Doğum Hastaneleri Deneyimi – Florence Nightingale Hastanesi

Gülşah Kabil

Merhaba Balkafa.com okurları 🙂

Bugün En Çok Tercih Edilen Doğum Hastaneleri Hangileridir? başlıklı yazımda ikinci sırada yer alan Florence Nightingale Hastaneleri hakkında bilgiler paylaşacağım.

Florence Nightingale Hastaneleri araştırmamızda Türkiye’ de en çok tercih edilen doğum hastaneleri arasında %9 ile 2. sırada yer alırken, hastanenin doğum deneyimi açısından kişide yarattığı memnuniyet skoru konusunda ise 100 üzerinden 96 ile ilk sırada yer alıyor.

Grup Florence Nightingale Hastaneleri kimdir?

Detaylara girmeden önce Florence Nightingale Hastaneleri hakkında genel bilgilere yer verelim.

1989 yılında kurulan Florence Nightingale Hastaneleri ilk etapta sadece 50 yataklı, küçük ama iddialı bir kurum olarak yola çıkmıştır. Yapılan başarılı çalışmalarla kısa sürede insanların güvenini kazanan hastahane çok kısa sürede kapasitesini 302 yataklı, yılda 2000’in üzerinde açık kalp ameliyatının başarıyla gerçekleştirildiği, uluslararası standart ve ölçülerde büyük bir hastane haline getirmiştir.  Seneler içerisinde sadece kapasitesini arttırmakla kalmayıp, bir çok yeni lokasyonda da hastaneler açımıştır. Üstelik bu kurumlar, yabancı uzmanların da takdirini kazanan ülkemizin önemli sağlık merkezleri haline gelmeyi de başarmıştı.

Gayrettepe Florence Nightingale Hastanesi ve Kanser Merkezi’nin açılışı Amerikalı uzmanların katılımı ve ortak yatırımıyla gerçekleştirilmiştir. Bu sayede Amerika’nın en önemli tıp kuruluşlarıyla ortak çalışmalar başlatılmıştır.

Florence Nightingale Hastanesi yönetim kurulu başkanı, “Bugün hastalarımızın tedavi için yurt dışına gitmek yerine kendi ülkelerindeki kurumları tercih etmeleri, kendi doktor ve hastanelerine güven duymaları; eskiden tercih edilen yurt dışı merkezlerin bugün Grup Florence Nightingale ile işbirliği yapma arzularını dile getirmeleri en büyük övünç kaynağımızdır.” diyor.

Şimdi dönelim araştırma sonuçlarımıza. Araştırmamıza katılan annelere doğum sürecinde yaşadıkları deneyimi

  • Hastane temizliği,
  • Hastane personel memnuniyeti,
  • Doktor yaklaşımı,
  • Yemek kalitesi,
  • Doğum öncesi süreç bilgilendirmesi,
  • Yeni doğan hizmetleri,
  • Genel oda koşulları,
  • Refaketçi konforu,
  • Hastane ücret politikası başlıklarında sormuştuk.

Florence Nightingale Hastanesinde doğum yapanlar hastaneden ne kadar memnun kalmış?

Şimdi sizlerle Grup Florence Nightingale için bu başlıklara verilen 100 üzerinden puanların olduğu bir tablo paylaşacağız.

Sonuçlarda, doktor yaklaşımı konusunda tam not alan Florence Nightingale Hastanesi, söz konusu yemek kalitesi ve refakatçi konforu olunca biraz kendi ortalamasının altında kalmış gibi görünüyor.

Florence Nightingale Hastanesinde doğum yapan annelerin yorumları:

Hastane personeli her alanda çok anlayışlı ve yardımcıydı, bu durum böylesine gergin anlarda hayat kurtarıcı oluyor. Fiyat piyasadaki diğer hastaneler ile kıyaslandığında biraz yüksek kalıyor, ama verilen hizmetten çok memnun kaldığımızı içtenlikle söyleyebilirim. Yalnızca yemeklerin biraz daha kaliteli olmasını beklerdim. Bunun dışında oda koşulları çok iyiydi, odayı istediğimiz gibi süsledik ve odaya ziyaretçi almak konusunda hiç sıkıntı çekmedik. (Florence Nightingale Hastanesi Çağlayan)

Doktorumdan danışmanına kadar tüm çalışanların işini bilerek yaptığı bir hastane, genel olarak memnun kaldım.

Hastanenin konumu, odanın konforu, hemşirelerin ilgisi, doktorun yaklaşımı çok iyiydi.

Doktor çok iyiydi. (Florence Nightingale Hastanesi Gayrettepe)

1- Anne sağlığına ve bakımına gösterilen hassasiyet hem doğum öncesi hemde doğum sonrası gayet yeterliydi, tüm sağlık personeli ve ekipler çok özenliydi.
2- Doğum öncesi hizmetler (yatış, odanın hazırlanması, bebek için ilk aşamada gerekli malzemelerin temini, vb.) başarılıydı.
3- Anne-bebek dostu bir hastane, sezaryen sonrası talep etmediğimiz müdahalelerde bulunulmadı. (mama verilmesi, yıkanması, bebeğin ayrı odaya alınmaması, vb.)
4- Doğum sonrası düzenli (2 saatte bir yenidoğan hemşiresinin mutlaka gelmesi) kontrollerde çok titizlerdi.
5- Emzirme danışmanlığı, bebek bakımı ile ilgili ufak eğitimler ve gece/gündüz destek veren hemşireler yeni anne olarak tüm ihtiyacımı karşıladı.
6- Doğum sonrası anne bakımı, sağlık kontrolleri ve ilgilenenlerin tutumu kendimi çok iyi ve güvende hissetmemi sağladı.
7- Bebeğin çıkış kontrollerinde gelen doktor ve ekipler de dahil olmak üzere ebeveyni bilgilendirme noktasında çok hassaslardı. Genelde işini yapan ve durumu sadece iyi/kötü şeklinde açıklayan doktor ve personellerin aksine neyin neden yapıldığı her aşamada detaylı şekilde bize aktarıldı.

Hemşireler ve doktorlar oldukça ilgiliydi.

Doğum öncesi ve sonrası süreçte doktorum ve ekibi çok profesyoneldi. Her şekilde yanımda ve yardımcılardı. Güven verdiler. (Florence Nightingale Hastanesi Şişli)

Genel olarak memnun kaldım. Emzirme ve bakım konusunda hemşireler daha çok yardımcı olabilirdi. O biraz eksik kaldı. (Florence Nightingale Hastanesi Kadıköy)

Odam rahattı. Bebekle saat başı ilgilendiler. Emzirmeye çok destek oldular. (Florence Nightingale Hastanesi Ataşehir)

Bir sonraki yazımda Medipol Hastanelerini inceleyeceğiz.

Sevgiyle kalın,

0 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

Yorum Yaz