Hafta Hafta Gebelik (27. Hafta)

Kübra Irmak

Ve hamilelik sürecinizde ikinci trimesterin sonu geldi. Zaman hızla geçerken bebeğiniz de boş durmuyor. 27. gebelik haftasında bebeğiniz nefes alır durumda (henüz hava değil, su olsa da bu güzel bir hareket) ve beyin aktiviteleri gösteriyor. Hazırsanız bu hafta neler oluyor ona değinelim.

27 haftalık bebeğin büyüklüğü ne kadardır?

Bu hafta bebeğiniz 40 santimetreye ulaştı, kilosu ise 1 kilograma yakın civara geldi. 27 haftalık gebelikte bebeğinizin boyutlarından bahsedecek olursak,  bir marul ile eş değer boyutta olduğunu söyleyebiliriz. 🙂

 

27 haftalık bebeğin gelişimi nasıl olur?

Hamileliğinizin 27. haftasında bebeğiniz düzenli aralıklarla uyuyup uyanıyor. Gözlerini açıp kapatıyor. Baş parmağını emme hareketini de yapabiliyor. Beyin dokusu geliştikçe bebeğiniz daha aktif oluyor. Her ne kadar nefes alıp verme hareketleri yapıyor olsa da, bebeğinizin akciğerleri hala tam olarak olgunlaşmamış durumda, bu hafta erken doğum olursa şayet (Allah korusun tabii), bu durumdan dolayı ciddi tıbbi tedavi almak zorunda kalacak.

Bu hafta itibariyle bebeğinizin hıçkırıkların neden olduğu hareketlenmeleri sıklıkla hissedebilirsiniz, endişelenmeyin. Her atak birkaç saniye sürer, bu da onu rahatsız etmez. Bu gıdıklanma hareketlerinin tadını çıkarın. 🙂

 

27 haftalık gebelikte annede yaşanan değişimler nelerdir?

2. üç aylık periyot yani trimester sona ererken vücudunuzda bazı yeni değişimler hissetmeye başlayabilirsiniz. Sırt ağrısıyla birlikte bacağınızda krampların arttığını bugünden sonra daha sık duyumsayabilirsiniz. Sırtınız ve bacaklarınız fazladan yük ile karşılaştılar, bunun yanı sıra büyüyen rahminizin toplardamarlara yaptığı baskı nedeniyle kanı bacaklarınızdan kalbe götürecek damarların çalışması engelleniyor. Aynı zamanda bacaklarınıza giden sinirler de bu baskıdan nasibini aldığından bu ağrıları hissetmeniz çok doğal.

Hamilelikte Bacak Krampları:

Ne yazık ki bacaklarınıza giren kramplar gebelik arttıkça şiddetlenme gösterebilir. Bu kramplar genellikle gece ortaya çıksalar da gündüz de görülebilirler. Eğer bir kramp ile karşılaşırsanız, o kasın bulunduğu uzvunuzu germek fayda sağlayacaktır. Ayrıca bol bol su içmek, gerekli kalsiyum ve magnezyum desteğini almak da krampları önlemek konusunda fayda sağlayacaktır.

Hamilelikte bebeğin hareketlerinde hissedilen değişimler, bebek hareketlerinde azalma;

Bebeğin hareketlerinin yoğunluğu değişim gösteren bir durumdur. Bebeğinizin çok hareket etmesi ya da hareketlerinin yavaşlaması durumunda, bu sizde bir endişe hali oluşturabilir.

Genellikle sık hareket eden bebek endişe giderici olarak tanımlanmaktadır. Fakat bazen bebeğin fazla hareket etmediği durumlarda (bebeğin uyuduğu vs) anne karnında sakin zaman geçirmesi de normaldir. Hareketsiz bebekler bu açıdan bakıldığında hemen sağlıksız etiketi almamalıdır.

Anneler bebeklerini en iyi tanıyan insanlardır. Bebek hareketleri haftalar ilerledikçe düzene girer ve gün içinde artan azalan sıklıklar gösterebilir. Bu sebeple “normal olan budur” gibi bir deyim çıkarmak yerine, bebeğinizin hareketlerinde şüpheli bir durum hissettiğiniz noktada bir hekim ile irtibat kurmanız en doğrusudur.

28. gebelik haftasını konuşacağımız bir sonraki hafta görüşmek üzere 🙂

 

26. gebelik haftasını konuştuğumuz bir önceki yazıma ise “Hafta Hafta Gebelik (26. Hafta)” başlığı üzerinden ulaşabilirsiniz.

0 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

Yorum Yaz