En İyi Araba Koltuğu Hangisi? [Araştırma]

Gülşah Kabil

Merhaba sevgili Balkafa.com okurları,

Bu sefer sizler için 100 kişiye kullandıkları bebek araba koltuklarını sorduk. Bebek araba koltuğu emniyet kemeri bulundurması zorunlu olan araçlarda, 150 cm’den kısa ve 36 kg’ın altındaki çocukların taşınması sırasında kullanılması zorunlu bir üründür. 0-1 yaş arası için oturma yönü bebeğin yüzü arkaya doğru bakacak şekilde olmalıyken sonrasında öne bakar pozisyonda kullanılmalıdır. Ayrıca yapılan araştırmalar gösteriyor ki olası bir kaza anında bu koltuklar çocuk yaralanmalarını %90 oranında azaltıyor.

Maliyet olarak hatırı sayılır bir kaleme sahip olan bebek araba koltukları güvenlik için çok çok önemli olmanın yanı sıra gördüğüm kadarıyla çılgın çocukları arabada zaptetmek konusunda da ebeveynlere konfor sağlıyor 🙂

Yaptığım araştırmada öne çıkan 10 marka oldu. Bakalım en çok tercih edilen bebek araba koltuğu markaları hangileriymiş?

 1. Britax Römer
 2. BeSafe
 3. Maxi Cosi
 4. Chicco
 5. Nuna
 6. Cybex
 7. Recaro
 8. Joie
 9. Kraft
 10. BabyPlus

Araba koltuğu araştırmaya başladığınızda karşınıza özellikle iki terim çıkacak. Bunlardan ilki ISOFIX, ikincisi ise ADAC testi. Markaların detaylarına ve kullanıcı yorumlarına geçmeden önce, bu iki terimi detaylıca açıklayalım.

ISOFIX nedir?

Isofix en basit anlamıyla uluslar arası standartlarda kabul görmüş güvenlik sağlayıcı bir montaj sistemidir. 2006 yılından sonra üretilen araçların bir çoğunda isofix bulunmaktadır. 2013 yılında ise isofix üretilen tüm araçlarda zorunlu hale getirilmiştir. Aracınızda isofix olup olmadığını kullanım kılavuzundan veya arka koltuk etrafında bulunan isofix logosundan kontrol edebilirsiniz.

Isofix öncesinde araba koltukları araca emniyet kemeri ile bağlanıyordu. Fakat yapılan araştırmalara göre maalesef ebeveynlerin %52’ si emniyet kemeri bağlantısını yanlış yapmaktaydı. 1997 yılında Britax Römer ve Volkswagen ortaklaşa bir proje ile isofix sistemini geliştirdi. Daha sonra aynı araştırma isofix bağlantısı için yapıldığında ise ebeveynlerin %92’sinin bu isofix bağlantısını doğru gerçekleştirdiği görülmüştür.

Isofix neden önemli?

 • Hızlı ve kolay takılıp çıkarılabilir ayrıca doğru takıldığını gösteren göstergelere sahiptir.
 • Koltuk ve araba arasında sağlam bir bağlantı kurması sebebi ile ani bir frende hatta olası kazalarda bile çocuğunuz üzerinde az kuvvet uygulanmasını sağlarayak daha güvenli bir yolculuk sağlar.
 • Yapılan testlerde yüksek derecede güvenli olduğu kanıtlanmış bir sistemdir.

ADAC Testi nedir?

Çocuğunuz için bebek araba koltuğu bakmaya başladığınızda aslında bir çok test göreceksiniz. Bunların bazıları kimsayal maddeler, kullanım kolaylığı gibi kriterlerden oluştuğu gibi kimisi ise çarpma anındaki güvenlik ile alakalı testlerdir.  Şüphesiz ki bu kriterler içerisinde ilk bakılan çarpma anında araba koltuğunun sağlayacağı güvenlik oluyor. Tam olarak bu noktada dünyada en çok kabul görmüş olan test ise yılda bir veya iki kez ADAC (Alman Otomotiv Klubü) tarafından gerçekleştirilerek sonuçları yayınlanıyor.

Şimdi sırasıyla markaları inceleyelim;

1. Britax – Römer Araba Koltuğu

Alman markası olan Britax-Römer’ in 1000 TL ile 3.500 TL arasında değişen modelleri bulunuyor. ADAC testlerinin ortaya çıkmasını sağlamış olan marka, özellikle güvenilirlik algısı anlamında ilk sıralarda yer alıyor.

