Hafta Hafta Gebelik (26. Hafta)

Kübra Irmak

Bebeğinizle henüz tanışmamanıza rağmen, o şimdiden sizin hayatınızın kontrolünü ele geçirmiş durumda. Uykunuza karışarak, hafızanızla oynayarak, strese bağlı baş ağrıları yaratarak kontrolün kimde olduğunu sıkça belli ediyor. Doğumdan sonra da bunların hepsini, hatta daha fazlasını yapmaya devam edecek. Bebekli hayata hazır olmak için 9 ayınız var derken, kastettiğimiz araba koltuğu, bez almak ya da sadece bebeğinizi büyütmek değildi. Dikkatinizin merkezinde bir yeni doğan olacağı döneme kendinizi mental olarak hazırlamanız da gerekiyor. Henüz gebeliğinizin 26. haftasında olmanıza rağmen bebeğiniz bu konuda da size bazı alıştırmalar yaptırıyor. 🙂

26 haftalık bebeğin büyüklüğü ne kadardır?

Bebeğinizin kilosu bu hafta yaklaşık 900 gram ile 1 kilogram arasındadır. Boyu ise baş-popo mesafesi olarak 23 santimetre kadardır. Boyut olarak ise bir süs lahanası büyüklüğünde diyebiliriz.

26 haftalık bebeğin gelişimi nasıl olur?

Bu hafta genellikle ultrason muayenesi olmadığından karnınızın içinde neler olup bittiğini merak edebilirsiniz. Bebeğiniz nefes alıyor, fakat aldığı nefes hava değil, içinde bulunduğu sıvıyı çekiyor akciğerlerine tabii ki. Bu doğumdan sonraki anlar için anlamlı bir alıştırma!

Bu hafta itibariyle bebeğinizin kirpikleri tamamıyla oluşmuş durumda ve göz kapakları yakında açılacak. Göze rengini veren pigmentler henüz oluşmadığından şu an göz rengi bulunmuyor. 

26 haftalık gebelikte bebeğinizin bağışıklık sistemi de oluşmuş durumda. Bebeğiniz dışarıdaki ve içerideki mikroplarla savaşmaya gün geçtikçe daha hazır hale gelecek.

Bunun yanı sıra kulağında bulunan sinirler gelişimini arttırıyor, kulaklar artık önceki dönemden daha hassas durumda olduğu için bebeğiniz sesleri daha iyi duyabilir durumda.

Eğer erkek bir bebeğe sahipseniz, testislerin dışarıda bulunan torbalara doğru inişini başlattığını söyleyelim. Bu yolculuk yaklaşık 3 ay sürecek.

26 haftalık gebelikte annede yaşanan değişimler nelerdir?

Eğer anne adayı dengeli ve düzenli besleniyorsa bu haftaya kadar 7- 10 kilogram arası bir kilo artışı yaşamış olmalı.

Hamilelikte Uyku Problemi; Doğum ile ilgili endişelerden dolayı uyuyamıyor olabilirsiniz, ya da hormonlarınız veya karnınız uyumanıza engel oluyor olabilir. Uyumanız için uygun şartlar için deney yapmalısınız. Her durumu denemeli ve uygun pozisyon, ışık ve ortamı sağlamalısınız. Sık idrara çıkıyorsanız, günün erken saatlerinde bol su almanızı ve ilerleyen saatlerde bu alımı yavaş yavaş azaltmanızı önerebilirim. Böylelikle akşam tuvalete gitmek için uykunuzu bölmenize gerek kalmaz.

Braxton-Hicks Kasılmalarıyalancı sancılar; Rahminiz haftalar ilerledikçe doğuma hazırlık amacıyla arada bir kasılabilir. Bu ağrılar pozisyon değiştirince genellikle geçer ve düzensizdirler. Eğer kasılmalar düzenli bir halde geliyorsa, kasılmaya kanama ve su gelişi eşlik ediyorsa hekiminizi bu konuda bilgilendirmeniz önemlidir.

Gelecek hafta 27. Haftayla tekrar görüşmek üzere!

25. gebelik haftasını konuştuğumuz bir önceki yazıma ise “Hafta Hafta Gebelik (25. Hafta)” başlığı üzerinden ulaşabilirsiniz.

0 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

Yorum Yaz