Hafta Hafta Gebelik (14. Hafta)

Kübra Irmak

Artık resmen ikinci trimestera girdiniz. Gebeliğin en rahat dönemi kabul edilen ikinci trimesterda bulantılarınız ve bitkinliğiniz azalacak, kendinizi daha enerjik hissedeceksiniz.

Şimdi gelelim 14. gebelik haftasında sizleri neler bekliyor, onları anlatmaya ..

14 haftalık bebeğin büyüklüğü ne kadardır?

14. gebelik haftası ile birlikte bebekler kendilerine özgü büyüme hızlarının olduğu döneme girdiler. Bu dönem ile birlikte kendi genetikleri nasıl istiyorsa uzunluk ve ölçüleri ona göre şekilleniyor. Ortalama olarak bir şey söylemek gerekirse; 14. gebelik haftasında bebeğin baş-popo mesafesi (CRL) uzunluğu; 8-9.3 cm arasında, ağırlık ise ortalama 25 gr şeklindedir.

14 haftalık bebek gelişimi nasıl olur?

14. hamilelik haftasında gebeler genellikle muayene olmazlar. Eğer bu hafta bebeğinizi görme şansınız olsaydı; bebeğinizin ayak parmaklarını oynattığını görebilirdiniz. Beyinden gelen uyarılar artık bebeğinizin yüz kasları üzerinde hakimiyetini sağlamaya başlar. Bu haftadan itibaren bebeğiniz kaşlarını çatabilir. Yüzünü buruşturabilir ve baş parmağını emebilir. Böbrekleri idrar üretmeye, karaciğeri ve dalağı görevlerini daha çok yerine getirmeye başlar. Bebeğinizin boynu uzar ve bu da onun daha dik bir şekilde durabilmesine yardımcı olur.

Hamileliğin 14. haftasında bebeğin vücudu lanugo adı verilen ince şeftali tüyü gibi tüylerle kaplanmaya başlar. Bu tüyler bebeğinizin vücudunun ısınmasına yardımcı olmaktadır.

14. haftada bebeğin cinsiyeti belli olur mu?

Eğer bebeğinizin pozisyonu müsaitse, hamileliğin 14. haftasında dış üreme organlarının ayrımı yapılabilir. Eğer bu hafta bebeğinizin cinsiyeti belli olmadıysa da üzülmeyin, sonraki dönemlerde hekiminiz mutlaka daha net bir görüntü alacaktır. 🙂

14 haftalık gebelikte annede olan değişimler nelerdir?

Daha önce de sizlere ikinci trimester döneminin gebeliğin ‘’balayı dönemi’’ olduğunu söylemiştim. Hamileliğinizin 14. haftasında gebeliğin ilk dönemlerindeki kötü etkilerin hepsi şiddetini azaltacak ve daha enerjik hissettiğiniz döneme gireceksiniz.

Hamilelikte Round Ligament (rahmin yuvarlak ligamenti) ağrısı; Bu dönemde karnınızda alt bölgenize doğru uzanan bıçak saplanması tarzında ağrılar, daha doğrusu kramplar olabilir. Bunlar bebeğinizin büyümesine ayak uydurmaya çalışan rahminizi, diğer organlarınıza ve kemiklerinize bağlayan ligament denilen yapıların ağrısıdır genelde. Bu konuda endişeniz varsa hekimizden daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Hamilelikte artmış enerji ve bunun yanında artan iştah; Birinci trimesterin etkilerinden kurtulmaya başladıkça enerjinizin yerine geldiğini göreceksiniz. Aynı zamanda bulantılarınız azaldıkça iştahınız da artacaktır. Hazır iştahınız da artmışken yediğiniz şeylerin bebeğinizin büyümesini etkilediğini aklınızdan çıkarmayın. Günde ekstra 300 kalori almayı hedeflemelisiniz. Eğer ikiz gebeliğe sahipseniz hedefiniz ekstra 680 kalori almak olmalı. Bu dönemde yağlı yiyecekleri abartmamalı, sağlıklı ve dengeli beslenmeye özen göstermelisiniz.

Hamilelikte basur; Rahim artık leğen kemiğine sığmadığından, buradaki organların bir kısmına baskı yaparken bir
kısmını da yukarı doğru iter. Bu sebeple ortaya hemoroidler (basur) çıkabilir. Bunlar makat bölgenizdeki damarların genişlemesiyle oluşmaktadır. “Hamilelikte basurdan korunmak için ne yapabilirim?” diye sorarsanız, size bol lifli gıdalar tüketmenizi ve bol su içmenizi önerebilirim. Eğer hamilelikte kabızlık söz konusu ise, hekiminize mutlaka haber vermelisiniz.

Yukarıda saydığımız belirtilerin yanı sıra, bu dönemde saçlarınız daha parlak ve kalın hale gelir; bu da gebeliğin birkaç güzel etkisinden birisidir. 🙂

Hamilelikte diş bakımı nasıl olmalı?

Gebelikte en az 1 kez diş hekimine gitmenizi öneriyoruz. Dişteki enfeksiyonların tedavi edilmesi bebeğinize ve size gelebilecek zararları engeller. Tedavi seçeneklerinizi diş hekiminiz ile konuşmalı, yönteme karar verirken ise kadın hastalıkları ve doğum hekiminizi de sürece dahil etmelisiniz.

Sonraki hafta 15. Hafta! Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere. 🙂

13. gebelik haftasını konuştuğumuz bir önceki yazıma ise “Hafta Hafta Gebelik (13.Hafta)” başlığı üzerinden ulaşabilirsiniz.

0 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

Yorum Yaz