Eyvah Çocuğum Okula Başlıyor!

Pınar Cambaz

Merhaba kitap kurtları!

Sonbaharın gelmesiyle beraber yeni eğitim öğretim yılı da başladı. Daha okulun kapısında annesine bir öpücük verip koşa koşa okula gidenlerle, “Baba senin gelmene gerek yok, ben sınıfa kendim girerim.” diyen miniklerin ebeveynleri çaylarını kahvelerini alıp bir kenara çekilebilirler. 🙂

Daha okulun adını duyduğu anda ağlamaya başlayan, sınıfa girmemek için koala gibi üzerinize tırmanan, stresten kusmaya başlayan, okulun içerisinde acıklı bir Türk filminden fırlamış gibi “annemi bırakmam, anneeee!” diye çığlıklar atan ufaklıkların anne babaları, toplanın sizinle konuşacaklarım var. 🙂

Bu ay kendi halinde, sakin hayatımızda yepyeni bir dönem başladı; heyecanlı, hareketli, kıpır kıpır, canlı, bol gözyaşlı, biraz acıklı bir dönem. Selim anaokulunda dönemi!

Konfor alanından çıkıp yeni bir düzene dahil olmanın, yeni insanlarla tanışmanın, toplu halde yaşamaya alışmanın, annesinden ilk defa bu kadar uzun saatler boyunca ayrı kalmanın, ailesi dışındaki yetişkinlerle vakit geçirmeye alışmanın her çocuk için olduğu gibi Selim için de zorlayıcı olacağının farkındaydık.

“Neden okula gidiyoruz ki?” diye başlayıp ardı arkası kesilmeyen sorularını “Yeni şeyler öğrenmen, hayatın boyunca ihtiyacın olacak pek çok bilgi ve beceri edinmen için…” diye cevapladık. “Bir şey öğrenmemiz gerekirse Google’a sorarız, okula gerek yok bence.” diye kestirip atıp, yağ gibi üste çıkmaya başlayınca biricik dostumuz kitaplardan yardım almaya karar verdik.

İlk kitabımız da, YAMAN ve Onun Bitmek Bilmeyen Soruları serisinden “Niye Okula Gidiyoruz?” oldu. Yaman serisi; çocukların hayata, dünyaya, çevresine ilişkin merak ettiği 12 farklı soruya cevap veren 12 kitaptan oluşuyor.

Kitap boyunca Yaman, annesine, babasına ve babaannesine okulla ilgili çeşitli sorular yöneltiyor. Tabii ki bu sorular her çocuğun aklından geçen “Okula gitmesek olmaz mı? Annem de okulda benim yanımda dursa olmaz mı? Okula gitmek ne işime yarayacak? Evde kalsam olmaz mı?” tarzında sorular. 🙂

Her sayfada ayrı bir soru ve cevabı, basit ve anlaşılır bir şekilde ele alınıyor. Kitabın sonunda ise anne babalara yardımcı olmak amacıyla hazırlanmış kısa bir bölüm bizleri bekliyor. Okula alışma sürecinde ebeveynlerin karşısına çıkabilecek sorunlar, bunlara karşı atılabilecek doğru adımlar ve tavsiyelerle bu bölüm küçük bir rehber niteliği taşıyor.

Selim’in okula alışma sürecinde karşımıza çıkan 2. kitap ise rehber öğretmenin tavsiye ettiği Avucundaki Öpücük kitabı oldu. İlk kitaptan farklı olarak konu soru cevaplar şeklinde değil, bir hikayenin akışı içerisinde ele alınmış.

“Okula gitmek istemiyorum.” diye ağlayan minik bir rakun ve “Bazen hepimiz istemediğimiz şeyleri yapmak zorunda kalırız.” diye söze başlayan annesinin hikayesinin anlatıldığı kitapta, anne rakun çok ama çok eski bir sırrı yavrusu ve biz okurlarla paylaşıyor.

Minik rakunun okulda geçen zamanının evdeki kadar sıcak ve keyifli olmasını sağlamak için annesi yavrusunun avucunun içine sevgi dolu bir öpücük bırakıyor. Minik rakun yüreğini ısıtan bu öpücük ile ne yapacak dersiniz? 🙂

Cesaretlendirilmeye, yüreklendirilmeye, sevilmeye ve sevildiğini hissetmeye ihtiyaç duyan, zor zamanlardan geçen bütün çocuklar için tavsiye edilen Avucundaki Öpücük, renkli ve samimi çizimleri ile de çocukların dikkatini çekmeyi başarıyor.

Sizlerle paylaştığım bu iki kitaptan destek alarak süren okula alışma maceramız tam gaz devam ediyor! 🙂

Herkese keyifli okumalar!

0 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

Yorum Yaz