzun bir parçası plasenta adı verilen  yapıyı oluşturmak için farklılaşır, gebelik hormonu hCG salınmaya başlar. Gebelik hormonu yumurtalarınızın yumurtlamasını engeller ve östrojen ve progesteron hormonlarınızın daha fazla salınması için düğmeye basar. Böylelikle adet kanaması yaşamazsınız.

Bu arada amniyos sıvısı (bebeğin içinde olduğu sıvı) oluşmaya başlar ve gebeliğin sonuna kadar bebeğinizin etrafında, onu sararak çeşitli durumlardan koruyucu görevini almaya başlar.

Bu arada ilkel bir dolaşım oluşarak embriyoya gereken besleyici maddeleri ve oksijeni tüneller aracılığıyla bebeğe iletir. Aynı zamanda atık maddeler yine bu tüneller aracılığıyla annenin dolaşımına geri verilir.

3 haftalık gebelikte annedeki değişiklikler nelerdir?

Bazı kadınlar testleri pozitifleşmeden bile gebelik belirtileri yaşayabilirler. 3 haftalık gebelik belirtileri şunlardır;

Kanama; Embriyo rahim zarınıza yerleşmesi sırasında kanama meydana gelebilir. Buna yerleşme -implantasyon kanaması adı verilir.  (Eğer kanama ile birlikte ağrınız varsa ve kanama miktarınız fazlaysa kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızı öneririz çünkü bir dış gebelik durumu söz konusu olabilir.)

Meme hassasiyeti ve şişme; Kadınlar adet dönemlerinden önce hissettikleri hassasiyet ve şişmenin biraz şiddetli halini bu dönemde yaşarlar.

Sık idrara çıkma; gebe kalmanızdan kısa bir süre sonra sık sık tuvalete gittiğinizi fark edebilirsiniz.

Kokulara karşı aşırı duyarlılık; Gebelerin bir çoğunda erken dönemde kokulara karşı hassasiyet ve artmış öğürme hissi oluşabilir. Bu vücudunuzdaki artmış östrojen hormonundan kaynaklı bir durumdur.

Yorgunluk ve uyku hali; Kendinizi aşırı yorgun ya da tükenmiş hissedebilirsiniz. Vücudunuzda artmış olan progesteron hormonu ve bir bebeği oluşturmak için harcadığınız efor maraton koşmuşçasına yorgun hissetmenize neden olabilir.

Aşerme ve yemeklerden tiksinme ; Sevdiğiniz bazı yemeklerden tiksinirken, durup dururken bazı yiyecekleri canınız isteyebilir.

Bulantı ve kusma; Gebelikte meydana gelen sabah bulantıları genellikle 5- 6 haftada başlar fakat bazı kadınlar bunu erken yaşayabilir.

Vücut ısısının yükselmesi; Eğer her gün vücut sıcaklığınızı ölçüyorsanız ( yumurtlama döneminde vücut ısınız 1 derece kadar yükselir), ve ateş 18 günden uzun süre yüksek kalıyorsa muhtemelen gebesiniz demektir.

3 haftalık hamilelikte (gebelikte) kasık ağrısı olur mu?

Biliyorum bazı kadınlarda  kasık ağrısı çok oluyor. Kasık bölgemize kadınlar olarak duyarlıyız. Özellikle gebe kalmaya çalışırken tüm dikkatimiz bu bölgelerde oluyor. Ama bu dönemde gebeliğe bağlı herhangi bir ağrıdan ziyade  yumurtlama dönemlerine bağlı olarak hafif kasık ağrısı hissedilebilir.

3.haftalık gebelikte beslenme önerileri nelerdir?

Gebe kaldınız, bu noktadan sonra en çok merak ettiklerinizin başında “hamilelikte beslenme” konusunun geldiğini biliyorum. Bu sebeple gebelikte hafta hafta beslenme önerilerinden bahsederken “hamilelikte nelere dikkat etmeli?” sorusunun cevabını da birlikte inceleyeceğiz 🙂

Folik Asitin Önemi:

Öncelikle her çocuk sahibi olmayı planlayan kadının internet araştırmaları sonucunda karşılaştığı ya da kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarından duyduğu bir vitamini ele alarak başlayalım; Folik Asit!

Hamilelikte Folik Asit Eksikliği Nelere Yol Açabilir ?

Embriyo sinir sitemini oluşturup bunu kemik ve dokularla kapatmaya çalışırken (-ki bu yapılara nöral tüp deniliyor) en çok ihtiyacı olan vitamin Folat, folasin veya B9 vitamini olarak da isimlendirilen folik asittir. Folik asit eksikliğinde ya da vücudun folik asidi yeterince kullanılamadığı durumda nöral tüp defektleri denilen bir takım yapısal bozukluklar meydana gelir;  bunlar spina bifida (omuriliği ve sinirleri açıkta bırakarak omurgada bir boşluk oluşması), anensefali (beynin ve omuriliğin doğuştan olmaması) ve ensefaloseldir. (beynin kafatasında bir boşluğa doğru çıkıntı oluşturması).

Bazı gebeler bunları daha önceki gebeliğinden maalesef biliyor olabilir. Bu sebeple bu gebelerin gebe kalmayı planladığı dönemden itibaren hekimleri ile bu durumu konuşması gerekmektedir. Bunlar daha yüksek doz folik asit kullanmayı gerektiren durumlardır.

Daha önceden böyle bir gebelilk hikayesi olmayan kadınlarımız için ise hamilelik öncesinde ve hamileliğin ilk 12 haftasında günde 0.4 mg folik asit alınmasını öneriyoruz. Bu takviye ile  nöral tüp defektleri büyük oranda engelleniyor çünkü.

Folik asitten zengin yiyecekleri de aklınızın bir köşesinde bulundurmanızda fayda var. Tüm baklagiller, yapraklı yeşillikler, turunçgiller , kuru otlar (fesleğen, kekik gibi), ciğer, nar, muz, ay çekirdeği, fındık, patlıcan,mısır, kuşkonmaz, tahıllı ekmek ve kahvaltılık gevrekler folik asit bakımından zengin besinlere örnek olarak gösterilebilir.

Gebelikte Alkol ve Sigara Kullanımı:

Gebelikte alkol kullanımı tüm gebelik süreci boyunca istemediğimiz bir durumdur. Aynı şekilde hem kendi sağlığınız hemde bebeğinizin sağlığı için sigara kullanmayı da bırakmalısınız. Hatta gebe kalmayı planladığınız dönemden itibaren alkol ve sigara kullanmayı bırakmanız en doğrusudur.

Gebelikte Kilo Alımı Nasıl Olmalıdır ?

Sağlıklı bir gebelik süreci için “gebelikte kilo alımı” dikkat etmeniz gereken diğer bir önemli konudur. Gebelikte almanızı önerdiğimiz kilo sınırı bellidir. 20.haftaya kadar haftada 300 gram, 20 ve 40.haftalar arasında ise 450 gram alınmasını sağlıklı kabul ediyoruz. Beslenme programını bu bilgiler ışığında yapmanız yine sizin faydanıza olacaktır.

Bir sonraki yazımızda 4. haftalık gebeliğini konuşacağız.

Şimdilik sağlıcakla kalın 🙂

 

Bir önceki haftayı anlattığım yazım için buraya,

Bir sonraki haftayı anlattığım yazım için buraya,

Tüm hafta hafta gebelik serisi için ise buraya tıklayabilirsiniz.

0 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

Yorum Yaz