Hafta Hafta Gebelik (11.Hafta)

Kübra Irmak

11 gebelik haftası ile birlikte gebeliğin balayı dönemi için, ki ikinci trimester hamileliğin balayı dönemi olarak adlandırılır, planlar yapmaya başlayabilirsiniz. Üçüncü trimester gelip çatana kadar kendinizi enerjik hissedeceksiniz. Bu nedenle gezi ve tatil planlarının ikinci trimesterda yapılmasını öneriyoruz. Gebeliğin balayı dönemi ayrıca partneriniz ile birlikte rahat vakit geçirebileceğiniz son enerjik dönemlerinizden olacağından, bu dönemi iyi değerlendirmenizi öneririm.

11. gebelik haftası ile birlikte yeni bir endişeniz gelişmeye başladı değil mi? 🙂 “Bebeğim sağlıklı mı?” sorusunu bu haftalarda kendinize ve hekiminize sık sık soracaksınız. Çünkü bu haftada ikili test olarak bilinen ilk trimester tarama testi yapılıyor. Ama gelin ondan önce genel bir değerlendirme yapalım 🙂

11 haftalık gebelikte bebeğin büyüklüğü ne kadardır?

Bu hafta bebeğin baş-popo mesafesi 4.4 ila 6 cm kadardır.  Bebeğinizin ağırlığı ise 8 gram kadardır. Gözünüzde canlandırmak için bebeğinizin boyutunu misket limonuna benzetebiliriz.

11 haftalık bebeğin gelişimi nasıl olur?

Siz göremiyorsunuz belki ama bebeğiniz 11. gebelik haftasında karnınızda akıcı ve zarifçe hareket ediyor. 11 haftalık fetusun, cildi hala transparan olsa da, daha opak hale gelmek için yola çıktı bile. Şimdiye kadar perdeli olan el ve ayak parmakları, 11. haftada perdeli değil. Diş tomurcukları, tırnak yatakları, kıl folikülleri de bu hafta itibariyle şekillenmeye başlıyor.

11 haftalık gebelikte annede meydana gelen değişimler nelerdir?

11.gebelik haftasında bedeniniz ve tabii ki de zihniniz hala karmakarışık! Fakat unutmayın; tünelin sonundaki ışık artık görünmeye başladı. Birinci trimester bitmek üzere! Şimdi 11 haftalık gebelik belirtileri nelerdir biraz yakından bakalım;

Hamilelikte Halsizlik; Kendinizi hala yorgun, halsiz hissediyor olabilirsiniz. Ama merak etmeyin ikinci trimester ile birlikte enerjiniz biraz yerine gelecek! O zamana kadar arkanıza yaslanın ve bol bol dinlenin.

Hamilelikte Bulantı; Anlıyorum, kendinizi hasta hissediyorsunuz ve bulantı/kusmadan ve hasta hissetmekten sıkıldınız. Yakında her şeyin düzeleceğine söz veriyorum!

Hamilelikte Gaz Sorunu; Karnınızdaki sıkıntılar gebelik ile ikiz gibidir. Diyetinize dikkat edin, gaz yapıcı yiyeceklerden uzak durun. ( kabak, fasulye, kızartılmış yiyecekler ve tatlılar ). Bol bol su için ve lifli gıdalardan zengin bir şekilde beslenmeye özen gösterin.

Hamilelikte Duygu Durum Değişiklikleri; Bu konu gebeliğin olmazsa olmazıdır. Stresli durumlardan uzak durun ve kendinizi rahatlatacak aktiviteler yapmaya gayret gösterin.

Hamilelikte Bacak Krampları; Özellikle geceleri bacaklarınıza kramp girebilir ve bu kraplar uykunuzu bölebilir. Bunu önlemek için bol bol su için ve gün içerisinde bacak kaslarınızı gerin. Diyetinizde yeterli potasyum ve magnezyum olduğundan emin olun. Eğer hala kramp sorunu yaşıyorsanız, hekiminiz size takviye mineraller verecektir.

Hamilelikte Ciltte Koyulaşma; Karnınızın tam ortasında düz bir çizgi şeklinde koyulaşma meydana gelebilir. ”Linea nigra” denen bu çizgi, hormonlarınız yüzünden meydana gelir ve kalıcı değildir. Doğumdan sonraki emzirme sürecinde bir süre kalabilir ama merak etmeyin sonra geçecektir. 🙂

Hamilelikte Kasık ve Karın Ağrısı; Gebelerin karınlarının alt kısmına aniden saplanan sancılar, kramplar ve çekilmeler; rahmi destekleyen bağ dokuların gerilmesinden olayı oluşur.  Fakat dozunda artış frekansında sıklaşma olduğunda mutlaka hekiminizi bu konuda bilgilendirmelisiniz.

11 haftalık gebelikte bebeğin cinsiyeti belli olur mu?

