Dubai’de Yaşam ile İlgili Merak Edilen Herşey

Birce Aydın Yerköylü

Herkese merhaba,

Ben Birce. Dubai’de yaşam yazımın ikincisi ile yine sizlerleyim. Eminim bu yazımı da okuduktan sonra Dubai konusunda merak edilen pek çok soruya yanıt almış olacaksınız. Bana en çok yönlendirilen sorular üzerinden devam edelim o zaman 🙂

Dubai’ye gitmeye nasıl karar verdin? Bu durum nasıl gelişti?

Bu sorunun cevabı için biraz maziye dönmemiz lazım 🙂 Hep söylediğim bir şey vardı:  Bir gün gelecek Dubai’ye haftasonu tatile gidip geleceğiz, belki daha ileride o coğrafyada çalışacağız. Çok inandırıcı gelmezdi kimseye, hatta çoğu kişi hayal olduğunu düşünürdü. Sonuç itibariyle bugüne geldiğimizde, Dubai’deyiz. Gelelim işin nasıl oldu, şans mı, neden burası kısmına.

Bundan 5 yıl öncesinde, Bakü’ de çalıştığımız dönemler projelerin en yoğun olduğu dönemlerdi. ( Bu arada bilmeyenler için söyleyelim, ben endüstri mühendisiyim ) Bakü’de her ne kadar keyfim yerinde olsa da, gözüm Dubai tarafındaydı hep; ama o dönem öyle bir referans yoktu oralara gitmek için. Uygun proje yoktu ve doğru zaman değildi. Bakü‘deki kriz bizim için fırsata dönüşünce, önce Katar ve hemen arkasından Abu Dhabi’ de bulduk kendimizi. Aslında söylemek istediğim şu ki; yurt dışında bir defa çalışmaya başladığınızda ve başarılı olduğunuzda arkası kendiliğinden geliyor. Nasıl olacak diye çok fazla düşünmeyin 🙂

Özetle Dubai’yi seçmemin nedenlerini toplayacak olursak ;
Kariyer,  maddiyat, güven ve gelecek potansiyeli olarak sıralayabilirim .

İstanbul ile kıyaslandığında Dubai’nin dezavantajları nelerdir ?

Aklıma tek bir dezavantaj geliyor. O da mayıs ve eylül dönemi arasında iklimden dolayı ciddi bir sıcaklık yaşanması. Hayat tabi ki burada iklim koşullarına göre yaşanıyor, ama yine de zorlanıyorsunuz. Hep klimalı ve kapalı ortamlarda bulunmak zorundasınız ve bir süre sonra bu sizi çok sıkıyor. Dışarı çıkmak, nefes almak istiyorsunuz ama bu bazen maalesef işkenceye dönüşebiliyor .

Haziran ayında Pera‘ yı en azından akşamları parka çıkaralım, zaten gündüz hep AVM de geçen bir hayat var diyorduk, ama bazen geceleri sokağa çıkmak bile bizi epeyce zorladı, hatta sıcaktan mahfolduk diyebilirim. Bu öylesine bir sıcak ki, gündüz belli bir saate kadar duştan soğuk su dahi akmıyor; kimi zaman buz kovası boşaltıp Pera’yı yıkadığım dahi oluyor. Yeter ki birazcık serinlik olsun diyerek…

Bunun dışında yeşillik ve bitki örtüsünün olmayışı sizi rahatsız edebilir . Evet yapay olarak her şey yapılmış, ama yine de Türkiye’deki hissiyata sahip olamıyorsunuz.

Dubai’de yaşam maliyetleri nasıl?

Gelelim bu sürecin attığım taş ürküttüğüm kurbağaya değecek mi kısmı olan Dubai’de yaşam maliyetleri konusuna:)

Dubai’de yaşam maliyetleri ile ilgili fikir sahibi olabilmeniz için ilk olarak dolar- dirhem hesabından bahsedelim.

