Doğum Sırasında Başınıza Gelebilecek 7 Şey

Doğumunuza belki de sayılı günler kala, doğum ile ilgili pek çok şeyi merak ederken, doğum yaparken meydana gelebilecek ve daha az bilinen olaylara da göz atmaya ne dersiniz?

Unutmayın, bu yazıyı endişelenmek için değil, olası durumlar hakkında bilgi sahibi olmak için okuyorsunuz. 🙂 Öyleyse başlayalım..

İstenmeyen Bağırsak Hareketleri

Doğum sırasında bağırsaklarınızı çalıştıran kaslarla aynı kasları çalıştırdığınız için ufak bir bağırsak hareketliliği yaşamanız normaldir. Doktorlar ”Kadınların doğum sırasında bağırsak hareketi yapması çok yaygındır ve bu aslında bebeği itmek için uygun kasların kullanıldığı anlamına gelir” diyor.

Özellikle vücudunuzun alt kısmının uyuşturulduğu doğum şekli için kontrol edilemeyen bağırsak hareketi yaşamanız daha da olasıdır. Eğer dürtü hissederseniz, kendinize engel olmayın. Bu konuda utangaç olmanıza gerek yoktur. Doğum sırasında dışkı yapmanın, bebeğinizin uzun vadede bağırsakları konusunda sağlıklı olmasına yardımcı olabileceği konusunda ortaya çıkan araştırmalar bile var.

Bulantı ve Kusma

Görünen o ki, bulantı ve kusma sadece hamileliğin ilk zamanlarına bağlı değil. Ayrıca doğum sırasında, özellikle doğumun en aktif aşamasında ve bebeğinizi dışarı iterken bulantı ve kusma meydana gelebilir. Ayrıca eğer stresliyseniz ve acil sezeryan durumu söz konusu olduysa, öncesinde yediğiniz yemekler mide bulantısı ve kusma ihtimalinizi arttırabilir.

Uzun Süren Doğum

Doğum gizli aşama (doğumun başlangıcı), aktif aşama ve geçiş aşaması gibi birden fazla süreçten oluşur. Ancak bazen bu aşamalar olması gerektiği kadar hızlı gerçekleşmez. Doktorlar uzun süren bir doğumun, ilk kez doğum yapan anneler için 20 saatten, daha önce doğum yapmış olanların ise 14’ten fazla sürebileceğini söylüyor. “Uzun süren bir doğum, anneler için çok yorucu ve bazen sinir bozucu olabilir, ancak nadiren komplikasyonlara neden olur ve asla sezaryen gerektiğinin bir göstergesi olamaz.” diye belirtiyorlar, dolayısıyla sürecin istediğiniz hızda gitmiyor olması sizi endişelendirmesin.

Rahim ağzı, germe ve açma hareketlerinde yavaşsa, sadece sabırlı olmaya ve rahatlamaya çalışın. Uyuyun, yürüyüşe çıkın ya da sıcak bir banyonun keyfini çıkarın.

Rahim ağzınız altı santimetre genişlemişse, artık aktif olarak doğuma başlamış sayılırsınız, eğer rahim ağzı beklendiği kadar hızlı açılmazsa, komplikasyonlardan kaçınmak için bu durumda sezaryen gerekebilir’.

Kısa Süren Doğum

Düşündüğünüzün aksine çok hızlı bir doğum da yapabilirsiniz. Hızlı bir doğumda, kasılmaların başlamasını takip eden üç saatin sonunda bebek dünyaya gelir. Bazı uzmanlar “Yeni annelerin çoğu hızlı doğumu çok olumlu bir durum olarak görebilir, ancak hızlı doğumun gerçekleşmesi durumunda bir takım sorunlar da olabilir” diyor. Başınıza gelebilecek bir takım sorunlar, yeterince ağrı kesici alacak zamanı bulamama, steril bir ortamda doğum yapamama ve en kötüsü de hastaneye yetişecek zamanın olmamasıdır.

