Güle Güle Kakalar

Pınar Cambaz

Merhaba kitap kurtları!

Havalar bir ısınsa da şu bebek bezinden kurtulmayı bir de biz denesek diyenler burada mı?
Bu hafta, tuvalet alışkanlığı kazandırma sürecinde oldukça işimize yarayan ve bu yönüyle beni bir hayli şaşırtan “Güle Güle Kakalar” kitabını sizlere tanıtmak istiyorum.
Sanırım bu kitabı ilk gördüğümde henüz anne bile değildim. Kitaptaki konuşan, yürüyen, koşan kakalar, annelerini beklerken ağlayan yavru kakalar beni bir hayli eğlendirmiş, güldürmüş ve “yok artık!” dedirtmişti.
Ancak Selim’in tuvalet alışkanlığı kazanmaya çalıştığı dönemde kaka mevzusu bir hayli başımızı ağrıtınca, bu kitap da evimize hızlı bir giriş yaptı.
Kitaptaki Arda, bez kullanmayı bıraktığından beri kakasını yapmaya korkuyor, ancak babasının “anne kaka eve geç kalırsa yavru kakalar çok merak eder.” diye anlatmasıyla işler değişiyor. Arda, anne kakayı yapıp hem karın ağrısından kurtuluyor, hem de sifonu çekip arkasından el sallarken yavru kakaları düşünüp mutlu oluyor.
Kitabı tuvalete alıştırma döneminde sıkıntı yaşayan tüm ebeveynlere tavsiye ederken bir konunun da altını çizmek istiyorum.
Bazı uzmanlar maddenin yapısıyla oynamayın, kakalar konuşmaz, arkasından el sallanmaz diye uyarırken, bazıları da bu tarz telkinlerin çocuğu rahatlatacağını söyleyebiliyor.
Sanırım her olayda olduğu gibi bunda da çocuğunu herkesten iyi tanıyan ve ona iyi gelecek şeyi bilen anneler en doğru kararı vereceklerdir.
Herkese keyifli okumalar ve kolay geçecek bir bez bırakma dönemi diliyorum.
Yazar: Sergi Camara
Yayınevi: Altın Kitaplar
Sayfa: 32
Yaş aralığı: 2+
0 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

Yorum Yaz