Diş Gıcırdatma (Bruksizm) Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Yasin Akgül

Halk arasında diş gıcırdatma olarak bilinen rahatsızlık literatürde Bruksizm olarak adlandırılıyor.

Diş Gıcırdatmasının Sebepleri Nelerdir?

Gece uykusunda dişleri gıcırdatmanın pek çok sebebi olmakla birlikte net bir teşhisi konulabilmiş değil. Günümüzde oldukça yaygın bir rahatsızlık olan bruksizm çocuk, genç, yaşlı, her yaş grubuna ait bireylerde görülebiliyor. Çoğunlukla strese bağlı faktörlerden, eklem yada diş ağrılarından oluşabildiği gibi dişlerin düzgün kapanmamasından dolayı da meydana gelebiliyor.  Dişler düzgün kapanmadığında, olması gereken süreden daha önce birbirlerine çarpabiliyor ve bu da erken temas halinde olan 1-2 dişe ekstra yük binmesine neden olurken diş gıcırdatma sorununu tetikleyebiliyor.

Diş Gıcırdatmanın Olumsuz Etkileri Nelerdir?

Gece uykusunda diş gıcırdatma sorunu yaşayan kişilerin sabah kalktıklarında şakaklarında ciddi ağrılar olabiliyor, diş yüzeylerinde gıcırdatmadan dolayı aşınmalar, aşınmalara bağlı şekil bozuklukları meydana gelebiliyor. Diş gıcırdatmanın zararlarından biri de eklem üzerine oluşan olumsuz etkiler.  Tüm bu etkenler hastaların yaşam kalitesini de oldukça etkilediği için biz diş hekimleri olarak hastaları korumak adına diş gıcırdatmayı gidermek istiyoruz.

Diş Gıcırdatma Sorunu Olan Biri Ortodontik Tedavi Sürecine Başlayabilir mi?

Ortodontik tedavi, diş gıcırdatma sorununu direk olarak ortadan kaldırmaya yönelik bir tedavi olmasa da, tedavi bitiminde dolaylı bir etki olarak bu sorun ortadan kalkabilir.

Eğer bir hastanın ortodontik tedavisine başlanması gerekiyor ve diş gıcırdatma problemi yerleştirilecek olan tellere ve plaklara mani oluyorsa o tedavi ile birlikte bir takım önlemler alarak sorunu çözmemiz gerekebiliyor. Doğrudan diş gıcırdatma tedavisi uygulamadığımız için bruksizmi ortadan kaldırmıyoruz, fakat bruksizm olsa bile ortodontik tedavi yapabiliyoruz.  Sadece, bruksizmin ortodontik problem kaynaklı olduğu durumlarda ortodontik tedavi sonrası rahatsızlık ortadan kalkabiliyor.

Diş Gıcırdatma Tedavisi ( Bruksizim) Nasıl Yapılır ?

Eğer ortodontik tedavi bitiminde hastanın diş gıcırdatma problemi ve şikayetleri devam ediyorsa gece plağı dediğimiz bir uygulama ile durumu çözebiliyoruz. Gece plağı tedavisinde, diş gıcırdatmayı önlemek için hastaya gece kullanabileceği bir plak hazırlıyoruz. Bu plak sayesinde ilk etapta hasta gece boyunca dişlerini değil de plağı ısırmış oluyor. Gece plağı kullanımı sayesinde sadece bir kaç aylık tedaviyle bruksizm kalıcı olarak ortadan kalkıyor. Bir süre sonra plak kullanılmasa bile hasta dişlerini gıcırdatmayı bırakıyor. Böylece eklem ve baş ağrıları da ortadan kalkmış oluyor.

Unutulmaması gereken en önemli nokta, diş gıcırdatma sorunu eklemlerde kalıcı bir hasara yol açmadan önce hastanın bir diş hekimine başvurması ve tedaviye başlanmasıdır. Eğer hastaya, diş gıcırdatma sorunun ilk dönemlerinde müdahale edilirse, hasta hiçbir kalıcı hasar almadan bruksizmin üstesinden gelebilir. Bunun için gece plağının geceleri düzenli olarak kullanılması yeterlidir. Kalıcı çözüm için hastaların stresten uzak bir yaşam sürmeleri, stres oluşturan faktörleri yaşamlarından çıkarmaya yada azaltmaya çalışmaları, kendilerini pozitif düşünceye yönlendirmesi ve yeni hobiler edinmesi de ileride hastalığın görülmesini önleyecektir.

0 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

Yorum Yaz