Hafta Hafta Gebelik (24. Hafta)

Kübra Irmak

Bu hafta bebeğiniz yine gelişmek için çabalarken siz bazı rahatsızlıklar yaşıyor olabilirsiniz. Gelin rahatsızlıklarınızı bir kenara bırakıp hep beraber 24 haftalık gebelikteki değişiklikleri inceleyelim:)

24 haftalık bebeğin büyüklüğü ne kadardır?

24 haftalık bebeğinizin ağırlığı 550-675 gram kadar iken, baş-popo mesafesi yaklaşık 21 cm’dir. Bu hafta bebeğinizi hayalinizde canlandırmak isterseniz, onun artık bir mısır kadar olduğunu ifade edebilirim. 🙂

 

 

24 haftalık bebeğin gelişimi nasıl olur?

24 haftalık gebelikte bebeğinizin beyni daha hızlı büyüyor, tat tomurcukları ise kaldıkları yerden gelişmeye devam ediyor. Akciğerler, dışarıya çıktıklarında solunuma yardımcı olacak salgıları üretecek olan bölümleri geliştirme ve solunum

dallarının yapımı üzerinde hummalı bir çalışma yürütüyor. Bebeğinizin cildi hala ince ve yarı saydam görünümde fakat bu durum da yakında değişmeye başlayacak.

En çok merak ettiğiniz konu olan bebek hareketlerine gelince.. Anne karnındaki bebek hareketlerinin, annenin fiziksel hareketleri ve durumuna göre değişkenlik gösterdiğini belirtmek istiyorum. Her zaman bebeğinizi tam gaz hareket ederken hissedemeyebilirsiniz. Kimi zaman bebeğinizin hareketleri güçlü ama düzensiz olacak. Bazen ise tekmeleriyle canınızı acıtacak, bu durumda pozisyonunuzu değiştirerek onun kafasını karıştırabilirsiniz.

İlerleyen dönemlerde, özellikle riskli gebelik yaşayan anne adaylarına bebek hareketlerini takip etmesini önermemizin altında yatan sebep; “hareket eden bebek sağlıklıdır” kuralıdır. Ama erken dönemlerde düzensizlik çok panik olacak bir durum değildir.

24 haftalık gebelikte annede yaşanan değişimler nelerdir?

Öncelikle rahminiz, bebeğin iriliğine ya da çoğul gebelik olup olmamasına da bağlı olarak göbek deliğinizin yaklaşık 5 cm üzerine çıkmıştır.

Karnınızın büyümesi ile birlikte ağırlık merkeziniz değişeceği için de sırt ağrılarınızı hissetmeye devam edeceksiniz.

Bu dönemlerde geçtiğimiz haftalarda bahsettiğim yalancı sancılar – Braxton-Hicks kasılmaları yaşayabilirsiniz. Bu kasılmaları gerçeklerinden ayırt etmenizin yollarını bu hafta detaylı olarak anlatmak istiyorum.

Erken doğum eyleminin belirtileri nelerdir?

  1. haftadan önce aşağıdaki belirtilerden herhangi birine sahipseniz doktorunuza hemen başvurun:
  • Vajinal akıntıda bir artış; normal gebeliğinizde olan artıştan daha fazla ve farklıysa,
  • Akıntının türünde bir değişiklik;  eğer sulu, mukus benzeri veya kanlı bir akıntınız varsa (pembe olsa bile veya sadece kanla karışmışsa),
  • Herhangi bir vajinal kanama veya lekelenme yaşıyorsanız,
  • Karın ağrısı, adet benzeri kramplar veya düzenli aralıklarla gelen kasılmalar veya karında sertleşmeler meydana geliyorsa,
  • Pelvik bölgede basınç artışı hissediyorsanız (bebeğinizin aşağı itildiği hissi),
  • Bel ağrısı; özellikle daha önce bel ağrınız olmadıysa mutlaka doktora başvurmalısınız.

Bu durumlarda öncelikle hekime gittiğinizde rahim ağzınızın boyunu ölçmek ve açılma gibi bir ilerlemenin olup olmadığını anlamak için hekiminiz sizi alttan muayene etmek isteyecektir.

BEBEĞİNİZİN SAĞLIĞI VE DURUMUNUZU ÇÖZEBİLMEK AMACIYLA YAPILAN BU MUAYENEYİ LÜTFEN REDDETMEYİN.

Durum net değerlendirilmezse bebeğiniz ve sizin için tehlikeli bir durumun olup olmadığını anlamanız mümkün olmayacaktır.

Son olarak bu haftaya kadar yaklaşık olarak 6-7,3 kilogram kadar almış olmalısınız. Aldığınız kilo fazlaysa bundan sonrası için dikkatli olmanızı öneririm

Gelecek hafta görüşmek üzere !

23. gebelik haftasını konuştuğumuz bir önceki yazıma ise “Hafta Hafta Gebelik (23. Hafta)” başlığı üzerinden ulaşabilirsiniz.

0 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

Yorum Yaz