Hafta Hafta Gebelik (28. Hafta)

Kübra Irmak

Gebeliğinizin son trimesterına; yani üçüncü trimestera hoş geldiniz. Bu haftada gebeler genellikle uyku eksiklikleri ile bilinirler. Gecenin bir yarısında kendinizi ayakta bulursanız, rahatlatıcı bir şeyler yapmanızı öneririm. Bu zamanlar evi baştan aşağıya elektrikli süpürge ile temizlemenin zamanı değil, her ne kadar içinizde oluşan dürtü öyle söylese de; genel olarak kitap okumak, papatya çayı içmek ve yatıştırıcı müzikler dinlemek rahatlamanıza yardım eder. 🙂

28 haftalık bebeğin büyüklüğü ne kadardır?

28. gebelik haftası ile birlikte bebeğiniz 35-40 cm uzunluğa ve 1100-1300 gram kadar ağırlığa sahip olacaktır. Hayalinizde  canlandırmanız açısından favori görselimiz hazır. Bu hafta bebeğiniz patlıcan büyüklüğünde diyebiliriz. 🙂

 

28 haftalık bebeğin gelişimi nasıl olur?

Bu haftaya kadar bebeğinizin beynine bakabilme şansınız olsaydı eğer, genel olarak beynin düz göründüğünü fark edecektiniz. Bu hafta ile birlikte beyinde kıvrımlar oluşmaya başladığından beyin dokusunun miktarında da artış gözükür. Milyarlarca nöron oluşmaya devam ettiği için bu miktarın artması son derece normal. 🙂

Cilt altı yoğun olmak üzere genel olarak bebeğinizin vücudunda yağ depolanması devam eder.

28 haftalık gebelikte bebekler göz kapaklarını kapatıp açabilir. Görmesinin gelişimi ile birlikte rahminize süzülen hafif miktardaki ışığı algılayabilir.

28 haftalık gebelikte annede yaşanan değişimler nelerdir?

Bebeğinizin büyümesine uyum sağlamaya çalışan vücudunuz, aynı zamanda onun gelişine de hazırlık yapıyor. Dolayısıyla bazı değişikliklerle karşılaşmanız mümkün. Bu hafta gözlemlenebilecek değişikliklerin en sık görülenlerine birlikte göz atalım.

  • Öncelikle rahminiz büyüyor; rahim göbek deliğinizin yaklaşık 8 santimetre üzerine çıkmış durumda. Dolayısıyla rahim karnınızda daha çok yer kapladığından akciğerlerinize baskı artıyor ve buna bağlı olarak nefes darlıkları yaşamanız çok doğal. Kendinizi fazla zorlamayın. Yeterli aralar verin.
  • Uyumada zorluk; doğum yaklaştıkça maalesef bu şikayetler artacak. Sebepleri arasında hormonlar, sinir sisteminde meydana gelen değişiklikler yer alabildiği gibi, psikolojik nedenler de hamilelikte uyku sorunu yaşamanıza neden olabiliyor.
  • Risk durumunuza göre hekiminiz HIV ve Hepatit testlerinin tekrarlanmasını isteyebilir. Şeker yükleme testinizde bozukluk çıktıysa bu hafta bu testin de tekrarlanması istenebilir.  Eğer kan grubunuz Rh negatifse duruma göre bu hafta halk arasında kan uyuşmazlığı iğnesi olarak bilinen Anti-D immunglobulin yapılabilir. Bu ilaç vücudunuzda bebeğin kanına saldıracak antikor üretimini engellemeye yardımcı olmaktadır.
  • Bu haftalarda bazı kadınlarda bacaklarda bir rahatsızlık hissi ortaya çıkabilir. Bu durum ortaya çıktığında bacaklarınızı hareket ettirme dürtüsü hissedebilirsiniz. Bu hissedilen şey bacakların hareket ettirilmesi ile hafifliyorsa Huzursuz Bacak Sendromu ile ilişkili olabilir. Anne adaylarında göreceli olarak sık gözlenen bir durum olmasına rağmen Huzursuz Bacak Sendromunun sebebini tam olarak bilemiyoruz. Bu durumu önlemek için bacaklarınızı gerip, masaj yapmayı deneyebilirsiniz.  Kafeinli içecekler sendromu alevlendirdiğinden bu tarz içecekleri kesmelisiniz. Bazen demir eksikliği de bu duruma neden olabileceğinden hekiminizden bu konuda yardım isteyebilirsiniz.

Gelecek hafta 29. gebelik haftasını konuşacağız. Sevgiyle kalın. 🙂

27. gebelik haftasını konuştuğumuz bir önceki yazıma ise “Hafta Hafta Gebelik (27. Hafta)” başlığı üzerinden ulaşabilirsiniz.

0 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

Yorum Yaz