En çok satılan Britax Römer araba koltuğu Advansafix III Sict Oto Koltuğu 9-36 kg olarak karşımıza çıkıyor. 9 aylıktan 12 yaşına kadar kullanım imkanı sunan model, isofixli ve 5 nokta emniyet kemeri ile kolay ayarlanabilir baş desteğine sahip.

Britax Römer Kullanıcı Yorumları

(28 kişinin yorumlarından derlenmiştir)

 • Güvenlikli olma, iyi emniyet kemeri -> Çok iyi
 • Güzel tasarım -> Çok iyi
 • Konforlu olma -> Çok iyi
 • Olası kazalara karşı sağlamlık -> Çok iyi
 • Ayarlanabilir olma -> İyi
 • Terletmeyen kumaş -> Orta
 • Kolay temizlenebilme -> Orta
 • Baş boyun desteği -> Çok iyi

Çeşitli güvenlik testlerinden geçmiş olması nedeniyle tercih ettim.

ADAC testlerini geçmiş olması ve isofixinin olması yeterliydi benim için.

Oturur ve hafif yatar pozisyon olmak üzere 2 pozisyonda kullanılabiliyor. Sert yerlerinin ve kumaşının kalite algısı yüksek.

Bebek koltuğu araştırırken ADAC testlerini geçmiş olan koltuklar arasından seçim yaptım.

Hemen hemen her koltukta olduğu gibi terleme biraz sıkıntı oluyor ama çok uzun süre hareketsiz kalındığı için normal olduğunu düşünüyorum.

Oğlum camdan dışarıyı çok rahat izleyebiliyor, yatış pozisyonu çok iyi değil gibi az yatıyor ama şimdilik çok sorun olmadı.

 

2. BeSafe Araba Koltuğu

Portekiz markası olan BeSafe markasının 1.200 TL ile 2.400 TL arasında değişen modelleri bulunuyor.

En çok satan BeSafe araba koltuğu modelleri, BeSafe İzi Comfort X3 9-18 Kg ve BeSafe İzi Comfort X3 9-18 Kg Isofix modelleridir. Genel olarak aynı özelliklere sahip koltukların en önemli farkı birinde isofix olması diğerinde ise olmaması. İsofix olmayan model fiyatı 1.300 TL civarında iken isofixli modelin fiyatı 2.300 TL civarındadır. Fakat isofix olmayan modelinin yine de ADAC testlerinden başarılı bir şekilde geçmiş olduğunu belirtelim.

BeSafe Kullanıcı Yorumları

(14 kişinin yorumlarından derlenmiştir)

 • Güvenlikli olma, iyi emniyet kemeri -> Çok iyi
 • Güzel tasarım -> Çok iyi
 • Konforlu olma -> Çok iyi
 • Olası kazalara karşı sağlamlık -> Çok iyi
 • Ayarlanabilir olma -> Çok iyi
 • Terletmeyen kumaş -> Çok iyi
 • Kolay temizlenebilme -> İyi
 • Baş boyun desteği -> Çok iyi

 

Güvenli olduğunu düşünüyorum, uzun araştırmalar ve bu alanda güvenlik konusunda isim yapmış Volvo gibi markaların önerisi tercihimizde rol oynadı.

Kızım pek sıkıntı çekmedi alışma konusunda, iki yönlü kullanılabiliyor, yüzü öne bakacak şekilde bağlandığında kemerle kullanılıyor, boyun tarafı rahat, farklı yatış pozisyonlarında kullanılabiliyor, ayrıca içindeki köpük materyali taşınırken kırıldığında, servis gelip hemen yeniledi ve sıfır gibi oldu.

Bu koltuğu seçmemizde en büyük etken yüksek olması çocuk yüksekte kaldığı için dışarıya çok rahat bakabilir bir de yatma pozisyonu çok ideal.

Oturma pozisyonu olarak oğlum çok rahat ediyor, çevresine rahatlıkla bakınıyor, başka marka koltuk kullandım fakat alçakta kaldığı için ağladı ve sıkıldı, değiştirmek zorunda kaldık, benim miniğim birkaç kere istifra etti koltuktayken, kılıf baya kirlendi. Çok rahat çıkarıp yıkadıktan sonra taktık.

