Elektrikli Süpürge Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Anıl Reis

Eğer araştırmayı seven biriyseniz ve alacağınız bir ürünü belirlemeden önce benim gibi kafanızda bin bir soru işareti oluşuyorsa, bu yazıyı sonuna kadar okumak sizin için son derece amaca yönelik bir hareket olacak. Dizayn, teknik donanım, fiyat/performans gibi pek çok kriteri göz önünde bulundurarak yazdığım “elektrikli süpürge alırken nelere dikkat edilmeli?” başlıklı yazım buram buram emek kokuyor sevgili arkadaşlar:)

Bazılarına garip gelse de eve alacağımız herhangi bir ürünü piyasadaki rakipleriyle kıyaslamadan ve teknik özelliklerini incelemeden alamayan birisiyim. Bu sebeple ben de ilk olarak elektrikli süpürge alırken nelere dikkat etmeliyim sorusuyla uzun bir araştırma sürecine girdim ve edindiğim bilgileri toparlayarak küçük bir kamu hizmeti yapmak istedim. Bu yazıda sizlere elektrikli süpürge alırken dikkat edilmesi gereken şeyler neler, ben nelere dikkat ettim bunlardan bahsedeceğim.

Okumaya başlamadan önce bayan okuyucularım içinde küçük bir ipucu. Erkekler her ne kadar süpürge dahi olsa, elektrikli ev eşyaları konusunda araştırma yapmayı sever. Bu görevi kendi üzerinize almaktansa, partnerinize paslamayı tercih edin.:) Başlangıç noktası olarak da bu yazıyı iletebilirsiniz.

Toz torbalı mı toz torbasız süpürge mi daha iyi?

Süpürge alırken ilk sorulması gereken soru bence bu. Öncelikle bu özellik tamamen kullanacak kişinin tercihine bağlı. Yani siz hangisinde rahat ediyorsanız ona göre bir tercih yapmalısınız. Gene de hangisi daha iyi diye soruyorsanız, toz torbalı süpürgelerin daha iyi olduğu söyleniyor. İyi olmaktan kasıt aslında makinenin içindeki torbanın da filtreler harici ek bir filtre görevi yapıyor olması. Yani toz torbalı süpürgeler, toz torbasız süpürgelere göre daha fazla toz tutuyor varsayımı piyasanın geneline hakim. Herhangi bir markanın satış reyonuna giderseniz de aynı şekilde bilgi veriyorlar. Ben kullanım rahatlığı ve toz torbası arama gibi dertleri olmaması için toz torbasız süpürge tercih edenlerdenim.

Not olarak ayrıca belirtmem lazım. Özellikle ağır astım ya da alerji hastasıysanız, ya da bu tip rahatsızlığa sahip bir yakınınız varsa pek çok yerde toz torbalı ve filtre sistemi kuvvetli süpürgeler öneriliyor.

Süpürge alırken dikkat edilmesi gereken şeyler nelerdir?

Bu soruyu sorduğunuzda da karşınıza uzun listeler ve pek çok kriter çıkacak. Ben size olması gereken özellikleri kapsayan bir sayı vermeyeceğim, yukarıda da dediğim gibi bu tip cihazların performansı tamamen kişinin beklentisine göre şekilleniyor. Benim tercihlerime kısaca göz gezdirecek olursak;

Elektrik süpürgesinin filtre sistemi

Elektrikli süpürgelerin filtre sistemleri en fazla araştırılan konulardan birisi. Bu başlıkta biraz detay vermek gerekirse filtreler iki ana kategoriye ayrılıyor. Mikro filtre ve HEPA filtre.

Mikro filtre nedir?

Mikro filtre, aslında tüm süpürge modellerinde bulunan genel filtre tipidir. Bazıları yıkanabilirken bazıları yıkanamıyor. Bu sebeple belli periyotlarda değiştirmeniz gerekiyor. Bu filtreler HEPA filtrelere göre daha düşük filtreleme yapabiliyor.

HEPA (High Efficiency Particulate Air) filtre nedir?

Hepa filtre nedir?Özellikle alerji ve astım rahatsızlığı bulunan kişiler için mutlaka HEPA yani yüksek etkinlikte partikül (parçacık) yakalayıcı filtreye sahip bir elektrik süpürgesi öneriliyor. HEPA filtre havadaki küçük tozları ve polen patiküllerini yakalayıp içerisine hapsediyor. Özetle makineden çıkan hava normal süpürgelere göre çok daha temiz halde oluyor. Veriler ile anlatmak gerekirse HEPA filtre %85 ve üzerinde 0,3 mikrona kadar havada bulunan partikülleri havadan ayrıştıran bir sistem. HEPA filtreler de kendi içerisinde kategorilere ayrılıyor. Üzerindeki rakam büyüdükçe toz tutma (partikül) kapasitesi de artıyor.

