Hafta Hafta Gebelik (18. Hafta)

Kübra Irmak

18. hafta ile birlikte herkese merhaba!

Artık bazı şeyleri değiştirmenin vakti geldi. 18. gebelik haftası ile birlikte yan tarafınıza yatmanız, sırt üstü yatmanızdan daha iyi. Çünkü rahminiz, arkasındaki büyük damarlara baskı uygulayacak kadar büyüdü! Bu baskı sonucu kalbinize giden kan miktarı azaldığı için baş dönmesi hissedebilir, baygınlık geçirebilirsiniz hatta tansiyonunuz da düşebilir.

18 haftalık bebeğin büyüklüğü ne kadardır?

18 haftalık bebeğinizin ağırlığı 150 gram civarında iken; baş bölgesinden popo mesafesine kadar olan boyu yaklaşık 12,5-14 cm’dir. Hayalinizde bebeğinizin bir enginar büyüklüğünde olduğunu canlandırabilirsiniz.

18 haftalık bebeğin gelişimi nasıl olur?

18 haftalık gebelikte bebeğinizin hareketleri hissedilecek kadar güçlü hale geldi. Eğer karnınızın içine bakma şansınız olsaydı bütün eklemlerini kullandığını, bütün kaslarını çalıştırdığını görebilirdiniz.

Yutma ve emmeye bu hafta hıçkırma ve esneme hareketleri de katıldı. El ve ayak parmakları, parmak izleri de dâhil olmak üzere tamamen tamamlanmış durumda.

Kan damarları ciltten görülebilir hale geldi. Aynı şekilde kulakları da son halini aldı.

Sinirlerin etrafı koruyucu bir kılıf olan miyelin ile sarılmaya başlandı. Bu sürecin tamamlanması doğum sonrasını bulacaktır. Eğer bebeğiniz kız ise rahmi ve tüpleri de oluşmuştur. Erkek ise üreme organları görülebilir durumdadır.

18 haftalık gebelikte annede yaşanan değişimler nelerdir?

Bu hafta bebeğiniz ile meşgul olmanın yanında 18. gebelik haftasının getirdiği ayak şişmesi, bel ağrısı, bacaklarda kramp gibi bazı hoş olmayan değişimleri de yaşamaktasınız. Stres ve bu rahatsızlıklar sizi uykusuz bırakabilir. 18. gebelik haftasında yaşayabileceğiniz sorunlardan bahsedecek olursak;

Hamilelikte El ve Ayaklarda Şişme; Şişme canınızı sıkabilen bir belirti olsa da endişe verecek bir durum değildir. Fakat ortada ani şişme veya şiddetli bir durum varsa mutlaka hemen doktorunuzu bu konuda bilgilendirin.

Hamilelikte Bel Ağrısı; Bebeğiniz içinizde büyük bir basınç artışına neden olur. Bu sebeple belinizde ağrı oluşması normaldir.

Hamilelikte Ayak Krampları; Kramplar susuzluğun bir belirtisi olabilir. Bu sebeple bol bol su içmeyi ihmal etmeyin.

Varikoz Venler; Gözle görülebilen mor ve/veya pembe damarlar, dolaşım sisteminizdeki ekstra volüm yükünün artmasına bağlı olarak oluşmaktadır. Bunlarla baş edebilmek için, sık sık yatış pozisyonunuzu değiştirin, egzersiz yapın ve dar kıyafet ve ayakkabıları giyinmekten kaçının.

Hamilelikte Uyku Bozuklukları; Zihniniz oldukça meşgul olduğundan uykuya dalmada zorluk yaşayabilir, kalitesiz uyku çekebilirsiniz.

Hamilelikte Burun Kanamaları; Burun damarlarınızdaki artan basınç nedeniyle bu bölgede sık sık kanama meydana gelebilmektedir. Burnunuz kanıyorsa, bölgeye 5-10 dakika basınç ya da buz uygulayın.

Bebek hareketleri; Bu hafta içinizde sert kıpırdanmalar hissedebilirsiniz.  Bebeğiniz artık büyüdü, bu duruma çok da şaşırmamanız gerekir. 🙂

Bu haftalık bu kadar haftaya 19. gebelik haftası ile yine sizlerle olacağım. 🙂

 

17. gebelik haftası ile ilgili yazımızı okumak isteyenler Hafta Hafta Gebelik (17. Hafta) linkini takip edebilirler.

0 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

Yorum Yaz