Hafta Hafta Gebelik (12. Hafta)

Kübra Irmak

Evet zaman hızla geçerken 12 haftaya geldiniz bile! Bu hafta ile birlikte gebeliğin başındaki stresli dönemler daha geride kalmaya başlayacak. Bu daha az hamilelik belirtileri yaşayacağınız anlamına geliyor.

12 haftalık bebeğin büyüklüğü ne kadardır?

12 haftalık bebeğin boyu baş popo mesafesine kadar yaklaşık olarak 6.1 cm’dir. Ağırlığı ise 8-14 gram civarındadır.

12 haftalık bebeğin gelişimi nasıl olur?

12. gebelik haftasında, fetusunuz organlarının ve sistemlerinin oluşumunu neredeyse tamamlamıştır. Bu da demek oluyor ki bundan sonra geriye bu organları sadece büyümek ve olgunlaştırmak kaldı. Evet, bebeğiniz 12. gebelik haftası ile birlikte olgunlaşma ve büyüme evresine girecek.

12. haftada bebekler el parmaklarını açıp kapatabilir ve ayak parmaklarını kıvırabilir. Beyni büyük bir hızla gelişmeye devam eder.

Hamileliğin 12. haftasının en önemli olayı ne derseniz açıklıyorum: REFLEKSLER! Uygun açılardan bebeğinizi muayene etmek isteyen hekimin

karnınızı dürttüğünü muhtemelen fark etmişsinizdir. Ultrason yapılırken karnınıza güç uygulandığında bebeğin hareket ettiğini görebilirsiniz. 🙂

12 haftalık ikiz gebelikler bu hafta tekiz gebelikler ile aynı büyüme hızına sahiptir. Ama ilerleyen haftalarda ikizlerin büyüme hızları azalacaktır.

12 haftalık hamilelikte bebeğin cinsiyeti belli olur mu?

12 haftalık bebeğin cinsiyeti belli olur mu?” diye merak ettiğinizi biliyorum. Kötü haberi vermek istemem ama cinsiyeti gösteren bazı işaretler olsa da henüz cinsiyet ayrımı yapabilmek için çok erken. Biraz daha dişinizi sıkıp beklemeniz gerekiyor 🙂

12 haftalık gebelikte annede meydana gelen değişiklikler nelerdir?

Başta da söylediğim gibi 12. Haftanın güzel haberi hormonlarınızdaki hızlı artış artık durulduğu için bulantı/kusma ve bitkinlik hissi gibi size rahatsızlık veren durumların azalmaya başlaması olacak. Kötü haber ise baş ağrısı ve baş dönmesi gibi diğer olumsuz etmenler onların yerini alacak olabilir.

Hamilelikte Artan Vajinal Akıntı:

Artan renksiz/beyaz akıntı size biraz garip gelse de tamamen normal olduğunu belirtmek isterim. Bu akıntının görevi aslında vaginal enfeksiyonlardan sizi korumaktır! Şayet akıntınız sarı, yeşil, pembe ve kahverengi ise bu konuyla ilgili doktorunuza hemen bilgi vermelisiniz.

Hamilelikte Lekelenme:

12. hamilelik haftasında lekelenme ve kanama ciddi bir durumun göstergesi olabileceği gibi bu durumun herhangi bir sebebi olmayadabilir. Örneğin, gebelikte rahim ağzınız hassaslaştığı için ilişki sonrası lekelenme yaşayabilirsiniz ve bu zararsızdır. Bu demek değildir ki lekelenmeniz olduğunda doktora söylemeyeceksiniz. Eğer kanamanız ve lekelenmeniz olduysa doktorunuzu mutlaka bilgilendirmelisiniz. Kanamaya ağrının eşlik etmesi ve şiddetli kanama ise acil durumdur.

Hamilelikte Baş Ağrıları:

Sebebi hormonal değişimler olabileceği gibi, kan şekerinizin düşmesi, uykusuzluk, stres ve yeterince su alınmaması gibi diğer etmenler nedeniyle de hamilelikte baş ağrısı sorunu ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu sorunu çözebilmek için, baş ağrınızı neyin tetiklediğini bulmalı ve bu etkenlerle başa çıkmalısınız. Daha önce yaşamadığınız tarzda bir baş ağrısı yaşıyorsanız ve/veya baş ağrınıza garip bulgularda eşlik ediyorsa hekiminizi bu konuda bilgilendirin.

Hamilekte Baş Dönmesi;

Hormonal ve tansiyonunuzdaki değişiklikler baş dönmenize ve düşmelere neden olabilir. Bununla başa çıkabilmek için atıştırmalık yiyebilir ve daha da önemlisi bol miktarda su içebilirsiniz. Baş dönmesi hissettiğinizde oturun ya da bir yere uzanın. Bir işi yapıyorsanız o işi bırakmanızı öneririm.

Gebelik karnı: Artık karnınız gebeliğinizi belli etmeye başlamıştır. 🙂

Hamilelikte Reflü:

Yemek borusunun alt kısımında bulunan kasların gevşemesiyle birlikte çoğu gebe ağzına acı su geldiğini, yemek borusu boyunca bir yanma hissettiğini söyler bu dönemlerde. Özellikle yatarken bu şikayetlerde artma gözlenir. Bununla birlikte rahminizin büyümesi ile birlikte midenize olan baskı da artacağından bu şikayetlerinizde artma olması normaldir. Yine de bu durumda hekiminiz ile konuşmanız gerektiğini unutmayın.

12. haftada beklediğimiz şeyler aşağı yukarı böyle… Hamileliğinizin balayı evresi başladı. Keyfini çıkarın. Ve beni takipte kalın! Gelecek hafta 13. Haftayı konuşacağız. 🙂

11. gebelik haftasını konuştuğumuz bir önceki yazıma ise “Hafta Hafta Gebelik (11. Hafta)” başlığı üzerinden ulaşabilirsiniz.

0 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

Yorum Yaz