Hafta Hafta Gebelik (15. Hafta)

Kübra Irmak

Geçtiğimiz hafta 14. gebelik haftası üzerine konuşmuştuk. Bu hafta sizlere gebeliğin 15. haftası hakkında detaylı bilgiler vereceğim.

15. gebelik haftasında diğer haftalara nazaran enerji seviyenizin arttığını ve bunun yanında libidonuz da bir artış olduğunu gözlemleyebilirsiniz. Hamilelikte cinsellik kadın hastalıkları ve doğum uzmanınız kısıtlamadıkça bebeğinize zarar vermez; düşüğe ve erken doğum yapmanıza neden olmaz.

15 haftalık bebeğin büyüklüğü ne kadardır?

15 haftalık gebelikte bebeğinizin  baş bölgesinden popo mesafesine kadar olan uzunluğu 9.3 – 10.3 cm civarındadır. Ağırlığı ise yaklaşık 50 gramdır. Bebeğiniz artık bir portakal boyutuna gelmiş bulunuyor. 🙂

15 haftalık bebeğin gelişimi nasıl olur?

Bebeğinizin ayakları kollarından daha hızlı uzar. Bu hafta bebeğiniz bütün eklemlerini oynatabilir durumdadır. Göz kapakları hala yapışık olmasına rağmen, 15. gebelik haftası ile birlikte bebeğiniz ışığı fark eder hale gelir. Örneğin karnınıza bir el feneri tuttuğunuzda ondan uzaklaşacaktır.

Bunun dışında 15. gebelik haftası ile birlikte bebeğinizin dilinde tat tomurcukları oluşmaya başlar.

En çok merak edilen bebeğin cinsiyeti ise, artık net olarak ayırt edilebileceği için,  alışverişlerinizi buna göre planlayabilir ve bebeğinize yavaş yavaş bir şeyler almaya başlayabilirsiniz. 🙂

15 haftalık gebelikte annede olan değişiklikler nelerdir?

Hamilelikte Artmış Libido; Bu hafta cinsel isteğinizin arttığını fark edebilirsiniz. Daha öncede söylediğim gibi, hamilelikte ikinci trimester enerjinizin tavan yaptığı dönemdir. Buna bağlı olarak cinsel isteğinizin artması da normaldir. Bebeğinizin etkilenebileceğini düşünüyorsanız, hamilelikte cinsel ilişkiden herhangi bir zarar görmeyeceğini söyleyebilirim. Yalnızca kadın hastalıkları ve doğum uzmanınızın kısıtladığı durumlarda ilişkiden kaçınmalısınız. Bu konu hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz, sizler için yazdığım Hamilelikte Cinsellik yazıma bir göz gezdirmenizi öneririm.

Hamilelikte Burun Kanamaları; Artmış kan hacminiz ve hassaslaşan burun dokunuz nedeniyle bu dönemde burun kanamalarınız olabilir. Eğer şiddetli bir kanama yaşıyorsanız ve/veya burun kanamanıza neden olabilecek bir rahatsızlığınız mevcutsa hekiminizi bu konuda bilgilendirmenizi öneririm.

Hamilelikte Reflü / Hazımsızlık / Mide yanması / Gaz; Bu mide problemlerinizin tek suçlusu hormonlarınız tabii ki. Bunları tetikleyen yiyeceklerden ve davranışlardan uzak durun. Hamilelikte mide rahatsızlıklarınızı hekiminizle mutlaka konuşmalı ve kafanıza göre ilaç almaktan kaçınmalısınız!

Hamilelikte Diş Eti Şişmesi; Gebeliğinizden dolayı diş etlerinizde hassaslaşma meydana gelir. Hamilelikte diş problemlerinden kaçınmak için, dişlerinize daha fazla özen göstermelisiniz. Dişlerinizi düzenli olarak, nazikçe fırçalayın. Bir sorun olduğunda ise diş hekimine başvurun.

Hamilelikte Nefes Darlığı; Nefesinizin daraldığını hissediyorsanız, ( tabi ki bilinen bir solunum yolları probleminiz yoksa) bu tamamen rahminizin büyüyüp karın içi organlarınızı yukarıya doğru itmesi sonucu akciğerlerin yeterince genişleyememesinden oluşur. Zamanla bu duruma da uyum sağlayacaksınız, merak etmeyin!

Her hafta tekrarladığımız bir nokta var; çoğul gebeliğiniz varsa bu bulguları çok şiddetli yaşama olasılığınız daha fazla!

Gelecek hafta hamilelikte üçlü test ve amniyosentez ile ilgili ayrıntılı bir değerlendirme yazacağım. Şimdilik hoşçakalın 🙂

14. gebelik haftasını konuştuğumuz bir önceki yazıma ise “Hafta Hafta Gebelik (14.Hafta)” başlığı üzerinden ulaşabilirsiniz.

0 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

Yorum Yaz