Hafta Hafta Gebelik (29. Hafta)

Kübra Irmak

Üçüncü trimester bebeğinizin artık gelişimini tamamlanmaya başladığı dönemdir. Bu dönemde genellikle muayene olmazsınız. Neler olup bittiğini merak ettiğinizi biliyorum. Vakit kaybetmeden sizi 29.haftalık gebelik hakkında bilmeniz gerekenler ile baş başa bırakıyorum;

29 haftalık bebeğin büyüklüğü ne kadardır?

29 haftalık gebelikte bebeğin boyu 37-43 santimetre kadardır, ağrılığı ise yaklaşık 1.25-1.35 kilogram civarındadır. Bu ağırlıkların ortalama değerler olduğunun altını çizmem gerekiyor. Bebekler farklı büyüme gösterebilirler.

Her hafta hayalinizde canlandırmak amacıyla bir bitki ile örneklendiriyorum yazımı; bu haftanın örneği;  sakız kabağı.

29 haftalık bebeğin gelişimi nasıl olur?

Bu hafta itibariyle bebeğinizin akciğerleri ve kasları olgunlaşmaya devam ediyor.  Kafası ise gelişen beyni için büyümesini sürdürüyor.

Bebeğinizin büyümesine oranla rahminiz daha az büyüdüğü için bebeğiniz biraz sıkışmış durumda. Bu durum bebeğinizin hareketlerini net hissetmenize olanak sağlayacak. Diz ve dirseklerinin vuruşlarını daha net ve daha sık hissedeceksiniz.  Hatta hafif ve tekrarlayan bir seyirme gibi hissedeceğiniz hıçkırıkları bile artık dikkatinizi çekecek.

29. gebelik haftasında sizden artık bebeğinizin hareketlerini takip etmeniz istenilecek. Hareketli bebek iyi bebektir! Ben sizlere her gün iki saat hareket takibi yapmanızı öneriyorum; bu zaman zarfında en az 10 kez bebeğinizin hareketini hissetmelisiniz.

29 haftalık gebelikte annede yaşanan değişimler nelerdir?

Bebek karnınızda büyüdükçe sindirim sisteminize olan baskılardan dolayı bu durumla ilgili şikâyetlerinizde artma hissedebilirsiniz.

Hamilelikte Baş ağrısı/Baş dönmesi;  Baş ağrınızın bir çok sebebi olabilir. Bunların arasında uykusuzluk, yeterli sıvı alımının olmaması en sık rastlanan nedenlerdir. Kan şekerinizin düşmesi de baş ağrısı yapabilir. Bunun için sık aralıklarla beslenmeyi ihmal etmeyin. Tansiyon yüksekliği boynunuzdan kafanıza uzanan bir ağrı yapar. Evde tansiyon aletiniz varsa bir ölçüm yapıp tansiyonunuzu kaydetmeniz de fayda var.

Hamilelikte Kaşıntı; Karın cildinde kaşıntı hissetmeniz cildinizin incelip gerilmesinden dolayı olur. Kaşıntıyı engellemek için nemlendirici sürüp bol bol sıvı almanızı öneririm.

Hamilelikte Sırt-Bacak Ağrıları; Sırt, bacak ve kalça ağrıları artık aşina olduğunuz ve daha sık gelişen durumlardır. Eklemleriniz ve ligamentleriniz doğuma hazırlık için esneme de gösteriyor. Bebeğinizin yaptığı baskılara bir de bu değişiklikler eklenince ağrılar kaçınılmaz oluyor.

Hamilelikte Hemoroid ve Kabızlık; Sindirim sistemine baskılardan dolayı olan değişikliklere bağlı hamilelikte hemoroid ve kabızlık gibi problemlerle karşılaşmanız normaldir. Bol lifli gıda almanızı ve yeterli sıvı alımına dikkat etmenizi öneririm.

Bu haftanın kayda değer değişimlerini anlatmaya çalıştım. 30. gebelik haftasını anlatacağım bir sonraki yazımda görüşmek üzere…

28. gebelik haftasını konuştuğumuz bir önceki yazıma ise “Hafta Hafta Gebelik (28. Hafta)” başlığı üzerinden ulaşabilirsiniz.

0 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

Yorum Yaz