Çocuklarda İshal

Aysel Karaca Ünlü

İshal nedir?

İshal, günlük dışkılama sayısının ilk 6 ayda 12′ den, 6. Aydan sonra ise günde 8’den fazla olması veya dışkının kıvamında azalma meydana gelmesi olarak tanımlanabilir. İshal akut ve kronik olmak üzere zamansal olarak ikiye ayrılmaktadır. Akut ishal 2 haftadan kısa süren ishaldir ve genelde bakteri , virüs veya protozoa tarafından oluşturulan, enfeksiyon kaynaklı bir ishaldir. Kronik veya tekrarlayan ishal ise 2 haftadan uzun süren ve genelde solunum yolu veya vücudun başka bir yerini de etkileyen patolojiler ile birlikte görülür.

Çocuklarda akut ishalin başlıca en sık karşılaşılan nedeni virüslerdir. Bu virüslerden tetkik ederek anlayabileceğimiz olanları rotavirüs ve adenovirüstür.

Rotavirüs nedir? Rotavirüsü nasıl bulaşır?

Rotavirüs 6-24 ay arası çocuklarda en sık rastlanan ishal etkenidir. Genelde kasım- nisan ayları arasında görülür. Rotavirüsü iyi yıkanmamış ellerde kalan dışkı kalıntıları veya dışkının temas ettiği herhangi bir yerden bir başkasının ağız yolu ile mikrobu alması ile bulaşır. Mikrop alındıktan sonra 3 gün içinde hastalık başlayabilir. Rotavirüs dışkısı bol suludur ve pis kokuludur. Kan veya mukus yoktur. İshalden önce veya ishal süresince kusma olabilir. Hastalık genelde 5-7 gün sürer. Özel bir tedavisi yoktur. Tedavide önemli olan kaybedilen vücuttaki suyun yerine konmasıdır. Bol su içerek veya hastaya serum takılarak kaybedilen suyun yerine konması sağlanabilir. Rotavirüsten korunmak için yenidoğan döneminde yapılabilen özel aşılar mevcuttur.

Adenovirüs nedir?

Adenovirüs ise çok bulaşıcı, salgınlara neden olabilen ve tüm yıl boyunca görülebilen bir ishal etkenidir.  Dışkıdaki mikrobun aracılarla teması  ve ağız yoluna girmesi ile bulaşır. Kusma ve ateş görülebilir. İshal suludur, mukus ve kan görülmez. İshal süresi 2 haftaya kadar uzayabilir.

Yüksek ateş, kanlı dışkı, karın ağrısı gibi şikayetleri olan hastalarda ishalin kaynağının bakteri sebepli olduğu düşünülür. Ancak hiçbir klinik bulgu kesin olarak bakteriyel ishal olduğunu söyleyemez.

İshal nasıl tedavi edilir?

İshalin nedeni ne olursa olsun tedavide öncelikli olan sıvı kaybının yerine konulmasıdır. İshali hemen kesecek ilaçlar çocuklarda kullanılmaz. Vücudun kendini iyileştirmesi beklenir. Bakteriyel kaynaklı olduğu düşünülen ishallerde hekim uygun antibiyotiği verecektir. Bunun dışındaki tedaviler destek tedavisidir. Pirinç, patates, muz, ekmek, yağsız tavuk, kırmızı et, süt ve süt ürünleri çocuğa verilebilir. Probiyotikler bağırsaktaki yararlı bakterileri arttırarak zararlıların beslenmesini engeller ve sayılarını azaltır. Bunun yanı sıra ishali önlemek için çinko desteği de verilebilir.

Çocuğun fazla sıvı kaybettiğini nasıl anlarsınız?

Çocuk bir kerede çok yüksek miktarda ishale çıkıyorsa, günlük yapılan idrar sıklığı ve miktarı azaldıysa, düşkün görünümle birlikte uyku hali varsa hasta bekletilmeden doktora başvurulmalıdır.

İshalli çocuğun hastaneye yatmasını gerektiren durumlar ise şunlardır;

Ağır sıvı kaybı, sürekli uyku hali, dirençli ve safralı kusma, ağızdan beslenmenin çok azalması, kan değerlerinde anormal  elektrolit sonuçları gibi durumlar söz konusu olduğunda hastanın gözetim altında tutulması gerekir.

0 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

Yorum Yaz