11. gebelik haftası bebeğinin dış üreme organları ayırt edici özellikler göstermeye başlar ve hızla gelişir. Daha önce doku tomurcuğu şeklinde olan genital organları artık penis ya da klitoris ve vajinal dış dudaklar şeklinde belirmeye başlar. Biraz daha sabredin! Bebeğinizin erkek veya kız olması ile ilgili net gelişimi yaklaşık 3 hafta içinde tamamlanacak. 🙂

İLK TRİMESTER TARAMA TESTİ-İKİLİ TEST NEDİR?

Gebeliğin 11-14. haftaları arasında bazı genetik hastalıkları taramak üzere gebelere bir test önerilir.  Öncelikle bu testi bebeğinizin durumunu anlamak için yaparız. “Bebeğimi her şartta doğuracağım.” diye düşünen ailelere önerim, yine de bu testi yaptırmalarıdır, çünkü öncelikle gebelik takibinde daha dikkatli olabilmek ve sonra doğum sırasında genetik hastalığa sahip bir çocuğa sahip olma ihtimaline kendinizi hazırlayabilmek, buna yönelik hazırlıkları tamamlamak ve pediatristleri bu konu hakkında zamanında bilgilendirmeniz önemlidir.

İlk trimester tarama testi ile  hangi hastalıklar taranır ?

İkili Test ile, Down Sendromu (yaşamla bağdaşır bir hastalıktır), Trizomi 13 ve Trizomi 18 (yaşamla genellikle bağdaşmayan anomalili bebeklerdir) taraması yapılır. Bunun için öncelikle sizin kanınızdan Beta-HCG ve PAPP-A denilen maddelerin seviyeleri tespit edilir, ardından aynı gün yapılmış olan detaylı ultrasonografi de fetusun ‘’ense kalınlığı-nuchal translucency’’ kısaca NT ölçümü yapılır.

Daha önceden geliştirilmiş bir hesaplama yöntemi ile bir risk hesabı ortaya çıkarılır. Eğer risk genel toplum riskinden yüksekse, daha ayrıntılı testler önerilebiliyor.

Bu testlerden olan ‘’koryonik villüs örneklemesi-CVS’’ bu haftalarda yapılan, fetusun plasental dokusundan parça almak amacıyla karnınıza bir iğne sokularak uygulanan bir metottur. Bu alınan parça genetik incelemeye gönderilip, fetusta kromozomal bir bozukluk olup olmadığı tespit edilmeye çalışılır.  Fetusun bulunduğu ortama iğne sokmanın tabii getirdiği dezavantajlarda bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi de bebeğin düşük riskini artırmasıdır.

Amniyosentez nedir? Amniyosentez nasıl yapılır?

Ayrıntılı inceleme için yapılacak diğer bir yöntem 16-18. Haftalar arasında yapılması planlanacak olan AMNİYOSENTEZ’dir. Amniyosentez işleminde de fetusun bulunduğu ortama bir iğne sokulur ve fetusun içinde bulunduğu sıvıdan bir miktar örnek alınıp işleme son verilir. Daha sonra bu sıvıdaki fetusun hücrelerinin genetik analizi yapılıp herhangi bir kromozomal hastalık olup olmadığına bakılır. Bunun da getirdiği bazı riskler vardır.

Anne karnında FETAL DNA TAYİNİ nedir?

Son yıllarda bu işlemlerin getirdiği riskleri ortadan kaldırmak amacıyla yeni bir yöntem geliştirilmiştir. Bu işlemin adı ‘’ANNE KANINDA FETAL DNA TAYİNİ’’ dir. Gebelik gelişirken bebeğin eşinin ( plasenta adı verilen yapı) oluşmaya başladığı dönemde, bebeğe ait genetik materyal anne kanına geçmeye ve birikmeye başlar Bu materyal. 10. gebelik haftasından itibaren analiz edilebilecek düzeylere ulaşır. DNA denilen bu materyal fetusun genetik yapısını oluşturan materyaldir. Bunun analizini yaparak fetusta yukarıda sayılan hastalıkların olup olmadığını %99 doğruluk oranı ile tespit etmek mümkündür. Üstelik bunun için anneden bir tüp kan almak yeterlidir.

Peki genetik hastalığa sahip bir fetus ile anne-baba adayı nelere karar verebilir. Burada 2 seçenek bulunuyor; gebeliği sonlandırma kararı alınabilinir ya da gebeliğin devamına karar verilebilir.

İkiz gebeliklerde yukarıda ayrıntılı bir şekilde anlattığım ilk trimester tarama testi kanda düzeyi tespit edilmeye çalışılan Beta-HCG ve PAPP-A maddelerinin miktarı stabil olmadığından yapılamaz. Bu durumda ya NT- ense kalınlığı ölçümü yapılır ya da aileye ‘’Anne kanında Fetal DNA Analizi’’ önerilebilir.

Yeterince ayrıntılı açıkladığımı düşünüyorum. Gelecek hafta 12. Gebelik haftası ile görüşmek üzere 🙂

10. gebelik haftasını konuştuğumuz bir önceki yazıma ise “Hafta Hafta Gebelik (10. Hafta)” başlığı üzerinden ulaşabilirsiniz.

0 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

Yorum Yaz