Çocuklarda Görme Muayenesi

Aysel Karaca Ünlü

Çocuklarda göz muayenesi çeşitli genetik ve tüm vücudu etkileyen sistemik hastalıklarda bulgu vermesi açısından çok önemlidir. Çocuklar görme keskinliğinin azaldığını fark etmekte ve ifade etmekte zorlanırlar. Çocuklarda göz sinirlerinin gelişimi devam ettiği için görme azlığına neden olabilecek hastalıkların erken tanımlanması ilerde oluşabilecek geri dönüşümsüz hasarları engelleme açısından çok önemlidir.

Özellikle erken doğan bebeklerde, yenidoğan yoğun bakım ünitesinde kalma öyküsü varsa prematürite retinopatisi açısından ROP muayenesi denilen göz muayenesinin çocuk doktoru veya göz doktorunun önerdiği tarihlerde yapılması hayati önem taşımaktadır. Aksi takdirde zamanında yapılmayan müdahaleler nedeniyle körlükle sonuçlanabilecek durumlarla karşılaşılabilmektedir.

Bunun dışında ailede az gören bir kişinin varlığı genetik geçişli hastalıklar açısından uyarıcı olmalıdır. Gözde oluşabilecek belirtiler genelde kızarıklık, ağrı, akıntı, göz bebeğinde beyaz leke, şaşılık, göz kapağında düşüklük ve görmede azalma şeklindedir.

Gözlerde kızarıklık oluşması neden kaynaklanabilir?

Gözde kızarıklık görülmesi enfeksiyon, iltihap veya travma kaynaklı olabilir. Bu ayırımın yapılması hastanın hikayesine ve dikkatli bir göz muayenesine bağlıdır. Enfeksiyonda antibiyotikli göz damlaları sıklıkla tercih edilirken, enfeksiyon olmadan iltihap bulgularının olduğu alerjik veya romatolojik hastalıklara bağlı göz kızarmasında ise hastalığa özgü ilaçlar kullanılabilir.

Göz ağrısı genelde küçük çocuklarda olabilecek bir şikayet değildir. Daha çok ergenlik döneminde bu şikayete rastlanırken, bunun sebebi gözde enfeksiyon, iltihap  meydana gelmesi veya göz içi basıncın artması olabilir.

Gözlerde sulanma hastalık belirtisi olabilir mi?

Gözlerde sulanma, akıntının rengine ve kıvamına göre enfeksiyon, göz yaşı kanalı tıkanıklığı gibi hastalıklar şeklinde görülebilir.

Yenidoğan göz muayenesinde dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

Göz bebeğinde beyaz leke görülmesi özellikle yenidoğan bebeklerde görme muayenesinde bakılması gereken bir durumdur. Normalde sağlıklı bir çocuğun gözüne ışık tutulduğunda, göz muayenesi yapan hekimin göz bebeğinin arkasında kırmızı turuncu bir renk görmesi gerekir. Eğer hekim kırmızı yerine beyaz bir renk gördüyse, gözün ışığı sinirlere iletmesine engel olan bir durum olan lökokori söz konusu olabilir. Bunun retinoblastom denilen göz tümörü gibi bir sebebi olabileceği gibi, katarakt veya başka bir çok göz hastalığından kaynaklanması mümkündür. En yakın zamanda göz hekimi muayenesi gerekmektedir.

Şaşılık nedir ve neden olur?

Şaşılık gözlerin aynı hizada olmamasıdır. Göz içi bir çok sebebe bağlı olarak meydana gelebilir. Erken tedavi edilmemesi durumunda göz tembelliğine sebep olur. Bu da görmede azalmanın önemli nedenlerinden biridir.

Göz kapaklarında düşüklük doğuştan olabileceği gibi kas veya sinir hasarına bağlı oluşabilmektedir. Göz tembelliğine sebep olmayacak düşüklüklerde kapak düşüklüğünün düzeltilmesi ileri yaşlara ertelenebilir.

Görmede azalma genellikle büyük çocukların ifade edebileceği bir durumdur. Bu nedenle doğumdan itibaren belli aralıklarla görme muayenesinin yapılması gerekmektedir. Sağlık bakanlığının Çocuk İzlem Protokolleri kapsamında 0-3 aylık bebeklere, okul öncesi dönemde 36-48 aylık çocuklara ve ilköğretim 1. sınıf öğrencilerine göz taraması aile hekimleri tarafından yapılmalıdır. Bir sorun veya şüphe durumunda bir üst basamak olan göz doktorlarına muayene olunması gerekmektedir.

0 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

Yorum Yaz