Hafta Hafta Gebelik (17.Hafta)

Kübra Irmak

17. gebelik haftasıyla birlikte gebelik size daha gerçek gelmeye başlayacak. Henüz öğrenmediyseniz, bebeğinizin cinsiyetini öğrenmek isteyip istemediğinize karar vermelisiniz, çünkü bu hafta bebeğin cinsiyetinin tespiti için oldukça uygun bir hafta.

17 haftalık bebeğin büyüklüğü ne kadardır?

17 haftalık bebeğin büyüklüğü baş bölgesinden popo bölgesine kadar yaklaşık 11-13 cm civarındadır. Hayalinizde canlandırmamız gerekirse, bebeğiniz artık bir nar büyüklüğü kadardır, diyebilirim. Ağırlığı ise yaklaşık 100-150 gr’dır.

17 haftalık bebeğin gelişimi nasıl olur?

Bu haftanın büyük haberini verelim, 17. gebelik haftası ile birlikte bebeğinizin iskeleti kıkırdaktan kemiğe dönüşmeye başlar! Bu haftayla beraber kas dokusu daha hızlı gelişim göstermeye başlarken; paralelinde yağ dokusu da yavaş yavaş meydana gelir. Ayrıca bebeğinizin göbek bağı kalınlaşır ve güçlenir.  Bebekte emme ve yutma reflekslerinin de gelişmeye başladığı hafta 17. gebelik haftasıdır.  Bu hafta bebeğinizin ter bezleri gelişim gösterirken, kalp atışları artık daha düzenli hale gelir.

17 haftalık gebelikte annede yaşanan değişimler nelerdir?

17 haftalık gebelikte yaşanan değişimler, hızla büyüyen bebeğinize bağlıdır. Şimdi bu değişimlerden birazını inceleyelim.

Hamilelikte vajinal akıntı zararlı mı?

Hamilelikte Vücut Sıvılarında Artış; Vajinal akıntınız, terlemeniz, mukus salgılarınız artan kan hacminizle birlikte artış gösterecektir. Konu vajinal akıntı olunca gebelerimiz biraz panik olabiliyor. Vajinal akıntınız için hekiminizi uyarmanız gereken durumlardan bahsedecek olursak;

  • Akıntıya eşlik eden kaşıntı mevcutsa,
  • Akıntınız şeffaf ve beyaz yerine sarı-yeşil, köpüklü ve kokuluysa hekiminizi bu durumdan haberdar etmeniz gerekir.

Hamilelikte Garip Rüyalar; Birçok kadın gebeliklerinin bu döneminden itibaren daha canlı, daha sık ve daha garip rüyalar gördüğünü ifade eder. Normal şartlar altında rüyalar uykunun REM (derin uyku) döneminde görülür. REM döneminde ise dışarıdan bir etken sizi uyarmadıkça uyanmanız güçtür. Gebeliğin getirdiği kramplar, reflü, sık idrara çıkma durumu nedeniyle derin uyku döneminizin bölünmesi daha muhtemel olduğundan rüyalarınızı daha net hatırlarsınız. Duygularınızın hormonlara bağlı olarak derinleşmesi nedeniyle de sık sık yavru hayvan rüyaları da görebilirsiniz.

Hamilelikte çatlak oluşumu nasıl önlenir?

Hamilelikte Memelerde ve Ciltte Kaşınma; Bebeğiniz büyüdükçe karın cildiniz gerilir ve incelir. Memelerde aynı şekilde büyürken cildi hassaslaştırır. Cildinizi kaşımamaya özen gösterin ve düzenli olarak nemlendirici kullanın.

Hamilelikte Ciltte Çatlaklar; Rahim büyüdükçe cildinizde çatlaklar meydana gelebilir. Bu çatlakların oluşması genetik yatkınlığa bağlıdır. Bunları önlemek için bol su için ve nemlendirici kullanın.

Hamilelikte Denge Bozuklukları; Rahminiz büyüdükçe ağırlık merkeziniz değişecektir. Dolayısıyla ayaklarınızın üstünde dururken dengenizin bozulduğunu hissedebilirsiniz. Düşmeye daha yatkın olduğunuz bu dönemde size önerim, topuklu ayakkabı giyiyorsanız düşük topukluları tercih etmeniz ve acele hareket etmemeniz yönünde olacak.

Hamilelikte bacak krampları nasıl önlenir?

Hamilelikte Bacaklarda Kramplar; Hamileliğin kaçınılmazı bacaklarınıza giren kramplardır. Bunları önlemek için potasyumdan zengin gıdalar tüketip, günde 2-3 litre su tüketmelisiniz. Ayrıca bu bölgelere en fazla 15 dakika olmak üzere, sıcak kompres uygulayabilirsiniz.

17 haftalık gebelikte bebek hareketleri hissedilir mi?

Bebek hareketlerine gelince; bebek hareketlerini hala hissetmiyor olmanız bir sorun olduğunu göstermez, bir çok anne adayı 20. gebelik haftası civarı bebek hareketlerini hissetmeye başlar. Daha önce doğum yapmış gebelerde bu his daha erken oluşabilir.

Eğer bebeğinizin hareketlerini hissetmeye başladıysanız, bu hareketleri bütün gün hissetmeyebileceğinizi aklınızdan
çıkarmayın. Bu dönemde gün içinde dışarıdan aldığınız uyarılar nedeniyle, bebeğiniz hareket etmiyormuş gibi düşünebilirsiniz. Bu durumda öncelikle sakin olmalı ve sessiz bir ortamda yemek yedikten sonra tekrar hareketleri beklemelisiniz. Bu haftalarda hemen doktora gitmenizi gerektirecek bir durum olmadığını unutmayın. 🙂

17. hafta ile ilgili haberlerimiz böyle! Gelecek hafta görüşmek üzere!

16. gebelik haftasını konuştuğumuz bir önceki yazıma ise “Hafta Hafta Gebelik (16. Hafta)” başlığı üzerinden ulaşabilirsiniz.

0 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

Yorum Yaz