Hızlı doğumun bir diğer önemli zorluğu ise, annenin herşeyin kontrol altında olduğunu hissetmesine ve bu değişikliğe hazırlanmak için uygun başa çıkma stratejileri bulmasına yetecek zamanı bulamamasıdır. Diğer potansiyel problemler arasında serviks ve vajinada yırtılma riski, uterus veya vajinadan kanama ve bebek için sterilize edilmemiş bir doğumdan kaynaklanan enfeksiyon riski vardır.

Vajinal Yırtılma

Vajinal açıklık yeterince geniş değilse, perine, vajina ve anüs arasındaki alanın doğum sırasında yırtılması oldukça yaygın bir durumdur.

Kadınların yaklaşık yüzde 90’ı doğum sırasında bir dereceye kadar vajinal yırtılma yaşar. Birinci veya ikinci derece yırtıklar sadece birkaç haftalık küçük bir rahatsızlığa neden olurken, üçüncü ve dördüncü derece yırtıkların iyileşmesi birkaç haftadan fazla sürebilir.

Bazı durumlarda, doktorunuzun vajinal açıklığı genişletmek için cerrahi bir işlem olan bir epizyotomi yönetimini kullanması gerekebilir. Bu çok yaygın bir durum olmasa da, bebeğin omzundaki pelvik kemiğinin (omuz distosisi) arkasına sıkışmış olması durumunda, eğer bebek sıkıntı içindeyse annenin forseps veya vakum yardımıyla bir doğum gerçekleştirmesi sağlanabilir. Dikişler yırtılmış perinenin iyileşmesine yardımcı olur.

Rektum Yırtılması

Ayrıca, bebeğinizi dışarı doğru iterken rektumunuzu, dördüncü derece bir yırtık olarak yırtabilirsiniz ve bazen dördüncü derece yırtılmayı önlemek için yapılabilecek hiçbir şey yoktur. Bu, neyse ki, vajinal doğum sırasında en az görülen vajinal yırtılma vakasıdır.

Rektumdaki yırtılmayı azaltmanın bir yolu, doğumdaki ıkınma aşamasında perine sıcak kompres uygulamaktır. Ayrıca masajı deneyebilirsiniz. Perineal masaj genellikle vajinal doğum sırasında yırtılmayı önlemeye yardımcı olmak için yapılır. Vajina tabanına sık sık yağ veya su bazlı kayganlaştırıcı olarak masaj yapılması, dokuyu yumuşatması ve esnekliğini arttırması için iyi bir yöntem olarak düşünülebilir.

Plasenta Yapışması

Bebeğiniz dünyaya geldikten sonra, doğumun bittiğini düşünebilirsiniz, ancak durum böyle değildir. Doktorlar “Vücudunuzun plasentayı uterustan dışarı atması gerektiğinden, kasılmaların doğum sonrası devam etmesi normaldir. Kasılmalar doğum sonrası kanama miktarını azaltmak için de gereklidir” diyor. Plasentanın atımı, doğumdan sonraki ilk 30 dakika içinde, plasenta uterus duvarından ayrılırken ve kasılmalarla dışarıya itilirken genellikle kendiliğinden gerçekleşir. Bu durum otomatik olarak gerçekleşmezse, plasenta yapışması olarak adlandırılır.

Yapışmış plasentanın bazı nedenleri arasında zayıf kasılmalar, serviksin dışarı atılmadan önce kapanması veya plasentanın uterusun kas duvarlarına yapışması bulunur. İlaçlar uterusun gevşemesine yardımcı olur ve doktorunuz uterusun plasentayı dışarı atmak için yeterince kasılmasına neden olabilecek şekilde ıkınmayı önerebilir. Yapışan plasenta semptomları arasında ateş, kötü kokulu akıntı, ağır kanama ve/veya sürekli ağrı bulunur. Son çare olarak, plasentayı bedeninizden çıkarmak için ameliyat gerekebilir. Bu sorun uygun şekilde tedavi edilmezse, tehdit edici durumlar yaşanabilir.

0 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

Yorum Yaz