Hafta Hafta Gebelik (22. Hafta)

Kübra Irmak

Zaman çok hızlı akıp gidiyor. Gebeliğin 22. haftasına geldiniz bile…

Hızla büyüyen bebeğiniz karnınızda daha fazla yer kaplamaya başlayınca, bunun sonucunda bazı rahatsızlıklar hissedebilirsiniz. Gelelim merakla beklenenlere;

22 haftalık bebeğin büyüklüğü ne kadardır?

22 haftalık hamilelikte bebeğin kilosu 350-400 gram iken, baş bölgesinden popo mesafesine kadar olan uzunluğu 19 cm kadardır. Bu hafta bebeğinizin büyüklüğünü bir hindistan cevizi ile hayalinizde canlandırabilirsiniz.

22 haftalık bebeğin gelişimi nasıl olur?

Eğer rahminizin içine bir göz atma şansınız olsaydı, içeride yeni doğmuş bebeklerin küçük bir örneğini taşıdığınızı görebilirdiniz. 22 haftalık gebelikte  bebeğinizin dudakları, kaşları ve göz kapakları daha belirginleşir. Aynı şekilde gözleri de biçimlenmiştir, fakat göze renk veren kısım olan iris daha pigment (renk parçacığı) içermemektedir.

Bebeğinizde bu hafta tüm vücudunu kaplayan lanugo adını verdiğimiz tüyler bulunur ve bebeğinizin derisi kırışık görünümdedir. İlerleyen dönemlerde bu kırışıklıklara yağ depolanacak ve kırışıklık yerini yumuşak bir dokuya bırakacaktır. 22 haftalık hamilelikte pankreas adı verilen vücudun en önemli hormonlarını salgılayan yapı da kararlı bir şekilde oluşumunu tamamlamaya uğraşmaktadır.

Bu hafta itibariyle erkek bebeklerin testisleri oluşmuş olan torbacıklara inerken, kız bebeklerin üreme sistemi neredeyse tamamlanmış hale gelir.

22 haftalık gebelikte bebek hareketlerini oldukça hissediyor olsanız da, bebeğiniz günde 12-14 saat kadar periyotlar şeklinde uyumaktadır;  dolayısıyla bu zamanlarda bebeğinizin hareketlerini hissetmemeniz çok doğal!

Tüm bunların yanı sıra, asıl önemli olan doktor kontrollerinizde bebeğinizin gelişiminin içinde bulunduğunuz döneme uygun olup olmadığıdır.

22 haftalık gebelikte annede yaşanan değişimler nelerdir?

22 haftanın en belirgin değişimleri bebeğinizin ( ya da bebeklerinizin) büyümesine vücudunuzun verdiği zorunlu cevaplardan oluşur.

Hamilelikte Karında Çatlaklar; Bu çatlaklar karnınızın hızlı ve fazla miktarda gerilmesinden dolayı yüzeyin altında oluşan yırtılmalardan meydana gelir. Bu olayın kötü tarafı ise, çatlakların tamamen geçmeyeceğidir. Fakat doğumdan sonra renkleri solacaktır. ( En azından bir teselli vermiş olduk 🙂 )

Hamilelikte Göbek Deliğinin Dışarı Çıkması; Bebeğin yer kaplamasından dolayı göbek deliğiniz artık bir göbek deliği olmayabilir 😀 Doğumdan sonra yerine geri dönecek söz veriyorum 🙂

Hamilelikte Cinsel İsteğin Artması; Bu haftalarda libidonuzda artış hissetmeniz çok doğal! Zaten aksi bir durum olmadığı sürece cinsel hayatınıza ara vermek zorunda olmadığınızdan daha önce bahsetmiştim. Yine de gebelikte cinsel ilişkiden kaçınmanız gereken bazı durumlar söz konusu olabiliyor, merak edenler Hamilelikte Cinsellik başlığına göz gezdirebilirler.

Hamilelikte Artmış Vaginal Akıntı; Bu durum artmış kan akımının getirdiği bir koruyucu özellik aslında. Korkmanıza gerek yok. Rengi sarı-yeşil, kokulu ve kaşıntılı olduğu durumlarda hekiminizi haberdar etmeyi unutmayın!

Hamilelikte Şişmiş El ve Ayaklar; Gebeliğin doğası gereği vücudunuzda fazla miktarda su bulunuyor. Bu sebeple ufak şişlikler normaldir ve bebeğiniz doğduktan sonra geçecektir. Fakat hamilelikte şiddetli, ani şişlikler normal değildir ve bu durum gebeliğin bazı komplikasyonlarına eşlik edebilmektedir. Böyle bir durumda hekiminize haber verin!

Hamilelikte Bel Ağrısı; Beliniz bebeğinizin ağırlığından ve vücudunuzdaki ekstra kilolardan dolayı ağrıyabilir. Belinizi hafif sıcak tutarak (direk ısıyı uygulamayın), uygun masaj ya da yastık ile destekleyerek bel ağrınızın şiddetini azaltabilirsiniz.

Hamilelikte Saç Büyümesi; Kafanızda saçlarınızla birlikte büyüyorlarsa bunun iyi bir değişiklik olduğunu kabul edebilirsiniz. Vücudunuzun diğer kısımlarındaki kıl/tüy büyümeleri için ise milyonuncu kez hormonlarınızı suçlamak serbest. 🙂

Hamilelikte Nefes Darlığı; Bebeğiniz büyüdükçe akciğerlerinize baskı yaptığından nefes alırken zorlanma hissetmeniz normal. Çalışmalarınızı fazla ileriye götürmemeye dikkat edin, nefesiniz kesilirse de dinlenmeyi ihmal etmeyin.

22. gebelik haftası ile ilgili söyleyeceklerim bu kadar. Gelecek hafta görüşmek üzere 🙂

21. gebelik haftasını konuştuğumuz bir önceki yazıma ise “Hafta Hafta Gebelik (21. Hafta)” başlığı üzerinden ulaşabilirsiniz.

0 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

Yorum Yaz