Gebelikte Ağız ve Diş Sağlığı İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Yasin Akgül

Hamilelikte ağız ve diş sağlığına dikkat etmek neden önemlidir?

Bir bebek beklemek yaşamın en önemli dönemeçlerinden biri. Hamile bir kadın fiziksel ve duygusal olarak büyük değişimler geçirir. Beden bu değişikliklere uyum sağlamaya çalışır. Bu yüzden gebelikte dengeli ve düzenli beslenme her zamankinden daha fazla önemlidir. Anne ve bebeğin ileride sağlıklı olması ve özellikle doğacak bebeğin diş gelişimini desteklemek için bolca vitamin ve kalsiyum fosfor içeren gıdalar tercih edilmelidir.Çünkü gelişim, anne karnında bebek henüz iki aylıkken başlar. Annenin beslenmesine özen göstermesi bebeğin diş yapısına kadar etki etmektedir. Bu yüzden gebeliği planlayan kişilerin gebelik öncesi ağız bakımına önem vermeleri, diş hekimi kontrolünden geçmeleri ve gereken diş sağlığı tedavilerini yaptırmaları en sağlıklı ve ideal yol olacaktır.

Gebeliğin getirdiği bazı dezavantajlar ağız ve diş sağlığını tehdit eden unsurlardır. Örneğin;  hamilelikte mide bulantısı yoğunsa ve bulantı kusmalara neden oluyorsa böyle bir gebenin ağız içi hijyene çok daha fazla özen göstermesi gerekir. Kusma, ağız içinde asit miktarını artırır. Asitlenme ise dişleri fazlasıyla aşındırır ve dişlerin çürümesine zemin hazırlar. Hamilelikte kusma problemi yaşayanlar, kusma sonrası ağızlarını bol su ile çalkalamalıdır. Asitlenen dişleri, kusmanın hemen ardından fırçalamak, hassaslaşmış diş yüzeylerini daha fazla tahriş eder. Bu yüzden ağız çalkalandıktan yarım saat sonra dişler fırçalanmalıdır.

Hamilelikte ağız ve diş sağlığını tehdit eden unsurlar nelerdir?

Hamilelik gingivitisi nedir? 

Gebelik sürecinde bedensel büyük değişimler yaşandığını belirtmiştik.

  • Hamilelik sürecinde ağız içi tükürükteki asit oranı arttığı için dişler çürümeye çok daha yatkın hale gelir.
  • Hormonlar ani yükselişe geçebilir, buda mide bulantısı, kusma gibi sonuçlar doğurur. Kusma ağız içi asitlenmeyi arttırır. Ağız içinde artan asit, diş ve dişetlerinde hassaslaşma, kanama, kızarma, şişlik, ödem ya da iltihaba neden olabilir.
  • Gebelikte gerçekleşen fiziksel değişimler, hormonların artması ve dişeti hassaslaşması diş eti apsesine neden olabilir. Apse, yani büyüyerek şişkinlik yapmış dişeti iltihabı gebenin beslenmesini etkiliyorsa, iltihap alınabilir.
  • Hamilelikte ağız bakımına dikkat edilmediğinde, dişlerde oluşan tartarlar diş çürüklerine neden olabilir.
  • Yine hamilelikte daha sık aralıklarla besin tüketildiği için, diş aralarında kalan besin artıkları bakteri oluşumuna neden olur. Bu yüzden atıştırmalardan sonra dişler fırçalanmalı, bu her seferinde yapılamıyorsa en azından ağız bolca çalkalanmalıdır.

Hamilelik sürecinde diş etlerinde oluşan  hassas yapıya hamilelik gingivitisi diyoruz. Buna hamilelik periodontitisi de denir. Özellikle hamileliğin son aylarında daha da artan bir durumdur. Ağız hijyeni dikkatli ve özenli bir şekilde yapılıyorsa, gebelik sona erdiğinde bu durum da kendiliğinden geçer.

Hamilelikte diş tedavisi yapılır mı?

Hamilelik döneminde dişlerde yaşanan hassasiyet nedeniyle dişlerini fırçalamaktan rahatsız olan anne adaylarının,  bir diş hekimi muayenesinden geçerek hekimin uyarılarına dikkat etmeleri en doğrusu olacaktır. Hamilelikte diş tedavisi yaptırılması gerekiyorsa kadın doğum uzmanının da onayı alınarak işlem yaptırılabilir. Dişlerde yapılmak istenen işlemler acil değilse, hamilelikte diş tedavisi çok tercih ettiğimiz bir durum değildir. Bir işlem yapılacaksa da hamileliğin ilk ve son ayında değil, hamileliğin üçüncü ayı ile altıncı ayı arasında (2. trimester) yapılması en doğrusudur.

Hamilelik döneminde diş sağlığını korumak için neler yapmak gerekir?

  • Hamilelikte dengeli ve sağlıklı beslenme anne adayının ve doğacak bebeğinde diş sağlığını olumlu yönde etkileyecektir.
  • Hamilelikte ağız ve diş hijyenine özen gösterilirse sorun yaşanmayacaktır. Dişler günde iki defa, üç dakika fırçalanmalıdır. Atıştırmalardan sonra da dişler fırçalanır, arayüz fırçası ile diş araları temizlenir ve diş ipi her gün kullanılırsa dişlerde sağlık problemi yaşanmaz.

3 ayda bir yapılacak diş hekimi kontrolleri de gebelerin süreci daha sağlıklı götürmesi adına önemlidir.

Hepinize sağlıklı günler dilerim..

0 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

Yorum Yaz