Hafta Hafta Gebelik (13.Hafta)

Kübra Irmak

İlk trimesterin son haftasına ulaştık. Gebeliğin üçte biri bitti. En zor zamanlar geride kaldı, sizi artık daha keyifli günler bekliyor. Lafı çok fazla uzatmadan 13. gebelik haftasında neler oluyor onlardan bahsedelim biraz. 🙂

13 haftalık bebeğin büyüklüğü ne kadardır?

Bu hafta bebeğinizin baş popo (CRL) uzunluğu 6.5 ila 7.8 cm arasında, kilosu ise 13 ila 20 gram aralığında seyrediyor. Bebeğinizin büyümesi bu haftadan itibaren hızlanacak. 13. haftadaki ilginç bir değişim ise bebeğin vücudunun geri kalanıyla karşılaştırıldığında baş bölgesindeki büyümenin yavaşlaması.

13 haftalık bebeğin gelişimi nasıl olur?

Şimdiye kadar göbek bağının içinde gelişmekte olan bağırsaklar bebeğin karnında kalıcı yerlerini almak üzere yola çıktı. 13. hamilelik haftasında bebeğinizin ses tellerinin gelişimi ve hatta parmak izi oluşumu meydana geliyor. Yüzü artık insan görünümüne yaklaştı; kafanın yan tarafında oluşmaya başlayan gözler artık birbirine daha yakın. Kulaklar da başın yan tarafında normal pozisyonlarını almış durumda.

13 haftalık hamilelikte göbek çıkar mı?

Evet artık hamilelik karnı oluşmaya ve kendisini göstermeye başladı. Artık 3 aylık bir gebeliğiniz ve bu hafta ile birlikte daha da belirginleşen bir göbeğiniz var.

13 haftalık bebeğin cinsiyeti belli olur mu?

Evet, eğer bebek uygun pozisyona gelirse 13 haftalık gebelikte cinsiyet ayrımı yapılabilir.

13 haftalık gebelikte annedeki değişiklikler nelerdir?

13. hafta hamilelik belirtileri arasına çatlakları, şişkinlik ve gaz şikayetlerini, memelerdeki değişimleri ve top gibi duran gebelik karnını sayabiliriz.

Hamilelikte Gerilme İzleri ve Çatlaklar; Çatlaklar hamilelikte sık sık ve çeşitli düzeylerde görülür. Karında, göğüslerde, kalçalarda ve baldırlarda çatlaklar oluşması normaldir. Hamilelikte çatlak oluşumundan sakınmak için istikrarlı bir biçimde kilo almak mantıklı bir yoldur. Çünkü kilodaki ani ve fazla artışlar çatlakların daha belirgin çıkmasına sebep
olur.

Hamilelikte çatlakları önlemek için neler yapılabilir?

Hamilelik çatlaklarını önlemek için yapılabilecekler arasında; yeterli miktarda protein, az miktarda yağ alarak cildin esnekliğini korumak, güneşten uzak durmak, BOL SU İÇMEK, cildi nemli tutmak (bunun içinde badem yağı kullanılabilir.) gibi bazı rutinler yer alabilir.

Hamilelikte Şişkinlik ve Gaz; Gebelikte anne adayının vücudunda artmış progesteron düzeyi, kalın bağırsaktaki
düz kasların gevşemesine neden olarak bağırsakları tembelleştirir. Bu da yediğiniz besinlerin sindirim sisteminde daha uzun süre kalmasına sebep olur. Şişkinlik ve gaz bu nedenle oluşmaktadır.

Hamilelikte Memelerdeki Değişimler; Hatırlarsanız hamileliğin ilk haftalarında göğüslerin hassaslaşması ve
ağrımasının gebelik belirtileri arasında yer aldığından bahsetmiştik. Hamileliğin 8. haftasından sonra ise göğüsler daha da büyür ve damarlar belirginleşir.

Hamilelik süresince anne adayı ne kadar kilo almalıdır?

Hamilelik süresince anne adayının ideal olarak ne kadar kilo alması gerektiği; hamilelik öncesindeki vücut kitle indeksine (VKi) ya da kiloya bağlıdır. Vücut kitle indeksi ise kilonun, boyun metre cinsinden karesine bölünmesiyle bulunabilir .

Gebelik öncesi VKİ;

  • 18.5’tan az olan kadınların 13-18 kilo,
  • 18.5-26 arası olan kadınların: 11-16 kilo,
  • 26-29 arası olan kadınların ise 7-11 kilo alması uygundur. Daha fazla ve hızlı kilo artışları ileride ciddi sorunlara sebebiyet verebilir.

Bu hafta altını çizmek istediklerim bu kadar. Haftaya tekrar görüşmek üzere 🙂

12. gebelik haftasını konuştuğumuz bir önceki yazıma ise “Hafta Hafta Gebelik (12. Hafta)” başlığı üzerinden ulaşabilirsiniz.

0 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

Yorum Yaz