Koltuğumuzun olumsuz yanı terletmesi, oğlum mu çok terleyen bir çocuk bilmiyorum ama özellikle yaz aylarında baş kısmı çok terletiyordu, muhakkak müslin bez kullanıyorum baş bölgesi için

Başka marka oto koltuğu da kullandığım için Be Safe İsofixli modeli kesinlikle tavsiye ederim  🙂

 

3. Maxi Cosi Araba Koltuğu

Hollanda markası olan Maxi Cosi  markasının 600 TL ile 4.400 TL arasında değişen modelleri bulunuyor.

En çok satılan modeli Maxi Cosi Axiss Fix 360 derece dönebilme ve isofixli olma özelliği ile öne çıkıyor. Fiyatı 2.700 TL civarında.

Maxi Cosi Kullanıcı Yorumları

(12 kişinin yorumlarından derlenmiştir)

 • Güvenlikli olma, iyi emniyet kemeri -> Çok iyi
 • Güzel tasarım -> Çok iyi
 • Konforlu olma -> Çok iyi
 • Olası kazalara karşı sağlamlık -> Çok iyi
 • Ayarlanabilir olma -> İyi
 • Terletmeyen kumaş -> Orta
 • Kolay temizlenebilme -> İyi
 • Baş boyun desteği -> İyi

 

Güvenlik konusundaki geri bildirimlerde çok tercih edilen bir oto koltuğu olması nedeniyle tercih ettik.

Güvenlik olarak emniyet kemeri ve kilit sistemleri çocuğun açamayacağı yapıda, sırt bel desteklerinin olması da konforu arttırıyor.

Marka güvenilirliği ve 360 derece dönen bir koltuk olması tercih etme sebebim oldu.

Bir araba koltuğunun güvenli olabilmesi için ilk olarak isofix sistemi ile arabaya sağlam bir şekilde bağlanabiliyor olması gerekiyor bana göre. Bunun dışında kemer kayışların ve kilidinin sağlam olması önemli. Arabanın kendi kemer sistemini kullanan araba koltuklarının güvenilir olmadığını düşünüyorum.

Axiss Fix modelini kullanıyorum, koltuk kumaşı 30 derecede yıkanabiliyor. Bebeğin oturmasını istediğiniz yönü kontrol panelinden ayarlayabiliyorsunuz. Bunun dışında koltuk yüksekliği ve başın temas ettiği yaslanma alanının pozisyonu bebeğin yatış pozisyonuna göre ayarlanabiliyor. Uyku pozisyonu için de koltuk yeteri kadar geriye yatabiliyor, kızımın rahat ettiğini düşünüyorum.

Maxi Cosi Axissfix hakkında Berna’nın yazdığı detaylı ürün inceleme yazısına ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz 🙂

4. Chicco Araba Koltuğu

Çin markası olan Chicco bebek araba koltuklarının fiyatı 600 TL ile 1.800 TL arasında değişen modelleri bulunuyor.

En çok satan Chicco bebek araba koltuğu modelleri Chicco Youniverse Fix 1 2 3 Oto Koltuğu (9 – 36 kg) – Truffles ve Chicco Go-One Isofix Oto Koltuğu (9-18 Kg) modelleridir.  1.200 TL civarında fiyatı olan Youniverse modeli 12 yaşında kadar kullanım sağlar ve isofix özelliğine sahiptir. Go-one modeli ise 700 TL civarında olup 4 yaşında kadar kullanım sağlar. Bu model de de isofix özelliği bulunmaktadır.

Chicco Kullanıcı Yorumları

(8 kişinin yorumlarından derlenmiştir)

 • Güvenlikli olma, iyi emniyet kemeri -> İyi
 • Güzel tasarım -> İyi
 • Konforlu olma -> İyi
 • Olası kazalara karşı sağlamlık -> İyi
 • Ayarlanabilir olma ->  İyi
 • Terletmeyen kumaş -> Orta
 • Kolay temizlenebilme -> İyi
 • Baş boyun desteği -> İyi

 

Genel kullanım, yatış pozisyonu malzemesi vs çok iyi. Diğer arabaya da keşke go-one isofix alsaymışım dedirtti.

Kurulumu biraz zorladı ama piyasada bulunan daha pahalı ürünlere göre gayet iyi.

Uzun yola çıkacağımız için 7 aylıkken almıştık. Çok rahat ettik, isofixli olması kumaş kalitesi yatış pozisyonlarının yeterli olması sebebiyle tavsiye ederim.

