Çocuklarda Kabızlık Neden Olur ve Nasıl Tedavi Edilir?

Aysel Karaca Ünlü

Kabızlık nedir ? Bebeklerde ve çocuklarda kaka yapma sıklığı nasıldır?

Kabızlık dışkılamanın seyrek, sert ve ağrılı olmasıdır. Normal dışkılama sayısı bebek ve süt çocuklarında günde ortalama 3-4 tür. İlk 3 ayda anne sütü alan bebekler günde ortalama 3, mama alanlar ise 2 kez dışkı yapar. Dışkılama sayısı; beslenme sıklığı, miktarı ve mamanın tipinden etkilenir.  4 yaş ve üzeri çocuklarda ise dışkılama sayısı günde 3 ile haftada 3 arasında değişir. Artan yaşla dışkılama sayısı kademeli olarak azalır.

Bebeklerde ve çocuklarda kabızlık nedenleri nelerdir?

Kabızlık çocukluk çağında sık olmakla birlikte, bazen altta yatan bir hastalığa bağlı olabilir. Bu durumda altta yatan hastalık tedavi edildiğinde kabızlık problemi ortadan kalkabilir. Ancak en sık rastlanan neden fonksiyonel kabızlık/işlevsel kabızlıktır. Fonksiyonel kabızlık yapısal veya biyokimyasal bir neden olmadan inatçı, zorlu, seyrek veya tamamlanamayan dışkılama ile birlikte bir grup bozukluğun adıdır. Okul öncesi çocuklarda sık görülür.

Tuvalet eğitimi sırasında kabızlık oluşabilir mi? Kabızlık nasıl oluşur?

Çocuklar tuvalet eğitimi süresince,  diyetteki değişiklikler,  stres yaratan olaylar,  araya giren hastalıklar ya da uygun olmayan tuvalet kullanımı nedeniyle dışkılamayı çeşitli nedenlerle erteleyebilir ve  bu erteleme  ağrılı dışkılamaya neden olabilir. Dışkılama sırasında ağrı yaşayan çocuk dışkısını tutar ve bu da kalın bağırsakta dışkının birikmesine ve  sertleşmesine neden olur.  Sonuç olarak fonksiyonel kabızlık ortaya çıkar ve bu durum ilerleyen dönemde dışkı kaçırma veya çamaşırın dışkı ile lekelenmesi ile kendini gösterir.

Tuvalet eğitimi ne zaman verilmelidir?

Çocuğun dışkısını kendisinin bir parçası olarak gördüğü unutulmamalıdır. Tuvalet eğitimi 2 yaştan sonra ve uygun şekilde verilmeli; kullanılacak tuvalet yaşına uygun, aydınlık, kuru ve çocuğu korkutmayacak bir ortamda olmalıdır.

Kabızlık nasıl tedavi edilir?

Kabızlık şikayeti ile doktora başvurduğunuzda doktorunuz önce birikmiş dışkının atılması için ağızdan veya makattan uygulanabilecek ilaçlar kullanılmasını isteyecektir. Daha sonra kabızlığın tekrar oluşmaması için diyet ve davranış önerilerinde bulunacaktır.

Çocuklarda kabızlığa ne iyi gelir?

Kabızlığa en iyi gelen şey özellikle sıvı alımının arttırılmasıdır. Bunun yanı sıra sorbitol içeren erik, armut, elma sularının içilmesi, lifli gıdalardan zengin beslenilmesi,  tam tahıl, meyve, sebze içeren dengeli bir beslenme programının takip edilmesi tedaviyi olumlu yönde etkileyecektir.

Çocuklarda kabızlık sorunu nasıl çözülür?

Bebek ve çocuklarda kabızlık sorununu çözmek için düzenli tuvalet alışkanlığı edinilmesi, öğünlerden sonra tuvalete gidilmesi, dışkılama sıklığının belirlenmesi amacıyla günlük ya da aylık takvim tutulması, gerekirse çocuk psikiyatrisi ile iş birliği yapılarak ilerlenmesi oldukça önemli ve etkili yöntemlerdir.

Kabızlık tedavisi ne kadar sürer?

Kabızlık tedavisinin bazen aylarca sürebildiği ve özellikle kabızlığın ergenlik döneminde de devam edebileceği unutulmamalıdır. Tedaviye erken başlanılması kabızlığın düzelmesinde önemli derecede etkiye sahiptir.

0 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

Yorum Yaz