Detoks Diyetleri Ne Kadar Sağlıklı?

Elif Nur Başaran

Merhabalar…

Bu yazımda sıra, sıkça duyduğumuz ama ne olduğunu tam olarak bilmediğimiz detoksa geldi.  Detoks ne demek, nasıl yapılır, detoks çok mu hızlı kilo verdirir? Detoksun amacı nedir? soruları danışanlarım tarafından en çok sorulanlar. Bu yazının sonunda detoks konusunda epeyce fikir sahibi olacağınız garantisini vererek, anlatmaya başlıyorum. 🙂

Detoks nedir? Vücut nasıl detoks yapar?

Son günlerde detoks kelimesini sosyal medya detoksu, alışveriş detoksu olarak da duyar olduk. Buradan da anlayacağımız gibi, detoksun kelime anlamı aslında ‘arınma’.

Yanlış bilinen “detoks =hızlı kilo verme” algısının haricinde detoks, temizlenme, kötü besinlerden ve toksinlerden arınma sürecidir diyebiliriz.

Peki, vücudumuzun kendi detoks mekanizmasının olduğunu biliyor musunuz?

Karaciğerimiz vücudumuzun detoksifikasyon yapan organıdır ve bu nedenle vücudumuz için çok kıymetlidir. Kötü bir beslenme tarzı, kullanılan ilaçlar, çevreden aldığımız ağır metaller karaciğere ağır gelir. Bu durumda karaciğer detoks yapmakta, yani vücudu arındırmakta zorlanır. Karaciğer görevini tam olarak yapamadığında, sağlığımızı korumak ve vücudu toksinlerden arındırmak adına detoks yapılması önerilir.

Kadınlar için zayıf olmak, sağlıklı olmaktan önce geliyor..

Son zamanlarda güzellik algısı zayıf olmak ile eşleştirilince, detoks kelimesi de hızlı kilo vermek anlamında kullanılır oldu. Çünkü özellikle biz kadınlar için zayıf olmak sağlıklı olmaktan önce geliyor, bu durumda ne yazık ki yanlış detoks reçetelerinin yazılmasına ve yaygınlaşmasına neden oluyor. (Toplum olarak her anlamda, ne kadar kötü bir hal alıyoruz… )

Doğru ve vücuda fayda sağlayacak detoks nasıl yapılır?

Halbuki detoks, aynı kelime anlamında olduğu gibi vücudu kötü atıklardan arındırmak için yapılır. Bu atıklardan arındırırken, sıvı formda meyve-sebzeli karışımlar, doğal bitkisel besinler, karaciğer dostu sebze yemekleri kullanıldığı için de kalorisi düşük bir beslenme modeli izlenir. Bu yolla hem hızlı kilo verilmiş, hem de detoks amacına ulaşmış olur.

Yani aslında detoks, vücudu toksinlerden arındırmaya çalışırken, çok yüksek kalori alınmadığı ve genel anlamda bitkisel kaynaklı beslenildiği için hızlı kilo vermeye sebep olan bir sistemdir.

Özetle;

  • Detoksun amacı hızlı kilo verdirme değildir.
  • Detoks listeleri bitkisel kaynaklı olduğu için düşük kalorili beslenme sonucunda kısa sürede hızlı kilo verilmiş olur.
  • Listeler genelde bitkisel kaynaklı olduğu için uzun dönem detoks yapılması protein açığı ortaya çıkaracaktır. Bu sebeple uzun süreli detoks önerilmez; çünkü sonucunda kas kaybı da meydana gelebilir.
  • İnternette çokça bulabileceğiniz hızlı kilo verdiren detoks listeleri  özellikle bir sağlık probleminiz varsa vücudunuza yarar sağlamaktan öte zarar verir. Herhangi bir sağlık probleminiz yoksa bile detoksun ne olduğunu, amacını ve diyetin kişiye özel olduğunu unutmayınız.
  • Sağlıklı bir yaşam tarzına sahip olduğunuzda, karaciğer vücut detoksunu kendi yapacaktır. Fakat, mevsim geçişlerinde ve yaşam tarzınızın yoğunlaştığı dönemlerde aldığınız toksinlerden korunmak, karaciğerin daha iyi detoks yapmasını sağlamak için, karaciğer detoksu yapmak faydalı olacaktır. Bu durumda bir uzmandan destek almanız amaca uygun hareket edebilmeniz açısından size büyük kolaylık sağlayacak.

Kendi detoks yapabilen, sağlıklı bir karaciğere sahip olduğunuz, fit günlere…
Beni takip ettiğiniz için teşekkür ederim, bir sonraki yazımda görüşmek üzere. 🙂

0 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

Yorum Yaz