1 dolar yaklaşık olarak 3,67 dirhem yapıyor. Ben aşağıda bahsedeceğim fiyatları dolar üzerinden paylaşacağım. Siz de buna göre elinize geçecek dolar ya da dirheme göre neye ne kadar para harcayacağınızı hesaplayabilirsiniz.

Dubai’de mühendisler için maaş skalası ne kadar?

Hiç şüphesiz akıllara gelen ilk soru “Dubai’de ne kadar para kazanabilirim?” sorusu. Bu soruya verebileceğim yanıt anca kendi mesleğimden ibaret olacak. 🙂

5-10 yıllık deneyime sahip bir Türk mühendis için Dubai’de ortalama maaş skalası minimum 6,000 USD’den başlıyor diyebilirim. Zaten ev kirası, yemek, uçak bileti ve sağlık gibi masraflar düşünüldüğünde rakam minimum bu seviyelerde olmalı.

Maaş kapsamına dahil olması gereken en önemli şey özel sağlık sigortası. Eğer paketinize özel sağlık sigortası dahil değilse, hiçbir şekilde buraya gelmenizi önermiyorum . En basit örnek , sağlık sigortanız olmadığında gribal bir enfeksiyon geçirmeniz durumunda bile gecelik hastahanede kalma maliyeti 1,500 USD civarında.

Dubai’de okul maliyetleri ne kadar?

Dubai’de aylık okul maliyetleri ortalama 1000 USD bandında. Bu konuda tbii ki daha detaylı araştırmalar yapılması şart.

Dubai’de ev kiraları ne kadar?

Ev konusu sizin talep ve beklentinize göre oldukça değişkenlik gösterebilecek bir konu. Ortalama fiyatlar ile ilgili şu şekilde bilgi verebilirim:

 • Dubai’de villa kirası : 5,000 USD ile 10,000 USD arası
 • Dubai’de daire kirası : 2,500 USD – 4,000 USD arası (Mobilyasız)

Dubai’de bakıcı ücretleri ne kadar?

Dubai’de aylık bakıcı maliyetleri ortalama 1300 USD civarında.

Dubai’de araç kiralama ücretleri ne kadar?

Araç kiralama ya da satın almak için aylık kredi tutarı ise ortalama 600 USD civarında.

Dubai’de çocuklar için oyun alanı alternatifleri var mı? Bu alternatiflerin ortalama fiyatları ne kadar?

Bu konuda en küçük bir endişeniz dahi olmasın. Çünkü Dubai bu anlamda tam bir cennet. Çocuğunuza birbirinden farklı alternatifler sunabileceğiniz Dubai’de çocukların eğlence maliyetleri ise şu şekilde:

 • Temalı parklar :55-80 USD arası
 • Aqua parklar : 55-80 USD arası
 • AVM oyun yeri ücretleri : 20 USD civarı

Dubai’de günlük yaşam maliyetleri ne kadar?

Dubai’de günlük yaşam maliyetleri ile ilgili aklıma gelen her kalem için ortalama rakamlar vereceğim bu başlıkta. Bunun dışında benim aklıma gelmeyen ama sizin sormak istediğiniz şeyler olursa, yazının sonuna yorum olarak bırakabilirsiniz 🙂

 • Starbucks kahve 4-6 USD, (neden doğrudan kahve ile başladım bilmiyorum, gerçek bir kahve bağımlısı olduğum için olabilir.)
 • 2,5 yaşında bir çocuğun, çocuk doktoru muayene ücreti 150 USD,
 • Aylık market alışverişi 600 ile 800 USD arası,
 • İçki fiyatları barlarda ort 12 USD, eğer happy houra denk gelirseniz 8 USD civarında,
 • Amerikan yemekleri yiyebileceğiniz bir restaurantta 2 kişilik yemek ücreti ortalama 40 USD,
 • Fast food yemek alternatifleri kişi başı yaklaşık 10 USD,

Şimdilik aklıma gelenler bu kadar, bir sonraki yazımda görüşmek üzere 🙂

0 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

Yorum Yaz