 

5. Nuna Araba Koltuğu Yorumları

Çin markası olan Nuna markasının diğer markalara oranla daha az ürün çeşitliği bulunuyor. En çok tercih edilen Nuna bebek araba koltuğu modeli fiyatı 700 TL olan Rebl Isofixli i-size Oto Koltuğu 0-18 kg.

Nuna Kullanıcı Yorumları

(6 kişinin yorumlarından derlenmiştir)

 • Güvenlikli olma, iyi emniyet kemeri -> İyi
 • Güzel tasarım -> Orta
 • Konforlu olma -> Orta
 • Olası kazalara karşı sağlamlık -> İyi
 • Ayarlanabilir olma -> Orta
 • Terletmeyen kumaş -> Orta
 • Kolay temizlenebilme -> Orta
 • Baş boyun desteği -> Kötü

7 kademe uyku pozisyonu var ama en yatık halinde bile çocuğumun kafası öne düşüyor.

Fiyat performans olarak bakacak olursanız gayet iyi.

360 derece dönmesi ve yatış pozisyonları bence gayet iyi. Bu koltuk ayarındakilere göre fiyatı çok uygun, tavsiye ederim.

 

6. Cybex Araba Koltuğu

Alman markası olan Cybex markasının 1.000 TL ile 3.500 TL arasında değişen modelleri bulunuyor.

En çok satılan modeli Cybex Aura Fix 9-36kg, isofixli ve ADAC testlerinden de oldukça iyi puanlar almış bir ürün. Fiyatı ise 1000 TL civarında.

Cybex Kullanıcı Yorumları

(6 kişinin yorumlarından derlenmiştir)

 • Güvenlikli olma, iyi emniyet kemeri -> Çok iyi
 • Güzel tasarım -> Çok iyi
 • Konforlu olma -> Çok iyi
 • Olası kazalara karşı sağlamlık -> Çok iyi
 • Ayarlanabilir olma -> Çok iyi
 • Terletmeyen kumaş -> İyi
 • Kolay temizlenebilme -> Çok iyi
 • Baş boyun desteği -> Çok iyi

 

Uzun yıllar kullanım sağlaması ve fiyatı nedeniyle seçtik.

ADAC test sonuçları ürünü seçmemizde etkili oldu.

 

7. Recaro Araba Koltukları

Alman markası olan Recaro markasının 700 TL ile 2.300 TL arasında değişen modelleri bulunuyor.

En çok satan Recaro bebek araba koltuğu modelleri, Recaro Young Sport 9-36 Kg Oto Koltuğu ve Recaro Monza Nova 2 Seatfix 15 – 36 Kg modelleridir. 9 aylıktan 12 yaşına kadar kullanım imkanı sağlayan Young modelinde isofix özelliği bulunmamaktadır. Fiyatı 700 TL’dir. Monza Nova modelinde ise isofix özelliği bulunmaktadır. Bu model 3-12 yaş arası kullanım sağlarken fiyatı 1000 TL dir.

Recaro Kullanıcı Yorumları

(6 kişinin yorumlarından derlenmiştir)

 • Güvenlikli olma, iyi emniyet kemeri -> Çok iyi
 • Güzel tasarım -> Çok iyi
 • Konforlu olma -> Çok iyi
 • Olası kazalara karşı sağlamlık -> Çok iyi
 • Ayarlanabilir olma -> İyi
 • Terletmeyen kumaş -> İyi
 • Kolay temizlenebilme -> Orta
 • Baş boyun desteği -> İyi

 

Fiyat performans olarak bakacak olursanız 700 TL ye çok iyi bir ürün. Çocuk için rahat. (young modeli)

Ürünü almayı düşünenler için tavsiye ettiğimi söyleyebilirim. Sadece biraz geniş ve ağır. Güvenlik testleri açısından baya başarılı sonuçları var. (optiafix modeli)

 

8. Joie Araba Koltuğu

Çin markası olan Joie markasının 400 TL ile 1.200 TL arasında değişen modelleri bulunuyor.

En çok satan Joie bebek araba koltuğu modelleri Joie Every Stage 9-36 Kg Oto Koltuğu ve Joie Every Stage FX 9 – 36 kg İsofix. İki ürün arasındaki en önemli fark birinde isofix olması. Isofixli model 1.200 TL iken isofix olmayan model 700 TL dir. Her iki ürün de 9 aylıktan 12 yaşına kadar kullanım sağlar.

