Gebelikte İlk Muayene Nasıl Olmalı ?

Kübra Irmak

Gebe kalınca en çok merak ettiklerinizden biri hekim muayenesinde neler ile karşılaşacağınız ve neleri hekimle tartışacağınızdır. Gebelikte ilk muayene ülkemizde kadın hastalıkları ve doğum hekimlerinin en önem verdiği muayenelerden biridir.

Düzenli kontrol yaptıran kadınlar genelde doktorları ile gebelik hakkında daha konuşmuş olduklarından, bu muayene tabii ki  kısa sürecektir. Ülkemizde kadınların çoğu gebe kalmadan muayeneye gitmediklerinden detaylı değerlendirme ilk vizitte yapılmaktadır.

Hamilelikte ilk doktor muayenesinde nelere dikkat edilir ?

Bizim doktor olarak ilk beklentimiz, bu muayene esnasında hastanın jinekolojik geçmişi başta olmak üzere, tüm tıbbi öyküsünü dinlemektir. Bunlar doğuma sebep olabilecek herhangi bir problemin olup olmadığını tespit etmek içindir.

Sonrasında ise hastanın adet dönemlerini sorgulamaya geçeriz. Bütün gebelik süreciniz boyunca en çok duyacağınız sorulardan biri, son adet tarihinizin ne olduğudur. Benim gebe kalmayı planlayan her kadına tavsiyem, son adet tarihinin ilk gününü mutlaka bir takvim veya telefona kaydetmesidir. Adet düzensizliği olan kadınlarda yumurtlamanın, dolayısıyla gebeliğin ne zaman oluştuğunu tespit etmek zor olabileceğinden, gebelik haftasıyla bebeğin ölçümlerine göre ortaya çıkan hafta arasında farklılık olabilir.

Bunun dışında eğer kullandıysanız, son kullandığınız doğum kontrol yöntemini de sorgularız. Bazen doğum kontrol yöntemi kullanılmasına rağmen gebe kaldığını gördüğümüz hastalarla da karşılaşıyoruz çünkü.

Daha önce gebe kalıp kalmadığınız, kürtaj olup olmadığınız da gebelikte ortaya çıkabilecek sorunlar ve bu sorunları erken tespit edebilmek açısından bilmek istediğimiz diğer noktalardır. Lütfen bu bilgileri hekiminizden gizlemeyin.

Aynı şekilde daha önce ameliyat geçirip geçirmediğiniz de gebeliğinizde karşılaşabileceğimiz veya doğumunuzu sezaryen ile gerçekleştirmeye karar verirsek, sezaryen sırasında ortaya çıkabilecek sorunlar açısından hazırlıklı olmamızı sağlar.

Kadınların bir kısmı gebe kaldıkları dönemde, ilaç kullanıyor olabilir. Gebelikte kullanılan ilaçlar bazen bebeğinizde yapısal ya da gelişimsel sıkıntılara neden olabilir.  Dolayısıyla hangi ilaçları kullandığınızı mutlaka hekiminize iletmelisiniz.

Ayrıca daha önceki gebeliğinizde yaşadığınız sorunları belirtmeniz, ikinci gebelikte yaşanabilecek sıkıntıları tespit edebilmek açısından son derece önemlidir.

Sürekli olarak takip edilen bir hastalığınız varsa, ( şeker hastalığı, epilepsi vs ) bunu hekiminize bildirmeniz, bu hastalıkların gebelik açısından takibinin daha iyi yapılmasını sağlayacaktır.

Hamilelikte ilk doktor kontrolünde vaginal muayene yapılır mı ?

Muayene kısmına gelirsek;

Bu kısımda ben dahil bir çok hekim arkadaşım sıkıntı yaşıyoruz. Gebelikte aksi bir durum HEKİMLER tarafından belirtilmedikçe vaginal muayene yapılmasında bir sakınca yoktur. Bu kısmı önemsiyorum çünkü, kanama nedeniyle başvuran gebeler vaginal muayene olmak istemiyorlar. Bu durumda tıbbi durumunuzu doğru olarak tespit etmek  mümkün olamıyor.

UNUTMAYIN Kİ KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM UZMANINA GİDİP VAGİNAL MUAYENEYİ KABUL ETMEMEK, DİŞ HEKİMİNE GİDİP AĞZINIZI AÇMAMAYA BENZER.

Türkiye’deki pek çok kadının ilk kadın hastalıkları ve doğum muayenesinin genellikle gebe kalınca olduğunu belirtmiştik. Bu durumda rahim ağzı kanseri tarama amaçlı smear adı verilen, rahim ağzınızdan bir fırça ile sürüntü alınarak yapılan testin de gündeme gelebileceğini unutmayın. Bu sürüntünün alınmasında bir sakınca yoktur.

Muayene bitiminde ilk vizitte bazı kan ve idrar tahlilleri istenecektir. Kan grubunu tespit etmeye yönelik tahlillerin yanı sıra, geçmişte yaptırdığınız aşıların (kızamık, suçiçeği, hepatit vs.) hala koruma sağlayıp sağlamadığını saptayan tahliller de istenecektir. Aynı kan örneği ile HIV, toksoplazma, kabakulak gibi hastalıklara olan bağışıklığı ölçen tahliller de yapılabilir.

Bu hastalıklardan bazıları bebeğe geçtiğinde ciddi sıkıntılara neden olduğundan yapılmasında fayda vardır.

Her doktora gittiğimde vaginal muayene mi olacağım?

Hayır. Eğer kanama, su gelişi, ağrı gibi durumlar söz konusu ise doktorunuz vaginal muayene önerecektir. Bunun dışında bebeğiniz karından yapılan ultrasonografi ile kontrol edilecektir.

Bunun dışında muayenenizin sonunda hekiminizle hangi saatlerde ve hangi kanaldan iletişime geçeceğinizi belirlemelisiniz.  Bazı haftalardaki özellikli muayenelere o haftalarda ayrıca değineceğim.

Şimdilik sağlıcakla kalın 🙂

0 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

Yorum Yaz