HEPA 10: 100.000 adet partikülde 15.000 partikül adet havaya salınır.
HEPA 11: 100.000 adet partikülde 5.000 partikül adet havaya salınır.
HEPA 12: 100.000 adet partikülde 500 partikül adet havaya salınır.
HEPA 13: 100.000 adet partikülde 50 partikül adet havaya salınır. Benim gördüğüm çoğu yeni modelde HEPA 13 filtre sistemi var ki bu da çok iyi!
HEPA 14: 100.000 adet partikülde 5 partikül adet havaya salınır.

Son olarak HEPA filtrelerin bazıları yıkanabilirken bazıları yıkanamıyor. Yıkanamayan bir filtreye sahip süpürge aldıysanız bunları periyodik olarak değiştirmeniz gerekiyor. Piyasada HEPA filtrelerin satışı mevcut, online e-ticaret sitelerinden ya da herhangi bir elektronik mağazasından HEPA filtre temin etmeniz mümkün.

HEPA filtre ile alerji filtresi arasında bir fark var mı?

Benim en çok takıldığım ve pek çok reyonda satış görevlisine sormak durumunda kaldığım bir soru bu. İsimleri farklı olsa da aslında iki filtre arasında bir fark yok. Bazı firmalar HEPA filtreye alerji filtresi derken, bazıları da doğrudan HEPA filtre olarak ismi kullanmaya devam etmiş. Bu konuda içiniz rahat olsun, ben hepimize yetecek kadar araştırma yaptım ve bir çok reyon görevlisinin başını ağrıttım . 🙂 Sonuç olarak her ikisi de aynı işi görüyor.

Elektrik süpürgesinin servis desteği:

Servis desteği denince çoğunlukla akla servis ağı geliyor. Fakat ben sadece bundan bahsetmiyorum. Araştırdığım kadarıyla bazı bilindik markalar servis desteği ve müşteri memnuniyeti bakımından oldukça zayıf. Bu sebeple alacağınız ürünün servis ağı haricinde müşterilerine sunduğu memnuniyet performansını da araştırmanızı öneririm.

Servis desteği olarak bir konuya ayrıca anlatmam gerek. Üretici firmalar, ürettikleri modellerin yedek parçalarını 10 yıl süreyle üretmek zorunda. Bu sebeple aldığınız ürünlerin ne zaman üretilmeye başladığını sorgulamanız kritik bir konu. Çünkü aldığınız süpürge eğer uzun zamandır üretiliyorsa, siz aldıktan sonra yaşadığınız bir sorunda servislerin destek vermesi zorlaşabiliyor. Özellikle parça kırılması ya da değişim konusunda, aldığınız ürünün üretim yılı 10 yıl ve üzerine çıkmışsa firmaların hiçbiri size parça tedarik edemiyor. Bu da malesef yeni bir elektrikli süpürge almanız gerektiği anlamına geliyor.

Elektrik süpürgesinin garanti süresi:

Garanti süresi çoğu firmada 2 yıl olarak belirlenmiş. İstisna olarak bazı markaların belirli süpürgelerinde garanti süresi 5 yıl olarak sunuluyor.

Servis desteği başlığında da belirttiğim gibi, ürününüzün garantisi bitmemiş olsa bile eğer üretici firmanız, aldığınız ürünü 10 yıl ve üzeri bir süredir üretiyorsa size parça desteği veremiyor. Bundan dolayı “nasılsa 2 yıl garantisi var” gibi bir varsayım yapmamanız önemli.

Elektrik süpürgesinin emiş gücü:

En önemli kriterlerden biri de bu. Pek çok kişi süpürgenin üzerindeki watt değerini, çekiş(emiş) gücüyle eşdeğer olarak görüyor, fakat gerçekte bu böyle değil. Aldığınız süpürgenin watt gücü yüksek olsa da emiş gücü zayıf olabilir. Süpürgeler üzerindeki watt, yani motor gücü gerçek anlamda “güç” olarak düşünülmesi gereken bir değer ve bu aynı zamanda makinenizin harcadığı elektrik miktarını gösteriyor. Yani motor gücü (watt) yükseldikçe, makinenizin harcadığı elektrik miktarı da o kadar artıyor. Bu sebeple makinenin motor gücünden ziyade, ilk olarak emiş gücünü öğrenmeniz isabet olacaktır. Emiş gücünü “performans” olarak düşünebilirsiniz. Yani makineniz çok güçlü ama emiş gücü performansı yeterli değilse, harcadığınız elektrikle kalırsınız. Fakat emiş gücü yüksek bir makine alırsanız herhangi bir sorun yaşamazsınız.

