Hafta Hafta Gebelik (21. Hafta)

Kübra Irmak

Gebeliğin yarısından fazlasının tamamlandığı hafta 21. Hafta! Bu hafta beşinci ayınızın içerisindesiniz. Gelelim 21.gebelik haftasında olan değişim ve gelişmelere 🙂

21 haftalık bebeğin büyüklüğü ne kadardır?

Biliyorsunuz her hafta bebeğin boyutuna uygun bir bitkimiz var. Bu hafta bebeğiniz hemen hemen bir muz büyüklüğünde diyebiliriz.

21 haftalık bebeğin kilosu yaklaşık olarak 300 gram iken; baş bölgesinden popo bölgesine olan mesafe 18 cm kadardır.

21 haftalık bebeğin gelişimi nasıl olur?

Bu hafta neler olup bittiğini merak ediyor musunuz? Bebeğinizin sindirim sistemi dış dünyaya hazırlanırken, bezini ilk kirletecek olan, siyah renkli ‘Mekonyum’ adı verilen kakası barsaklarda oluşmaya başladı.

Her ne kadar gelecekteki torunlarınızı düşünmüyor olsanız da; bebeğinizin üreme sistemi de gelişimine devam ediyor!

Bebeğinizin hareketlerini artık net bir şekilde hissedebilirsiniz. Zaman geçtikçe onu daha iyi tanıyacak ve hareket şeklini anlamaya başlayacaksınız. Bu hafta bebeğinizin kaşları da oluşum göstermekte.

21 haftalık gebelikte annede yaşanan değişimler nelerdir?

İkinci trimester döneminin gebeliğin rahat dönemi olduğundan sık sık bahsediyorum. Üçüncü trimester ile birlikte şikayetler daha yoğun görülecek, o sebeple bu haftaların tadını çıkarın 🙂

Hamilelikte sivilce ilacı kullanmak zararlı mı ?

21 haftalık gebelikte vücudunuzda yağ üretiminin artması ile birlikte akne (sivilceler) oluşumu görebilirsiniz. Bununla başa çıkmak için günde iki defa yüzünüzü yıkamaya gayret gösterin. Hamilelik süresince sivilce önleyici ilaç kullanmayın, bu ilaçların büyük bir kısmı geri dönüşümsüz zararlar verebilir.

Hamilelikte Varis Oluşumu: Hem hormonal hem de karın içi basıncınızın artması gibi fiziksel sebeplerle hamilelikte varislerde artma meydana gelebilir. Ailesinde varis olanlarda görülme ihtimali daha fazla olup, gebelik sayısı ve yaş arttıkça varis daha şiddetli gözlenir. Varis oluşumu azaltmak için günlük egzersiz çok önemlidir, fırsat bulduğunuz vakitlerde ayaklarınızı yukarı kaldırmalısınız ve yatarken sol tarafınıza yatmalısınız.

Braxton-Hicks kasılmaları nedir?

Braxton-Hicks Kasılmaları (Yalancı Sancılar): Rahminiz haftalar ilerledikçe doğuma hazırlık amacıyla arada bir kasılabilir. Bu ağrılar pozisyon değiştirince genellikle geçer ve düzensizdirler. Eğer ağrılar düzenli bir halde geliyorsa, kasılmaya kanama ve su gelişi eşlik ediyorsa hekiminizi bu konuda bilgilendirmeniz önemlidir.

Hamilelikte Reflü ve Hazımsızlık: Baharatlı – yağlı yiyeceklerden ve tetikleyici yiyeceklerden uzak durun. Rahatsızlığınız şiddetini artırıyorsa hekiminizi bu konuda bilgilendirebilirsiniz.

Gebelikte idrar akış hızı yavaşladığından idrar yolu enfeksiyonu gelişim ihtimali de artar! Dolayısıyla gebelerin bol su tüketmesi gerekir. İdrar yaparken sancı, yanma ve kanama gibi şikayetleriniz varsa mutlaka hekiminizi haberdar etmelisiniz.

Hamilelikte kilo alımı nasıl olmalıdır?

Bu hafta kilo alımınız 4,5-6,3 kg arasında olmalıdır. Kontrollü kilo almanız çok önemlidir. Gebelikte hızlı ve fazla kilo alımı gebeliğin komplikasyonlarını da beraberinde getirdiğinden son derece dikkatli olmalısınız.

Bu haftalık özetimiz bu kadar. Gelecek hafta görüşmek üzere! 🙂

20. gebelik haftasını konuştuğumuz bir önceki yazıma ise “Hafta Hafta Gebelik (20. Hafta)” başlığı üzerinden ulaşabilirsiniz.

0 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

Yorum Yaz