Hafta Hafta Gebelik (10. hafta)

Kübra Irmak

Merhabalar! Yeni bir hafta ve siz yine bu hafta bebeğinizde neler olduğunu merak ediyorsunuz. Artık 10 haftalık gebesiniz, ne zaman gebe gibi görünmeye başlayacağınızı merak etmeyi bırakabilirsiniz. Muhtemelen 10. gebelik haftası ile birlikte artık gebe gibi görünmeye başlayacaksınız.

10 haftalık gebelik haftasına göre kaç aylık hamileyim?

10. gebelik haftasındaki bir anne adayı olarak iki ay iki haftalık gebeliğe sahipsiniz.

10 haftalık bebeğin büyüklüğü ne kadardır ?

Hamileliğinin 10. haftasında bebeğinizin büyüklüğü küçük bir çilek kadardır, yani neredeyse 3.1 ila 4.2 santim arasında ve 5 gram civarındadır.

10 haftalık bebeğin gelişimi nasıl olur?

10. gebelik haftasının sonuna kadar bebeğin fetal organ sistemlerinin gelişimi hazırlanır ve bebeğiniz artık daha çok bir insan görünümüne kavuşur. El ve ayak parmakları birbirinden ayrılır. İskelet kemikleri ve kıkırdakları oluşur, küçücük kollarındaki dirsekler şimdiden çalışır durumdadır. Göz kapakları şekle girer, 10. gebelik haftasında bebeğinizin gözleri hala kapalıdır. Dış kulaklar ise son şekline kavuşmak üzeredir. Diş etlerinin altında dişlerin ilk minik tomurcukları belirmeye başlar. Bu hafta içinde her bir dakikada 250.000 nöron üretilir. Yani bebeğinizin beyni artık daha hızlı gelişir, böbrekleri daha fazla idrar üretir ve eğer bebeğiniz erkekse, testisleri de testosteron yani erkeklik hormonu üretmeye başlar.

10 haftalık gebelikte annede meydana gelen değişiklikler nelerdir ?

“10 haftalık gebelikte anne adayını ne gibi değişikler bekliyor ?” birazda bu konulara değinelim. Bebeğiniz büyüdükçe karnınızdaki ligamentler gerilmeye başlar ve memelerde büyüme olur. Bu dönemde bazı radikal değişiklikler meydana gelmesi normaldir. Bunlardan sık görülenleri hangileridir derseniz;

Round ligament ağrısı nedir ?

Büyüyen bebeğinize uyum sağlamak için dokular gerilip genişlemeye çalıştığı için, karnınızda biraz ağrı hissetmeye başlayınca şaşırmayın. Anne adaylarının bir kısmı bu ağrıyı hissetmezken, özellikle ikiz gebeliğe sahip olanlar başta olmak üzere aşağıya doğru uzanan ciddi bir ağrı round ligament ağrısını işaret eder.

Hamilelikte meme hassasiyeti; Doğum sonrası emzirme dönemi için hazırlık yapan memeleriniz haftalar geçtikçe büyüyecek ve hassasiyeti artarak devam edecektir.

Hamilelikte ruh hali değişiklikleri; Her hafta söylüyorum ve gebeliğin sonuna kadar da söylemeye devam edeceğim gibi duygu durumunuzdaki değişiklikler tamamen hormonların coşması nedeniyle ortaya çıkar. Bir şeyi suçlayacaksanız hormonlarınızı suçlayın!

Hamilelikte halsizlik; gün içerinde meydana gelen aşırı yorgunluğunuz ve uyku haliniz vücudunuzun enerjisini bebeğin büyümesine harcamasından ve tabii ki artan hormonlardan kaynaklıdır. Bu durumla başa çıkmaya çalışanlara önerim ; uyum sağlayın 😀

Hamilelikte artan vajinal akıntı; rahmin bulunduğu alt karın bölgenizde bir insan büyütmeye çalıştığınız için, bu bölgedeki kanlanmanın artması doğaldır. Kanlanmanın artmasından vajinal bölgede nasibini alacağından akıntı artar. Bu akıntıya bir katkı da artan östrojen hormonu sağlar. Tüm bu sebepler sonrasında meydana gelen hamilelik akıntısı kokusuz ve beyaz olduğu müddetçe zararsızdır. Akıntı ile birlikte kan geliyorsa, akıntınız kötü bir kokuya sahipse ve siz de rahatsızlığa neden oluyorsa hekiminizi bu konuda bilgilendirip çözüm bulabilirsiniz.

