Hafta Hafta Gebelik (16. Hafta)

Kübra Irmak

Geçtiğimiz hafta 15. gebelik haftası üzerine konuşmuştuk. Bu haftada sizlere 16. gebelik haftası ile ilgili ayrıntılı bilgiler vereceğim. 16.hafta ile birlikte, artık 4 aylık gebeyim diyebilirsiniz. Bu hafta halk arasında 3lü test olarak adlandırılan tarama testi ve amniyosentez denilen girişim gündeminize girebilir. Yazımızın ilerleyen kısımlarında bunları tek tek ele alacağız, sadece biraz sabır 🙂

16 haftalık bebeğin büyüklüğü ne kadardır?

16. gebelik haftasında bebeğin baş bölgesinden popo mesafesine kadar olan uzunluğu (CRL) 10-13 cm,  ağırlığı ise 80-150 gram civarındadır. Hayalinizde canlandırmak için bebeğiniz artık ‘avakodo’ büyüklüğüne erişmiş diyebilirim.

16 haftalık bebeğin gelişimi nasıl olur?

Bu haftanın en büyük haberini verelim; bebeğiniz artık sizi duymaya başladı. Doğumda hatırlayacağı için bol bol bebeğiniz ile konuşmanızı tavsiye ederim. Daha önce gebelik yaşayan kadınlarımız bu haftalardan başlamak üzere, ilk gebeliği olanlar birkaç hafta gecikmeli olarak bebek hareketlerini hissetmeye başlayabilir. Kadınlar bu hareketi çoğunlukla kelebek ya da barsak hareketlerine benzetir, çünkü hareketler belli belirsizdir.

Bu hafta bebeğinizin saçları, kirpikleri ve kaşları uzamaya başlar. Gözleri yana doğru salınım hareketleri yapabilir, ağızda tat tomurcukları daha da çok gelişir ve ayak tırnakları oluşmaya başlar.

16 haftalık gebelikte annede yaşanan değişimler nelerdir?

Hamilelikte Sırt Ağrıları; Karnınız büyüdükçe vücudunuzun ağırlık merkezi değişir. Gebelik hormonlarının etkisi ile de sırt ağrıları ortaya çıkabilir. Sırt ağrınızı azaltmak için hafif etkili egzersizler yapın, dik oturun ve dik durmaya çalışın. Düzenli olarak vücudunuzu esnetin.

Hamilelikte Memelerde Büyüme; Memeleriniz şimdiye kadar birkaç numara büyümüş olmalı. Bu dönemde meme hassasiyetinin azaldığını hissedeceksiniz. Bütün bunlar emzirme için hazırlık!

Hamilelikte Kabızlık; Barsaklarınızın çalışması hem rahminizin baskısı hem de gebelik hormonları nedeniyle değişecektir. Bu durum hamilelikte kabızlığa neden olmaktadır. Kabızlığı engellemek amacıyla sıvı alımını artırmanız ve lifli gıdalardan zengin bir diyete geçmenizi öneririm.

Hamilelikte Unutkanlık; Bu aynı zamanda #GebelikBeyni olarak da bilinir. Tam olarak kimse gebe beynindeki bu değişikliklerin neden olduğunu bilmiyor. Birkaç teori var evet. Ama ispatlanmış bir şey yok henüz.

Hamilelikte Kuru, Hassas ve Kaşıntılı Gözler; Gebelikte olan bir çok şeyin suçlusu hormonlardır. Bu durumun da suçlusu tabii ki hormonlarınız! Bu kuruluk için göz damlaları kullanabilirsiniz, ama ilacınızı seçmeden önce kadın hastalıkları ve doğum uzmanınıza bir danışın!

Şayet 16 haftalık ikiz gebeliğe sahipseniz bu bahsettiğim belirtileri biraz daha şiddetli yaşayabilirsiniz.

İkili tarama testi nedir? (Üçlü Test nedir?)

Gelelim ikinci trimester tarama testine! Daha önce ilk trimester tarama testinden bahsetmiştim size. İkinci trimester tarama testi, yani halk arasında daha yaygın olan kullanım şekli ile üçlü test de aynı şekilde genetik hastalıkların taraması için kullanılan bir tarama yöntemidir.

16-18. gebelik haftaları arasında yapılan ultrasonografi sonuçları ile birlikte, anne adayından muayenenin yapıldığı gün alınan kandaki bazı hormon ve protein düzeyinin tespiti sonucu bir oran ortaya çıkar. Kadın hastalıkları ve doğum uzmanınız bu oranın ne anlama gelebileceğini size detaylı olarak anlatacaktır. Şayet test sonucunun yüksek risk taşıdığı ortaya çıkarsa size ileri araştırma için yöntemler önerilecektir. Yine bu hafta yapılan Amniyosentez, bu tip işlemlerden bir tanesidir.

Amniyosentez nasıl yapılır?

Bu işlemde anne karnına, rahmin içine sokulan bir iğne yardımı ile girilerek, bebeğin içinde bulunduğu amniyos mayiisinden bir miktar örnek alınır. Bundan sonra işleme son verilir. Bu sıvı genetik laboratuvara incelemeye gönderilir. Sonuca göre de aile bir karar verir. Amniyosentez işleminde rahmin içine bir müdahale olduğu için beraberinde gelen düşük riskinde bir artış söz konusudur. Bu sebeple aile bu konuda dikkatli karar vermelidir.

Haftanın bir diğer güzel haberi ile yazımı sonlandırıyorum. Şayet kadın hastalıkları ve doğum uzmanınız bu hafta her şey yolunda derse; bundan sonra düşük yapma ihtimaliniz sadece %1’e düşüş yapar!

Gelecek hafta tekrar görüşmek üzere! Sağlıcakla kalın..

15. gebelik haftasını konuştuğumuz bir önceki yazıma ise “Hafta Hafta Gebelik (15. Hafta)” başlığı üzerinden ulaşabilirsiniz.

0 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

Yorum Yaz