Joie Kullanıcı Yorumları

(6 kişinin yorumlarından derlenmiştir)

 • Güvenlikli olma, iyi emniyet kemeri -> Çok iyi
 • Güzel tasarım -> Çok iyi
 • Konforlu olma -> Çok iyi
 • Olası kazalara karşı sağlamlık -> Çok iyi
 • Ayarlanabilir olma -> İyi
 • Terletmeyen kumaş -> Kötü
 • Kolay temizlenebilme -> Kötü
 • Baş boyun desteği -> Kötü

 

Kalitesi mükemmel, kesinlikle tavsiye ederim.

8 aylık kızım çok rahat etti. Uyurken hiç rahatsız olmuyor.

Arabamda isofix olmadığı için bu modeli seçtim, takılması çok kolay videoları var zaten. Güvenlikli bir his veriyor. Üründen memnunuz.

 

9. Kraft Araba Koltuğı

Çin markası olan Kraft markasının 450 TL ile 1.900 TL arasında değişen modelleri bulunuyor.

En çok satılan Kraft bebek araba koltuğu, Kraft Core Fix Isofixli Oto Koltuğu Grup 1-2-3 (9-36 kg). 9 aylıktan 12 yaşa kadar kullanım sağlayan ürün aynı zamanda isofixli. Piyasadaki isofixli benzer ürünlere göre ise fiyatı epey uygun, 480 TL.

Kraft Kullanıcı Yorumları

(4 kişinin yorumlarından derlenmiştir)

 • Güvenlikli olma, iyi emniyet kemeri -> Çok iyi
 • Güzel tasarım -> Kötü
 • Konforlu olma -> Kötü
 • Olası kazalara karşı sağlamlık -> Çok iyi
 • Ayarlanabilir olma -> Orta
 • Terletmeyen kumaş -> Kötü
 • Kolay temizlenebilme -> Kötü
 • Baş boyun desteği -> Orta

 

Yatış pozisyonu çok kötü, oğlumun kafası sürekli öne düşüyor. Neredeyse hiç kullanamadık.

Isofixli ve uygun fiyatlı olduğu için tercih ettik, şimdilik bir sıkıntı yaşamadık.

Ürün acaip terleten bir kumaşa sahip, biraz acele ile aldım, pişmanım.

 

10. Baby&Plus Araba Koltuğu

Fransa markası olan Baby&Plus markasının 200 TL ile 900 TL arasında değişen modelleri bulunuyor.

En çok satılan ürünü Baby&Plus Beline 9 – 36 Kg Oto Koltuğu 270 TL. Isofix özelliği bulunmayan ürün 9 aylıktan 12 yaşına kadar kullanım sağlıyor.

Baby Plus Kullanıcı Yorumları

(2 kişinin yorumlarından derlenmiştir)

 • Güvenlikli olma, iyi emniyet kemeri -> Çok iyi
 • Güzel tasarım -> Çok iyi
 • Konforlu olma -> Çok iyi
 • Olası kazalara karşı sağlamlık -> Çok iyi
 • Ayarlanabilir olma -> İyi
 • Terletmeyen kumaş -> İyi
 • Kolay temizlenebilme -> İyi
 • Baş boyun desteği -> Çok iyi

 

Diğer markalarda standartların çoğunu karşılaşamasına rağmen fiyatının çok daha uygun olması tercih sebebimiz oldu

5 nokta emniyet kemerinin olması araç içine bağlanışı sayesinde şimdiye kadar bir sıkıntı yaşamadık. Emniyet kemeri bağlanış şekli benim için en önemli unsurdu.

Baş ve boyun bölgesini koruyan iç minderi ve terletmeyen yıkanabilen kumaşı oldukça iyi,  emniyet kemerini istenilen şekilde ayarlanabilmesi kol dayama aparatının olması ayrıca rahatlık sağladı. Yalnız oturma kısmı biraz alçak.

 

Son olarak tüm markalar için karşılaştırma tablosunu ekleyeyim 🙂

 

 

Bir sonraki araştırma yazım bebek arabaları hakkında olacak 🙂

Diğer araştırmalarımızdan;

 • En Bebek Bezi Hangisi? yazısına ulaşmak için buraya,
 • En İyi Mama Sandalyesi Hangisi? yazısına ulaşmak için buraya ,
 • En İyi Biberon Hangisi? yazısına ulaşmak için buraya ,
 • En İyi Devam Sütü Hangisi? yazısına ulaşmak için buraya , tıklayabilirsiniz.

Sevgiyle kalın 🙂

0 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

Yorum Yaz