Çocuklarda Flor Kullanımı Zararlı mı ?

Sevil Akgül

Son zamanlarda “Çocuklarda flor kullanımı yararlı mıdır zararlı mıdır ? ” sorusu sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Flor birçok yiyecek ve içeceklerde de bulunan doğal bir mineraldir. Florun çürük önleyici etkisi olması sebebiyle, diş hekimliği koruyucu uygulamalarında uzun yıllardır sıklıkla kullanılmaktadır. Diş hekimleri tarafından florlu diş macunları ve profesyonel flor uygulamaları tavsiye edilmektedir.

Flor zararlı mıdır ?

Öte yandan son zamanlarda yaygınca duyduğumuz ” Flor zararlı mıdır ?” sorusu kafa karıştırmaktadır. Flor güvenli dozlarda ve uygun şekillerde kullanılırsa zararlı değildir. Ancak flor bilinçsizce, toksik dozlarda ve /veya yanlış şekillerde kullanılırsa zararları olur.

Florun diş sağlığı için faydaları ve çürük önleyici etkisi bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Flor bakteri oluşumunu ve gelişimini, bakterilerin asit oluşturmasını engeller ve dişin yapısına girerek dişin direncini arttırır.

Florun kullanım alanları nelerdir ?

Flor; çürük oluşumunu önleme, başlangıç çürüklerini durdurma ve diş hassasiyetini giderme alanlarında kullanılmaktadır.

Florun uygulama şekilleri nelerdir ?

Flor sistemik ve lokal olmak üzere iki şekilde kullanılmaktadır.

  • Sistemik kullanımda; eğer sistemik flor eksikliği düşünülüyor ise flor tabletleri verilebilmektedir.
  • Lokal kullanımda ise flor jel veya vernik şeklinde dişe sürülerek uygulanır. 3-6 ayda bir çürük önleyici olarak uygulanması tavsiye edilir.

Flor kullanımı ile ilgili tavsiyeler:

  • Çocuğunuz diş macunu yutuyorsa florlu diş macunu kullanmayınız.
  • Günde iki kere (sabah, akşam yemeklerden sonra) dişlerinizi fırçalamayı unutmayınız.
  • 3-6 ayda bir lokal flor uygulaması çürük oluşumunu önlemede etkilidir.
  • Flor kullanımı için çocuk diş hekiminize danışmanızda fayda vardır. Çocuk diş hekiminiz çocuğunuzun diş sağlığı ve çürük aktivitesi ile ilgili bilgi verecektir ve çocuğunuzun ihtiyacına göre bir koruma programı oluşturacaktır

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere

Şimdilik hoşçakalın 🙂

0 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

Yorum Yaz