Hafta Hafta Gebelik – (1. ve 2. hafta)

Kübra Irmak

Kadınların gebelik sonucunu aldıktan sonra en çok merak ettikleri gebeliklerinin ne durumda olduğudur. Bu sebeple sizlere hafta hafta gebelik sürecinde neler yaşanıyor, neleri beklemeniz gerekiyor gibi temel bilgilerden oluşan bir rehber yazı dizisi hazırlamak istedim.

Öncelikle konuya girmeden önce çok duyacağınız bazı terimleri sizlere açıklamakta fayda görüyorum. Bu sorular nelerdir derseniz?

Trimester nedir?

Gebelik süresini 3 aylık bölümlere ayrılması ile oluşan periyotlara trimester denilir.  1. Trimester ilk 3 ayı , 2. trimester 4-5-6. ayı içerisine alırken, 3. trimester 7-8 ve 9. ayları içerisine alan periyottur.

Embriyo nedir ?

Embriyo; gebeliğin 2- 10 haftaları arasında bebeğinize verdiğimiz tıbbi isimdir.

Fetus nedir?

Fetus; 10 haftadan büyük gebeliklere verdiğimiz tıbbi isimdir.

Gebelik takibi süresince hekimlerden en çok duyacağınız soru ise “son adet tarihi” bilgisidir.

Son adet tarihi nasıl hesaplanır?

Adet döneminin başlangıç günü baz alınarak gebelik haftaları hesaplanmaya çalışılır. Sperm ile yumurtanın ne zaman birleştiğini tespit etmek zordur. Bu sebeple bu işe bir standart getirmek amacıyla son adet tarihinin başlangıç günü, gebeliğin başlangıç günüdür diyebiliriz.  Sizin gebelik haftalarınız bebeğinizden yaklaşık 2 hafta büyüktür. Yani bebeğiniz aslında henüz 1 haftalıkken, gebeliğiniz 3 haftalıktır.

Hazırsanız sıfırdan başlıyoruz;

İlk Trimester

İlk 3 aylık dönemde gebe olduğunuz fikrine alışmaya çalışacaksınız, tabii ki vücudunuz da buna alışmaya çalışacak. Bu alışma sürecinde hamileliğin erken dönem semptomları ile başa çıkmaya çalışacaksınız . Bebeğiniz ise organlarını yavaş yavaş oluşturup büyümesi ile görünür hale gelecek.

2 Haftalık Gebelik

Gebelikte 2. hafta görüntüsü

Hayatınızı değiştiren haftalar bu haftalar aslında. Adet döneminizin ortasında yumurtlarsınız.

Eğer yumurtanız tüplerde sperm ile karşılaşıp yumurtanın dış membranını deler ve  döllenme gerçekleşirse gebelik yolunda ilk adımınızı atmışsınız demektir. 🙂

Şimdilik bu bilgiler ışığında gebeliğin ilk günlerinin keyfini çıkarmaya bakın. Gebelikte 3. haftayı anlatacağım bir sonraki postumda görüşmek üzere 🙂

 

Bir sonraki haftayı anlattığım yazım için buraya,

Tüm hafta hafta gebelik serisi için ise buraya tıklayabilirsiniz.

0 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

Yorum Yaz