Emziğimi Ver, Sustur Beni Anne

Berna Salkaya

Bundan yaklaşık bir hafta önceydi. Uyku saatine yakın Pera hafif hafif mızmızlanmaya başlamışken, birden mızmızlanmanın şiddeti arttı ve baya baya ağlamaya başladı. Her ağladığında başvurduğum yöntemi kullanarak, öncelikle sakin kalmasını ve ne istediğini söylemesini istediğimde beni oldukça şaşırtan çok net bir cümle kurdu:

“Emziğimi ver, sustur beni anne.”

Bir kaç saniye ne diyeceğimi bilemeden boş boş baktım suratına ( son dönemlerde böyle afallamalarım çok oluyor), sonra gayri ihtiyarı gülmeye başladım. Tam bir cevap vermeye hazırlanıyordum ki,

“Komik değil anne.” dedi bana.

Bu küçük yer cücesi, kocaman gözlerini suratıma dikmiş baya baya bana meydan okuyordu. Baktım uzatmanın anlamı yok, zaten uyku saatine de yarım saat kalmış el mahkum verdim emziğini eline.  Çok kararlı olduğunu hissettiğim zamanlarda, sırf benim istediğim olacak diye düşünerek onu zorlamayı doğru bulmuyorum, fakat bu emzik meselesi beni artık iyiden iyiye rahatsız etmeye başladı.

Ne ara emzik bu kadar kıymetli oldu bizim için bilmiyorum. Bir zamanlar ben ağzına teptikçe onun inatla ittiği emzik olmadan artık Pera uykuya dalmıyor. Her ne kadar emzik sadece uyku rutini içerisinde hayatımızda yer alsa da, artık yavaş yavaş bu rutini de devre dışı bırakma zamanı gelmedi mi diye düşünmüyor değilim. Ama böyle radikal bir karar alıp, düzene girmiş uyku rutini ya bozulursa diye acayip tırsıyorum.

Evde yedek olarak kullandığımız bir emziğimiz daha vardı. Geçenlerde elinde o emzikle banyoya girdiğinde, emziği klozete düşürdü.

Bebeğim bak bu emzik tuvalate düştü, artık pis olduğu için bunu kullanamayız” dediğimde, “Emziği çöpe atalım anne” diyerek koşarak mutfağa gitti. Ben de onun gözü önünde, emziği çöpe attım ve bunu gayet makul karşıladı.

  • Evde yedek bir emziğin daha olduğunu bildiği için bu kadar kolay emziğine veda etmiş olabilir mi?
  • Acaba yine aynı yöntemi kullanarak bu emziğe de veda edebilir miyiz?
  • Emzik olmadan geceleri uyuyabilir mi?
  • Hadi uyudu diyelim, olurda uyanırsa artık bir emziği olmadığını hatırladığında evi başımıza yıkabilir mi?
  • Çalış çabala oluşturduğumuz uyku rutini mazi olabilir mi ?
  • Bu curcunaya kafa olarak hazır mıyız?
  • Pera geceleri uyumazsa yine de sabah erken kalkıp spora koşabilir miyim?
  • Bu kadar ısrarcı davranırsak, emzik daha da vazgeçilmez bişey olabilir mi ?
  • ………………

Kafamda deli sorular…
Kim bilir belki bir sabah kendisi uyandığında emziğini bırakır ne dersiniz?

0 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

Yorum Yaz