Gebelikte karnın büyümesi; Aslında karnınızın belirginleşmeye başlaması eli kulağında, ama bu haftadan itibaren hafif bir yuvarlaklaşma gözlemleyebilirsiniz.

Hamilelikte alınması gereken kilo miktarı ne kadardır ?

Artık bebeğinin sağlığı için yavaş yavaş kilo almaya başladınız. Normal kiloda bir kadın hamilelik boyunca toplam 12.5 ila 17.5 arası kilo almalıdır. Kilo alımınızın, hem sizin sağlığınız hem de bebeğinizin sağlığı ile ilgili doktorunuza bilgi verdiğini unutmayın.

Hamilelikte bebeğin zeka gelişimini etkileyecek hangi besinler tüketilmelidir ?

10. hamilelik haftası içinde her bir dakikada 250.000 nöron üretiliyor demiştik. Bu sebeple bebeğin beyin gelişimine yardımcı olacak gıdaları merak ediyor olmalısınız. Kolin ve DHA içeren besinler fetal gelişim sırasında tüketildiğinde bebeğinizin beyin hücrelerinin gelişimine yardımcı olur. Peki hangi besinler bunlardan zengindir ? Somon, sardalya gibi yağlı balıklar ve yumurta, et, ceviz, fındık, çilek, tam tahıllar, koyu yeşil yapraklı sebzeler bu gruba örnek olarak gösterilebilir. Görüldüğü gibi her hafta temel olarak önerdiklerimize yakın besinler bu saydıklarımız da. Dolayısıyla siz siz olun hamilelikte dengeli beslenmeye dikkat edin!

10 haftalık gebelik için uygun spor aktiviteleri nelerdir ?

Doktorunuz tarafından engel koyulmadıkça ve yoğun uygulanmadığı müddetçe hamilelikte spor yapılmasında bir sakınca bulunmamaktadır. Spor aktiviteleri arasında hamile yogası ve pilatesi ve yürüyüşler en uygun tercihler olabilir.

Bu haftadan itibaren hamilelikte yapılan tarama testleri hakkında daha sık konuşacağız. Bunların en önemlisi olan ve 11-14 hafta arasında uygulanan ‘’ilk trimester tarama testi’’ hakkında gelecek hafta ayrıntılı olarak açıklama yapacağım. Yalnız ufak bir giriş yapıp bu yazıma son vermek istiyorum.

İlk trimesterin son haftasında Down sendromu gibi trizomi ile sonuçlanmış genetik hastalıkların tespitini yapabilmek için, hekiminizin yapacağı ultrasonografi ile birlikte sizden alınan kandaki bazı maddelere bakılarak bir risk hesabı yapılır. Bu risk hesabına göre kadınlar yüksek riskli ve düşük riskli olarak sınıflandırılır ve yönetim ona göre yapılır. Yüksek riskli olan kadınlarımız, bu genetik hastalıklara sahip bir bebeği doğurma riskinin yüksek olduğu kadınlarımızdır. Düşük riskli olanların ise bu genetik hastalıklara sahip bir bebeği doğurma riski çok daha düşüktür.

Peki bu testler nasıl yapılıyor, sonuçlar için alternatif olarak neler yapılabilir? Bunların hepsini gelecek hafta tartışacağız.

Şimdilik hoşçakalın !

9. gebelik haftasını konuştuğumuz bir önceki yazıma ise “Hafta Hafta Gebelik (9. Hafta)” başlığı üzerinden ulaşabilirsiniz.

0 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

Yorum Yaz