Çocukluk Çağında Beslenme Nasıl Olmalı? Çocuklar Diyet Yapabilir mi?

Elif Nur Başaran

Tüm Balkafa Ailesi’ne merhaba, çocuk beslenmesine oldukça ilgili bir diyetisyen olarak, bundan sonra tecrübelerimi ve önerilerimi sizlere aktarmak için bende bu ailede olacağım. Umuyorum ki çok bilgilendiğimiz ve eğlendiğimiz süreç olacak. 🙂

Bu sürece en sık karşılaştığım sorulardan biri ile başlamak istiyorum.

Çocuklar diyet yapabilir mi?

Son zamanlarda çok sık karşılaştığım sorulardan biri, çocukların diyet yapıp yapamayacağı.

Obezitenin çocukluk çağlarına indiği bu dönemde, ebeveynler ve öğretmenler dahil olmak üzere herkes fazla kilonun farkında. Ana sınıfı öğretmeni olan annem, bundan 10 sene önce sınıfında hiç obez çocuğun olmadığını ama artık her sınıfta mutlaka 1-2 adet kilolu çocuğun olduğunu söylüyor… Tüm veriler fazla kilonun arttığını gösterirken, aileler hala bir diyetisyen desteği almaktan çekiniyor.

Çünkü çocuklarının düşük kalorili diyet yapacağını düşünerek, hasta olacaklarını, dirençlerinin düşeceğini düşünüyorlar. Halbuki, çocuklar sağlıksız ve fazla yedikleri için kilo alıyorlar. Ve sadece sağlıklı beslenme listelerinin düzenlenmesi ile de kilo veriyorlar. Aslında biz çocuklarla diyet yapmıyoruz. Sadece sağlıklı besleniyoruz. 😊 Kesinlikle alması gereken kalori, vitamin ve mineralden kısmıyoruz. Aksine, çocuğun büyümesi ve gelişmesi için gereken enerjiyi doğru besinlerle çocuğa veriyoruz. Çocuk da sağlıklı besinlerin etkisiyle kilo veriyor.

‘Çocuk diyet yapmaz, sağlıklı beslenir’

Nasıl ki çocuğun eğitim, özbakım temelleri bu yaşlarda atılıyorsa beslenme ile ilgili temeli de bu yaşlarda şekilleniyor. Hepimiz çaya şeker atıldığını küçük yaşlarda gördüğümüz için öğreniyoruz mesela…

Dolayısıyla çocuk fazla kilolu olmasa bile, çocukların doğru beslenme alışkanlıklarını edinebilmesi için, bir uzmandan destek alınmasının son derece faydalı olduğunu düşünüyorum ben. Bu destek için herhangi bir yaş sınırı yok. 2 yaştan itibaren çocuk beslenmesi, ondan öncesinde bebek beslenmesi için bir uzmandan destek alarak sağlıklı beslenme ve büyümeyi daha küçük yaşlardan alışkanlık haline getirebilirsiniz.

Çocuk beslenmesi için püf noktalar nelerdir?

  • Çocuk beslenme için zorlanmamalı. Eğer boyu ve kilosu olması gereken aralıkta ise, zorla yemek yemesi çocuğu yemekten soğutacaktır. Böyle bir durumla karşı karşıyaysanız, çocuğunuza kulak vermenizi tavsiye edeceğim.
  • Eğer çocuk olması gereken kilodan düşük ise, az porsiyonlarda kaloriyi nasıl arttıracağınızı öğrenmek adına bir uzmandan destek almanızda fayda var. Örneğin, 1 bardak kefirin kalorisini, içerisine bal ve meyve koyup arttırabilirsiniz.
  • Çocuk fazla kilolu ise beslenme uzmanı ile çocuğa alması gereken besinin verilmesi sağlanmalı ve çöp dediğimiz diğer besinler çocuğun beslenmesinden çıkarılmalıdır.
  • Çocuk yemek yerken, sofra alışkanlığının oluşması adına yemek ailece masada yenmelidir. Bu süreçte, telefon, tablet, bilgisayar gibi dikkat dağıtıcı unsurlar olmamalıdır. Bu sayede çocuk ne yediğini bilecektir.
  • Çocuğun sevmediği besinler varsa, zorlamak yerine sevdirmek adına, yemek hazırlama aşamasında çocuktan destek almak çoğu zaman iyi bir yöntem olabilir.  Aynı zamanda markete çocuğun da götürülmesi, onun yiyeceklere olan dikkatini  ve tadına bakma isteğini arttıracaktır.
  • Sunum biz yetişkinler için bile önemliyken bir de çocuklar için ne kadar önemli, düşünsenize… Onlar için özel tabaklar ve şekilli sunumlar ile sevmedikleri şeyleri onlara sevdirebilirsiniz.
  • Çocuğun tabağına, yiyeceğinden fazla besin koymak yerine az besin koyarak çocuğunuzun doygunluğunu kendi anlamasına izin vermelisiniz.

Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle, hepinize sağlıklı günler diliyorum. 🙂

0 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

Yorum Yaz