Hafta Hafta Gebelik (25. Hafta)

Kübra Irmak

Her hafta olduğu gibi bu hafta da bebeğinizde ve sizde yaşanan değişimleri ele alacağız. Hamileliğinizin yarısından çoğunu bitirdiğiniz bu günlerde bebeğiniz ne durumda, sizi ve vücudunuzu ne gibi değişiklikler bekliyor merak ediyorsanız yazının devamını okumanızı tavsiye ediyorum 🙂

25 haftalık bebeğin büyüklüğü ne kadardır?

Bu hafta bebeğiniz 700-750 gram ağırlığında iken, boyu baş bölgesinden popo bölgesine kadar yaklaşık 22 santimetredir. 25 haftalık gebelikte bebeğinizin büyüklüğü yaklaşık olarak bir karnabahar kadardır.

25 haftalık bebeğin gelişimi nasıl olur?

25 haftalık bebeğiniz denge duyusunun gelişiminin tadını çıkarıyor. Evet, 25 haftalık  bebeğiniz artık hangi kısmın yukarıda hangi kısmın aşağıda olduğunu anlayabiliyor.

Bebeğiniz bu hafta daha çok yağ depolayıp, daha çok saç uzatıyor. 🙂  Kırışık cildi artık daha düzgün bir görünüme kavuşmaya başladı

Kılcal damar gelişimi hızlanıyor ve bu damarlar yavaş yavaş kan ile dolmaya başlıyor.

Bu haftaya kadar kapalı olan burun delikleri bu haftadan itibaren açılmaya başladığından, bebeğiniz nefes alma egzerzislerine başlıyor. Bununla birlikte bebeğinizin artık hıçkırmaya başladığını hissedebilirsiniz, sakin panik olmayın, bu tamamen normal bir durum 🙂

25 haftalık gebelikte annede yaşanan değişimler nelerdir?

Hala enerjik hissetmenize rağmen bebeğinizin artan ağırlığı ile birlikte tartıda değişimler yaşamaya devam edeceksiniz. Bunların dışında bu hafta yaşamanız muhtemel olan değişimler şunlardır;

Hamilelikte Uyku Problemi; Doğum ile ilgili endişelerden dolayı uyuyamıyor olabilirsiniz, veya hormonlarınız ya da karnınız uyumanıza engel olabilir. Uyumanız için uygun bir ortam yaratabilmek için deneme yanılma yöntemini kullanmanızı öneririm.  Uyku sorunu yaşıyorsanız her durumu denemeli ve uyuyabilmek için uygun pozisyon, ışık ve ortamı sağlamalısınız. Sık idrara çıkıyorsanız, günün erken saatlerinde bol su almanızı ve ilerleyen saatlerde bu alımı yavaş yavaş azaltmanızı önerebilirim. Böylelikle akşam tuvalete gitmek için uykunuzu bölmenize gerek kalmaz.

Hamilelikte Sık İdrara Çıkma; Bebeğiniz idrar kesenizi sıkıştırıyor. Hem de çok. İşemelisiniz. İdrar tutmanızı önermiyorum.

Hamilelikte Hemoroid/Bağsur; Makat bölgenizde yer alan bu şişmiş paketler, damar genişlemesi ve kanın dolaşıma dönememesinden kaynaklanıyor. Bebeğinizin artırdığı baskı da bu duruma katkı sağlıyor. Hamilelikte sıkça yaşanan kabızlık ve ishal problemleri de bu durumu ateşliyor.  Önerim lifli gıda alımını artırmanız, su alımına dikkat etmeniz ve kabızlık bunlar ile düzelmezse hekiminizi bu durumdan haberdar etmenizdir.

Hamilelikte Mide Ekşimesi/Yanması ve Reflü; Bebeğinizin baskısı ve hormonların etkisi ile midenizdeki asitli sıvı yemek borunuza daha kolay çıkar ve yanmaya neden olur. Bunun için sık ve az beslenmek, baharatlı yiyeceklerden uzak durmak ilk önerim olsa da, genellikle bu durum hekim müdahalesi olmadan çözülmeyecektir.

25. hafta ile ilgili anlatacaklarım bu kadar. Haftaya tekrar görüşmek üzere!

24. gebelik haftasını konuştuğumuz bir önceki yazıma ise “Hafta Hafta Gebelik (24. Hafta)” başlığı üzerinden ulaşabilirsiniz.

0 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

Yorum Yaz