Hafta Hafta Gebelik (23.Hafta)

Kübra Irmak

Bu hafta bebeğiniz dış dünyada olan bitenleri dinleyerek anlayabilecek konuma geldi. Gebeliğinizin 6. Ayının içerisindesiniz. Zaman çok hızlı geçiyor!

23 haftalık bebeğin büyüklüğü ne kadardır?

23 haftalık gebelikte bebeğinizin kilosu 455 gram kadar iken, boyu ise baş bölgesinden popo bölgesine kadar yaklaşık olarak 20 cm civarındadır. Bu hafta bebeğinizin bir greyfurt büyüklüğünde olduğunu düşünerek onu hayalinizde canlandırabilirsiniz. 🙂

23 haftalık bebeğin gelişimi nasıl olur?

Bebeğinizin derisi hala kırmızı ve buruşuk görünümde. Bu kırışıklar 22 haftalık gebelik yazımızda da belirttiğimiz gibi yağların depolanmasıyla gittikçe azalacak. Bebeğinizin hareketleri algılama yeteneği de geliştiği için sizin hareketlerinizi hisseder duruma geldi. Akciğerlerindeki damarlar solumasına yardımcı olmak için gelişiyor. Paralelinde duyma yetisi de geliştiği için; köpek havlaması ve elektrikli süpürgenizin sesini duyabilecek durumda artık. Bebeğiniz kendisini sizin kalp seslerinizi dinleyerek eğlendiriyor. 🙂

23 haftalık gebelikte annede yaşanan değişiklikler nelerdir?

İkinci trimester gebeliğin rahat dönemi olarak bilinse de bazı rahatsız durumlar ile karşılaşabilirsiniz.

Hamilelikte Yalancı Kasılmalar; Braxton Hicks adı da verilen bu kasılmalar, karnınızda sertleşmeye yol açarak bir rahatsızlık hissetmenize neden olur. Bunlar hareketle geçen düzensiz kasılmalardır, dolayısıyla korkmanıza gerek yoktur. Sadece doğuma hazırlık için rahmin alıştırma egzersizleri yaptığını bilin yeter. 🙂

Hamilelikte Kilo Alımı; Bu hafta itibariyle kilo alımınız 5,5-6,8 kilogram civarında olmalı.

Hamilelikte Burun Kanamaları; Vücudunuzda artan hormonlar ve kan hacminiz nedeniyle zaman zaman burun kanamaları ile karşılaşabilirsiniz. Bu durumdan rahatsız olan gebelere önerilerim; bulundukları ortamı nemli tutmaları, burun kanadığında başlarını öne doğru eğik tutmaları, iki parmak ile burun kanatlarından kemiğe yakın olarak sıkıp yaklaşık 5 dakika bu durumda durmaları ve eğer almıyorlarsa C vitamini takviyesi almaları yönünde olacaktır.

Hamilelikte Lekelenme ve Kanama; Özellikle muayene ve hamilelikte cinsel ilişki sonrası gelişen bu durum rahim ağzının hassas olmasından kaynaklı bir durumdur. Endişe etmeyi çoğu zaman gerektirmez. Yine de hekiminizi bu konuda bilgilendirmek yapılacak doğru şeydir. Eğer kanamaya ağrı da eşlik ediyorsa, hemen değerlendirilmesi gereken bir durum olarak ele alınmalıdır.

2. trimester da özellikle 20. Haftadan sonra karşımıza çıkan durumları ayrı olarak burada ele almak istedim.
Bunlardan biri olan Gebelikte Şeker Yüklemesi testinden bahsedelim biraz:

Gebelikte şeker yükleme testi neden yapılır? Gebelikte şeker yüklemesi yapılması zararlı mı?

Gebelikte annenin şeker hastalığının olması bebeğin iskelet ve kalp gelişimine ciddi anlamda zarar verebilir. Uzun süren (burada dakika, saat değil günlerden bahsettiğimin altını çizelim) şeker yüksekliği sakıncalı bir durumdur. Son dönemde Canan Karatay hanımefendinin de öncü olduğu bir grup insan, gebelerin şeker yükleme testi yaptırmasına karşı beyanatlar veriyor. Öncelikle Canan Karatay’ın bahsettiği zararlar yukarıda altını çizdiğim uzun süreli şeker yüksekliğinin verdiği zararlardır. Kendisi maalesef bu alanda uzman olmadığı için ahkam kesip verdiği bilgilerle insanları yanlış yönlendiriyor..

Gebelikte şeker yükleme testi nasıl yapılır?

Şeker yükleme testi, 50-75-100 gramlık glukozu annenin içmesinin ardından belirli aralıklarla anne kanındaki glikoz düzeyine bakılarak yapılır ve bu sürede annenin şekere nasıl cevap verdiğine bakılır. Eğer cevabın bozuk olduğu tespit edilirse gebelik riskli kabul edilip buna göre bir takip yöntemi belirlenir.

Bu miktarda glikozun kısa süreli etkisi yoktur. Dolayısıyla gebelikte şeker yükleme testinin yapılmasını bütün kadın hastalıkları ve doğum uzmanları şiddetle önermektedir.

Bu haftalarda bahsetmem gereken ikinci durum ise gebelikte tansiyon yüksekliğidir;

Gebelikte tansiyon yükselmesi nedir?

Gebelikte tansiyon yüksekliği preeklampsi ( yani gebelik zehirlenmesi)nin bir bulgusu olabileceğinden çok önemlidir. Gebelik zehirlenmesinin tam olarak neden ortaya çıktığı bilinememektedir. Bebeğin eşinin yani plasentanın hastalığıdır. Bunun ortaya çıkmasında genetik faktörler, damar sorunları, dişeti hastalıkları, bağışıklık sisteminin gebeliğe verdiği cevap suçlanmıştır. Ama tam neden hala bilinmemektedir. Daha önce tansiyon yüksekliği olmayan bir kadında 20. Gebelik haftasından sonra ortaya çıkan tansiyon yüksekliği ile birlikte; ellerde ve yüzde ciddi ve ani şekilde şişme, sebebi bilinmeyen baş ağrısı, karın üst kısmında rahatsızlık hissi, idrarda protein kaçağı ve bazı laboratuvar sonuçlarında bozukluk ile tanı alır.

Kesin tedavisi gebeliğin sonlandırılması olsa da haftalara göre yönetim şekli değişmektedir. Erken haftalarda durumun ağırlığı değerlendirilip tansiyonun çok yükselmemesi sağlanmaya çalışılıp bebeğe biraz daha fazla zaman kazandırılır. Geç dönemlerde bebeğin yeterince geliştiğine ikna olununca kontrol edilemeyen durumlarda doğum gerçekleştirilir.

Her tansiyon yüksekliği gebelik zehirlenmesi değildir. Bu konuda en iyi ayrımı hekiminiz yapacaktır. Gebelik zehirlenmesi çok az gebenin başına gelmektedir.

Bu hafta anlatacaklarım bu kadar. Haftaya görüşmek üzere !

22. gebelik haftasını konuştuğumuz bir önceki yazıma ise “Hafta Hafta Gebelik (22. Hafta)” başlığı üzerinden ulaşabilirsiniz.

0 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

Yorum Yaz