Hafta Hafta Gebelik (19. Hafta)

Kübra Irmak

19. gebelik haftasında muhtemelen hekiminize gittiğinizde daha detaylı bir görüntü elde edebileceksiniz. Bu hafta detaylı ultrasonografiniz için de randevunuzu almış olmalısınız. Gelelim bu haftanın haberlerine;

19 haftalık bebeğin büyüklüğü ne kadardır?

19 haftalık gebelikte bebeğinizin baş-popo mesafesinin uzunluğu 13-15 cm arasında değişmekte olup, ağırlığı 200-225 gramdır. Bu haftanın canlandırma meyvesi ise mango! Bebeğinizin büyüklüğü bir mango kadar oldu bile!

19 haftalık bebeğin gelişimi nasıl olur?

Anne karnındaki bebek ne zaman sesleri duyar?

Bebeğinizin 5 duyusu da gelişiyor; görme, işitme, tat, dokunma ve koku! Bazı araştırmalara göre 19. gebelik haftası ile birlikte bebeğiniz sesinizi duyabilir, bu sebeple utangaç olmayın; artık ona şarkılar söyleyip kitaplar okuyabilirsiniz. 🙂

Bebeğinizin cildi vernix caseosa adı verilen koruyucu beyaz, yapışkan bir tabaka ile kaplanır.

Hamileliğin 19. haftası, bebeğinizin böbrekleri idrar üretmeye başlıyor.

Bebeğinizin içinde bulunduğu sıvının artık neredeyse tamamı bebeğinizin idrarından oluşuyor.  Bu su aynı zamanda ilerleyen haftalarda bebeğinizin akciğer gelişiminde de önemli bir role sahip olacak.

19 haftalık gebelikte annede yaşanan değişimler nelerdir?

19.haftalık gebelikte yaşadığınız sorunlar çok şiddetli olmaktan ziyade, daha çok can sıkıcı olarak değerlendirilebilir. Elbette, bu söylediğim bunlarla başa çıkmanın kolay olduğu anlamına gelmiyor. Şimdi bu haftada yaşayabileceğiniz belirtilerin bir kısmına değinelim;

Round ligament ağrısı nedir?

Hamilelikte Karın Ağrısı; Özellikle yatış pozisyonunuzu değiştirirken, karnınızın alt bölgesinde meydana gelen bıçak saplanır tarzda ağrıya biz Round ligament (yuvarlak ligament) ağrısı diyoruz. Bu ligament, rahminizin destek ligamentlerinden biridir; dolayısıyla rahminiz büyüdükçe ağrısı artabilir. Alarm edici bir bulgu olmamasına rağmen, dinlendiğinizde bile geçmiyorsa hekiminizi bu konuda bilgilendirmenizi öneririm.

Hamilelikte Baş Dönmesi ve Sersemlik Hissi; Baygınlık mı hissediyorsunuz? Bir çok kadının bayıldığına şahit olmuşumdur, o sebeple bu durum başınıza geldiğinde yalnız olmadığınızı bilip rahatlayabilirsiniz. Hamilelikte baygınlık hissi, çoğunlukla rahminizin büyük damarlara yaptığı baskıdan dolayı olur, aynı zamanda bebeğiniz akciğerlerinize baskı yapıyor olabilir. Bunun yanı sıra susuz kalmak, açlık da baygınlığa sebep olabilir. Bu sebeple bol su içmeyi ve yeterli beslenmeyi ihmal etmeyin.

Hamilelikte Ayak Krampları; Ayaklarınızda ağrı olduğunda germe hareketleri uygulayın. Krampların çoğunluğu susuzluk sebebi ile olurken. diğer sebepler arasında kalsiyum ve magnezyum eksikliği yer alabilir.

Hamilelikte Kalça Ağrıları; Geceleri kalça ağrınız sizi rahatsız ediyorsa dizlerinizin arasına yastık koyarak uyumayı deneyebilirsiniz.

19 haftalık gebelikte bebek hareketleri hissedilir mi?

19. gebelik haftasında bebek hareketleri fark edilebilir duruma gelir artık. Bazı kadınlarda bu his daha erken meydana gelebilirken, bazılarının biraz gecikebilmektedir. Bebeğinizin hareketlerini şimdilik sadece siz hissedebilirsiniz, ilerleyen haftalarda partneriniz de bu minik tekmeleri hissetmeye başlayacak, sadece biraz daha sabır gösterin 🙂

Şimdilik ikiniz arasındaki bu özel bağın keyfini çıkarmaya bakın, gebeliğin en özel tarafı da bu değil mi zaten 😉

18. gebelik haftası ile ilgili yazıma Hafta Hafta Gebelik (18. Hafta) linki üzerinden ulaşabilirsiniz.

0 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

Yorum Yaz