Hafta Hafta Gebelik (20. Hafta)

Kübra Irmak

Zaman hızla geçiyor! Gebeliğin yarısını tamamladınız. 20. Hafta demek gebeliğin yarısı demektir. Bu hafta ayrıca rahmin üst ucu göbek deliği hizasına gelir. Hazırsanız 20 haftalık gebelikte neler olduğuna geçelim;

20 haftalık bebeğin büyüklüğü ne kadardır?

Bu hafta bebeğiniz muz büyüklüğünde! 20 haftalık gebelikte bebeğin baş bölgesinden popo bölgesine kadar olan mesafe 14-16 santimetre iken, ağırlığı yaklaşık 260 gramdır.

20 haftalık bebeğin gelişimi nasıldır?

Bu haftayla beraber, bebeğinizin tat tomurcukları çalışır durumda, bebeğiniz her gün içinde bulunduğu amniyos sıvısından bir miktar içiyor. Ayrıntılı ultrasonografi için randevu almadıysanız, almak üzeresiniz demektir. Ayrıntılı ultrasonografide hayal ettiğiniz bütün ayrıntıları görebileceksiniz, bebeğinizin kalbinin dört çemberi ve omurgaları, böbrekleri, akciğerleri ve beynin yapısı daha net olarak gözünüzün önünde olacak. Bu hafta bebeğinizin, cildi kalınlaşıyor. Saçı ve tırnakları da gelişmeye devam ediyor. Gebeliğinizin ortasında olduğunuz için bebek hareketlerini hissetmeye başlayabilirsiniz. Henüz yeterince yeri olduğu için bu hareketler tam güçlü hareketler olmayacaktır.

20 haftalık gebelikte anneden olan değişimler nelerdir?

Yolu yarılamanızla birlikte gebeliğin can sıkıcı semptomlarına rağmen enerjinizin fazla olduğunu da fark edeceksiniz. El ve ayaklarda şişme, reflü, ayak krampları ve bunun gibi rahatsız edici değişiklikler hala eşlikçiniz olabilir. Bunların dışında 20 haftalık gebelikte annede meydana gelen değişiklikler nelerdir derseniz, size aşağıda detaylarından bahsettiğim belirtileri sıralayabilirim.

Hamilelikte Vaginal Akıntı; Doğuma kadar akıntınız giderek artacaktır. Bu sadece vücudunuzun o bölgeyi temiz tutmak için bulduğu bir yol. Fakat akıntınız sarı yeşil renkte ve kokulu ise, akıntıya kaşıntı da eşlik ediyorsa doktorunuzu durumdan haberdar etmenizi öneriyorum.

Hamilelikte Ayak Krampları; Ayaklarınızı gerin, yeterli su içtiğinize emin olun ve gerekirse hamilelik süresince magnezyum desteği almayı ihmal etmeyin.

Hamilelikte Reflü ve/veya Hazımsızlık; Bebeğinizin karnınızda kapladığı yer arttıkça, gebelik öncesi döneme nazaran daha rahatsız hissedebilirsiniz. Baharatlı ve asidik yiyecekler sindirim sistemi şikâyetlerinizi arttırabilir. Diyet değişikliğiniz ile düzelme olmazsa hekiminize bu konuda bilgi verin, ilaç ile müdahale gerekebilir.

Hamilelikte Yüksek Enerji; Bu enerjik durumunuzdan gittiği yere kadar keyif alın. Üçüncü trimesterda halsizlik ve yorgunluk geri gelecek!

Hamilelikte El ve Ayaklarda Şişlik; El ve ayaklarda şişlik ani gelişmedikçe ve şiddetli olmadıkça gebelikte normal kabul edilebilir. Hafif şişlik gebelikten sonra kaybolur. Bu süre zarfında ayaklarınızı fırsat buldukça kaldırın.

Hamilelikte Nefes Darlığı; Rahminiz büyüdükçe akciğerlerinize olan baskı da artar. Bu da nefesinizde daralma hissine neden olabilir. Bu dediklerim özellikle ikiz gebelikte daha belirgin olarak hissedilir. Kendinizi çok zorlamayın, nefes darlığı hissederseniz oturup dinlenin.

Hamilelikte ideal kilo alımı nasıl olmalıdır?

Bu ay, haftada yarım kilodan ay sonunda  hemen hemen 2 kilo alabilirsiniz. 20.haftalık gebelik sonunda toplamda 4.5 kilo civarında kilo almış olmanız mümkün. Hangi dönemde kaç kilo almanız gerektiğini merak ediyorsanız size kabaca şöyle bir hesap verebilirim;

  • (0-3 ay): 1-3 kilogram
  • (3-6 ay): 4-5 kilogram
  • (6-9 ay): 5 – 6 kilogram

Gebelikte düzenli ve yavaş kilo alınması ortaya çıkabilecek olası ağrı ve komplikasyonlarla karşılaşma riskini azaltacaktır.

20. gebelik haftasında cinsellik:

Gebeliğin 2.trimesterı cinsel hayat için en elverişli dönemdir. Çünkü biraz daha kilo aldıkça, cinsel ilişki zorlaşabilir. Gebelikte cinsel ilişki pozisyonları da merak edilen noktalar biri. Sırtüstü ve yüzükoyun yatılmadığı müddetçe, partnerinizin tamamen ve bütün gücüyle sizin üzerinde olmadığı pozisyonları deneyebilirsiniz.

21. gebelik haftasında görüşmek üzere 🙂

0 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

Yorum Yaz