Doğum Hastaneleri Deneyimi – Medipol Hastanesi

Gülşah Kabil

Merhaba Balkafa.com okurları

Bugün En Çok Tercih Edilen Doğum Hastaneleri Hangileridir? başlıklı serimde üçüncü sırayı, Medical Park ve Memorial ile paylaşan Medipol Hastanesi doğum deneyimlerinden bahsedeceğim. Her 3 hastanenin de tercih edilme oranı %5  iken  Medipol Hastanesinin bu üçlü içerisinde kişide yarattığı memnuniyet skoru 100 üzerinden 68.

Medipol Hastanesi kimdir?

Medipol Hastanesi kendini kurumsal sayfalarında aşağıdaki şekilde tanımlıyor;

İstanbul Medipol Hastanesi, 1987 yılından beri kendini sağlığa adayan, Türkiye çapında hizmet ve birikimleriyle başarısını ispatlayan altın bir zincirin son halkası olarak kurulmuştur. Türkiye ve İstanbul’un birçok merkezinde 1987 yılından beri sunulan sağlık hizmeti İstanbul Medipol Hastanesi’nin 1996 yılında devreye girmesiyle birlikte daha geniş kitlelere ulaşmıştır.

Yaklaşık 6.500 m2 kapalı alana sahip modern mimari yapısını, ileri tıp teknolojisi ve güçlü sağlık kadrosu ile birleştiren İstanbul Medipol Hastanesi; 33 kliniği, 20 yoğun bakım yatağı, 6 ameliyathanesi, lüks hasta odaları, yeşillikler içindeki bahçesi ve geniş otoparkı ile İstanbul da özel sağlık kuruluşlarından biridir.

Modern doğum ve ağrı odaları, doppler ve kardiotakograf, ultrasonografi gibi modern tıbbın bütün imkanlarıyla donatılmış olan ünitelerde, ağrısız doğum (epidural anestezi vb.) sezaryen ve tüm ameliyatlar yapılabilmektedir.

Hastane bünyesinde Marmara Bölgesi’nin sayılı tam donanımlı Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitelerinden biri hizmet vermektedir. Ülkede büyük sorun olan, özellikle erken doğan ve sorunlu bebeklere Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde dikkatle bakılmakta ve sağlıklı bir şekilde ailelerine teslim edilmektedir. Ünitede; 12 küvöz, 2 açık yatak, 1 transport küvöz, 8 mekanik ventilatör, kan gazı cihazı, 13 fototerapi cihazı, 16 pulse oksimetre, 16 portable tansiyon aleti, 13 infüzyon pompası, portable röntgen cihazı, aynı ortamda kranial USG yapabilme imkanı ve merkezi oksijen sistemi bulunmaktadır.

Ünitede; 650 gram ya da 25 haftalık gibi prematüre (erken) doğan, solunum güçlüğü çeken, yenidoğan sarılığı sebebi ile kan değişimi yapılan, enfeksiyona bağlı problemi bulunan ya da cerrahi müdahale gerektiren bebekler gibi yenidoğan dönemine ait çeşitli sorunları bulunan bebeklere bakılmaktadır. Alanlarında uzman güçlü sağlık kadrosu, özel eğitimli hemşireleri, teknik donanımı, sayısal yeterliliği ve genişleyen mekanı ile 24 saat hizmet veren ünitede, sadece hastanemizde doğan sorunlu bebeklere değil, transport küvez ile diğer hastanelerde doğan sorunlu bebeklere de yardım eli uzatılmaktadır.

Şimdi dönelim araştırma sonuçlarımıza. Araştırmamıza katılan annelere doğum sürecinde yaşadıkları deneyimi

  • Hastane temizliği,
  • Hastane personel memnuniyeti,
  • Doktor yaklaşımı,
  • Yemek kalitesi,
  • Doğum öncesi süreç bilgilendirmesi,
  • Yeni doğan hizmetleri,
  • Genel oda koşulları,
  • Refaketçi konforu,
  • Hastane ücret politikası başlıklarında sormuştuk.

Medipol Hastanesinde doğum yapanlar hastaneden ne kadar memnun kalmış?

Şimdi sizlerle Medipol Hastanesi için bu başlıklara verilen 100 üzerinden puanların olduğu bir tablo paylaşacağız.

Medipol Hastanesinde doğum yapan annelerin yorumları:

Hemşirelerin hassasiyeti ve anestezi uzmanının deneyiminden memnunum. Ameliyathaneye eşimin alınmamasından memnun kalmadım.

Normal doğum sürecindeyken bebeğin aşağı inmemesi nedeniyle sezeryana karar verildi. Ameliyathaneye indiğimizde oradaki personelin 10 saattir sancı çeken birine yaklaşımı hiç pozitif değildi. Doğum sonrasında bebekle ilgili her şeyden endişelendiğiniz bir durumda, bebek hemşireleri şefkatli ve yardımcı değildi. Sorularımıza hızlı ve geçiştirme yanıtlar veriyorlardı. Bebek çişini yapmadığı için hemen mama takviyesi vermek gerekebilir dediler.

Doğum sonrası hemşire ve doktorların ilgisinden çok memnunum, fakat doğuma kadar ki dokuz saatlik bekleme sürecimde daha çok ilgi gösterilebilirdi diye düşünüyorum.

Oda küçüklüğü ve suni sancı istemiyorum dememe rağmen doktor acelesi beni rahatsız etti.

 

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere,

Sevgiyle kalın,

2 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

2 Yorum

Şenay 27 Nisan 2019 - 13:49

Bende kızımı bu hastanede doğurdum Doğum öncesi plates topu ile egzersiz ile esneme doğal Doğum için gayet başarılı ve eğlenceliydi benim için fakat kordon dolanması sebebiyle biraz zor bir doğum oldu 🤷‍♀️

Reply
admin 2 Mayıs 2019 - 10:12

teşekkür ederiz paylaşımınız için 🙂

Reply

Yorum Yaz