Çocuklarda Kilo Alamama ve Büyüme Geriliği Neden Olur?

Aysel Karaca Ünlü

“Hocam, bizim çocuk hiç yemiyor. Yaşıtlarına göre geriden mi geliyor gelişimi?”

“Arkadaşımın oğlu ile arası 15 gün, ama bizimkisi 7 kilo, o 9. Bu gidişle hasta olacak diye korkuyorum.”

“Anneme göre bu çocuk hep aç geziyor. Sürekli arkasından kaşıkla dolaştığım halde bir sonuç alamıyorum. Onu beslemeye çalışırken bu gidişle benim psikolojim bozulacak….”

…….

Bu vb cümleleri neredeyse her gün sizlerden duyuyorum. Biraz toplum yapımızın getirdiği dayatmalar, daha çok anne hassasiyetinden kaynaklanan bu endişelerinizi ise son derece normal karşılıyorum. “Kilo alamayan çocuk” konusu pek çok anne tarafından, fazlaca irdelenmeye başlayınca, ben de bu yazımda sizlere bebeklerde/çocuklarda kilo alamama ve büyüme geriliği kavramlarından bahsetmeye karar verdim.

Peki ya öncelikle beklediğimiz gelişim nedir, bir bebeğin/çocuğun gelişiminin normal seyrinde devam ettiğine nasıl karar veriyoruz, buna değinelim.

Büyüme persentil cetveli nedir? Neyi ifade eder?

Dünya sağlık örgütünün oluşturduğu standart bir büyüme persentil cetveli vardır. Hekimler bebek ve çocukların gelişim takiplerinde bu persentil eğrilerini kullanırlar. Kilo alamama genelde yaşamın ilk 3 yaşında karşımıza çıkan bir sorundur. Bu durumda sorulması gereken 3 önemli soru vardır:

  • Çocukta kusma olup olmadığı,
  • Beslenme düzeninin nasıl olduğu ve
  • Aldığı kalori miktarının çocuğun büyümesi için yeterli düzeyde olup olmadığı araştırılmalıdır.

Bunların dışında bebeğin veya çocuğun sahip olduğu genetik, ailesel, metabolik, enfeksiyöz, endokrinolojik hastalıklar da bebeğin kilo almasında ve gelişmesinde engel olabilir.

Bebek ve çocuklarda kilo alamama nedenleri nelerdir?

Çocuklarda kusma:

Kusmaları olan bir çocukta ilk akla gelecek olan gastroösefageal reflüdür. Bu olay bebeklerde daha çok görülürken, özellikle besini reddetme olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun dışında mide ve bağırsağın diğer hastalıkları, idrar yolu enfeksiyonları, barsak parazitleri çocuklarda kusma yoluyla kilo kaybı ve gelişim geriliğine neden olabilir.

Çocuklarda beslenme düzeni:

Beslenme düzeni çocuklarda önemlidir. Bebeği kimin beslediği anne bebek arasında göz teması kurulup kurulmadığı önemlidir. 1 yaş altı bebekler günde 8 kere beslenmelidir. 1 yaş üstü bebekler günde 6 kere beslenebilirler. 1 yaş üstü bebekler 15 dakikadan daha fazla yemek masasında oturtulmamalıdır. Dikkatleri çok çabuk dağılır ve bu sürenin üstünde yemeğe zorlanırsalar yemeğe karşı oluşturulan davranış sorunları yaşanabilir. Daha büyük çocuklarda telefon tablet veya televizyon karşısında beslenme durumunda çocuğun yemeğe karşı ilgisi azalır ve istenen miktarda yemek yenilemeyebilir. Gün içinde çok miktarda meyve suyu içmek veya yemek öncesi şekerli atıştırmalıklar vermek çocuğun yeterli miktarda yemesini engelleyecektir.

Yeterli miktarda beslendiği zannedilen ancak kilo alımı olmayan bebek ve çocuklarda kalori alımının hesaplanması uygun olacaktır. Özellikle mama ile beslenen bebeklerde mamanın çok veya az sulandırılarak yanlış hazırlanması bebeğin aldığı kalori miktarını değiştirir.

Çocuklarda fazla sıvı ya da su tüketimi kilo alımını etkiler mi?

Çocuklarda öğün zamanı çok fazla su veya meyve suyu verilmesi istenen miktarda kalori alımını engelleyebilir. Bebeğin veya
çocuğun yeterli miktarda kalori alıp almadığının belirlenebilmesi için 72 saat boyunca aldığı tüm yiyecek ve içecekler yazılarak kaydedilmelidir. Eğer çocukta yetersiz kalori alımı mevcutsa aldığı önceki kalori miktarının 2 katı olacak şekilde bir diyet ayarlanır ve ağırlık artışı takip edilir. Gerekirse kalori yoğunluğu yüksek mamalar ile diyete takviye edilir.

Eğer çocukta uzun süreli yetersiz beslenme durumu varsa ağırlık kaybının yanında baş çevresi düşüklüğü ve ilerleyen safhalarda boy kısalığı gelişmektedir. Bu nedenle büyüme ve gelişme durumunun çocuk hekiminiz tarafından düzenli aralıklarla değerlendirilmesi önemlidir.

0 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

Yorum Yaz