Bu kadar anlattıktan sonra, süpürgenin motor gücü sabitken emiş gücünü etkileyen faktörlere de değinelim biraz:

  • Hava geçirmezlik oranı,
  • Süpürgenin tasarımı (Sıkı ve parçalarının çok oynamaması),
  • Hortum, süpürge aparatları ve borusunun hava sızdırmazlığı ve tasarımı,
  • Toz haznesinin ve filtre sistemlerinin niteliği ve tasarımı

Bu sebeple elektrikli süpürgeler üzerinde yazan watt miktarına sakın aldanmayın. Emiş gücünü mutlaka sorgulayın.

Elektrik süpürgesinin sessiz olması:

Bir diğer önemli kriterimiz de sessizlik. Günümüzdeki çoğu elektrikli süpürge artık sessiz olma iddiasıyla piyasaya çıkıyor. Standart süpürgelerin yaklaşık ses seviyesi 78 desibel (db) iken, en sessiz elektrikli süpürgenin de ses miktarı 68 desibeldir. Her 3 desibelde duyduğumuz ses miktarı da 2 katına çıkıyor. Bu sebeple 78 desibel ile 68 desibel arasındaki ses farkı tahmin edebileceğiniz gibi oldukça yüksek.

Ağırlık ve ergonomi:

Ağırlık, erkek ve kadın farketmeksizin herkesin dikkat ettiği ve etmesi gereken noktalardan biri. Süpürgeyi bazı durumlarda yerden kaldırmak ya da sürüklerken daha rahat hareket edebilmek için ağırlık parametresine de dikkat etmemiz gerekli. Bu aynı zamanda vücut sağlığımız için de çok önemli. Ergonomi ve ağırlık, iskelet ve kas sistemimizi doğrudan etkileyen unsurlar. Bu sebeple alacağınız ürünün ağırlığına ve ergonomisine de dikkat etmenizi tavsiye ederim.

Enerji etiketi (Verimlilik sınıfı bildirimi) nedir?

Enerji etiketi, aldığımız ürünlerin tükettiği kaynakların sınıflandırmasıdır. Örneğin elektrikli süpürgelerde enerji tüketimi, gürültü seviyesi, emiş gücü, dışarıya bıraktığı havanın temizlik miktarı gibi farklı başlıklar üzerinden testler yapılarak enerji etiketi belirlenir. En iyi sonuç alan ürün A etiketini alırken, en düşük sonucu alan G etiketini alır. Enerji etiketi  harflendirmesi üründen ürüne değişiklik gösterebilir. (Bu düzenleme AB Enerji Etiketi Düzenlemeleri kapsamında nihai kullanıcıları bilgilendirmek amacıyla uygulamaya koyulmuştur.)

Peki sen alırken bu etikete ne kadar dikkat ettin dersen, çok dikkat etmedim açıkçası. Çünkü 4A almış düşük fiyatlı bir süpürge ile yine 4A almış yüksek fiyatlı bir süpürgeyi bu etikete göre kıyaslayamıyorsunuz. Bir ürünün A alması için belirlenen alt kriterler günümüz teknolojisine göre alt seviyede kalıyor, ki düşük sınıf bir ürün bile 4A alabiliyor.

Firmaların satış danışmanlarıyla görüştüğümde enerji sınıfı etiketinin doğru bir karar verme yöntemi olmadığını, zaten bu etiket bildiriminin de yakın zaman öncesinde kaldırıldığını, artık yeni modellerde bu etiketlerin yani verimlilik sınıfı bildirimlerinin olmayacağını ilettiler.

Yazıyı buraya kadar okuduktan sonra ” nolur söyle artık hangi elektrikli süpürgeyi aldın?” diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Bu ikinci yazımın konusu olacak:)

Ben onu yazana kadar eğer sizde kendi yorumlarınızı iletirseniz, sizin gibi araştırma yapan diğer kullanıcılara da destek olmuş olursunuz.

Bugünlük bu kadar, kalın sağlıcakla 🙂

0 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

Yorum Yaz