Gaps Diyeti Nedir? Gaps Diyeti Nasıl Yapılır?

Elif Nur Başaran

Herkese merhaba, çocukluk çağında beslenme yazımdan sonra pek çoğunuzun daha öncesinde duymadığını tahmin ettiğim yeni bir diyet anlayışından bahsedeceğim sizlere. Gaps Diyeti.

Üniversitenin son yılında bir gazete yazısında denk gelmiştim Gaps Diyeti’ne. Oldukça ilgimi çekmişti. Üzerinde biraz düşündükten ve araştırma yaptıktan sonra geçtiğimiz nisan ayında gaps diyeti eğitimine katılma fırsatı buldum. Ve eğitim sonrası beslenmeye bakış açım biraz daha değişti. Umarım bu yazımda detaylarına değineceğim bu farklı beslenme metodu sizlerinde ilgisini çeker.

Gaps diyeti nedir?

Gaps diyetinin temeli bağırsaklara dayanıyor. Bağırsak geçirgenliği tedavi edildiğinde kronik hastalıkların da tedavi edileceğini savunuyor. Bu hastalıklara otizm de dahil…

Önce biraz diyetin ortaya çıkma hikayesinden bahsedelim:

Gaps diyeti üzerine çalışan Dr.Natasha, otizmli çocuklarla çalışıyordu. Ve otizmli yüzlerce çocuk hasta gördükten sonra çocuklarda otizm yanında başka problemlerinde olduğunu keşfetti. Bu problemler de genellikte bağırsak temelliydi. Sindirim güçlüğü, ishal, karında şişlik, karbonhidratlı besinlere eğilim, yeme bozukluğu, sakarlık, hiperaktivite gibi… Tüm bu problemler aslında bağırsak ile ilgiliydi ve bağırsak yapısı tamir edildiğinde hastalık da yavaş yavaş tamir edilecekti. Bağırsak ile dost bir beslenme programı izlenerek beklenen sonuçlar alınınca, gaps diyeti hastalıkları tedavi edici bir yöntem olarak uygulanmaya başladı. İşte bu noktadan yola çıkılarak, 7 yaş öncesi otizmli çocuklarla bile bu diyet sayesinde çok güzel sonuçlar alıyoruz.

Otizm gibi bağırsakta başlayan bir çok hastalık Var! Peki nedir bu hastalıklar?

Bu hastalıkları bağırsak ve psikoloji sendromu ve bağırsak ve fizyoloji sendromu olarak ikiye ayırıyoruz.

Otizm, bağırsak ve psikoloji sendromunda yer alıyor. Otizmin yanında, şizofreni, öğrenme güçlüğü, bipolar bozukluk gibi rahatsızlıklar da gapse uygun hastalıklar.

Bağırsak ve fizyolojik hastalıklar olarak da, MS hastaları, ALS hastaları, egzema, astım, çölyak, fibromiyalji ve endokrin hastaları bu diyeti yapabilir.

Gaps diyeti nasıl yapılır?

Diyet iki aşamadan oluşuyor. Hastalığın seyrine göre diyetin hangi aşamadan başlayacağına uzman kontrolünde karar verilir ve diyet ile bu tip hastalarda olan kabızlık veya ishal, karın şişliği, yemekten sonra hazımsızlık gibi bulgular günden güne azalır. Peki ya oldukça etkili sonuçlar aldığımız bu diyet nasıl uygulanır?

Gaps diyetinde tüketilmemesi gereken besinler nelerdir?

  • İşlenmiş gıdalara hayır! Diyette işlenmiş, paketli gıdaların hepsi yasaktır. Et suyu-tavuk suyu tabletler, çikolata, sallama çay, gazlı içecekler, granül (hazır) kahve, kavrulmuş kuru yemiş, ketçap, früktoz şurubu, makarna, kuskus, konserve meyveler, sosis, sucuk…
  • Glutensiz bir diyettir, buğday unu yoktur. Badem unu, mercimek unu gibi unlar kullanılabilir… Yulaf da yasaklar arasındadır.
  • Ticari yoğurtlar ve süt yasaktır. Evde mayalanmış yoğurt veya kefir kullanılır.
  • Tahıllar ve patates de yasaktır.

Gaps diyetinde en çok kullanılan besinler nelerdir?

Et ve kemik suları, lahana turşusu suyu, meyvelerden yapılmış smothieler, kavrulmamış kuru yemişler, elma sirkesi, kefir ve ev yoğurdu gaps diyetinde en çok tüketilmesini istediğimiz besinlerdir.

Gaps diyeti yapılırken dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

Ufak bir yudum da olsa tedavi sırasında yasak olan besinlerden tüketmek, bağırsak yapısını tam düzeltmeye çalışırken tekrar bozacaktır. Bu nedenle gaps diyeti eğer çocuğa yaptırılıyorsa, ebeveyn oldukça dikkatli olmalıdır.

Bu yazımda sizlere gaps giyeti hakkında bilgiler aktarmaya çalıştım. Yazımda bahsettiğim hastalıklardan birine sahipseniz siz de bu diyete uygun olabilirsiniz. Hastalıklarınıza beslenme ile şifa bulmanız dileğimle…

Sağlıklı ve fit günler diliyorum. 🙂

0 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

Yorum Yaz