Çocuklarda El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Aysel Karaca Ünlü

El – ayak – ağız hastalığı nedir?

El, ayak ve ağız hastalığı enterovirus denilen mikrop ailesinin deri ve ağız içi dokusunda lezyonlar oluşturduğu, çoğunlukla komplikasyonsuz seyreden sistemik bir enfeksiyonudur. El, ayak ve ağız hastalığı etkenleri enterovirüs ailesi içinde yer alan coxsackievirus, echovirus ve enteroviruslerdir. Coxsackievirus A16 ve Enterovirus 71 el, ayak ve ağız hastalığında en sık görülen alt tipleridir.

El – ayak – ağız hastalığı kaç yaşında çocuklarda görülür?

El-ayak-ağız hastalığı çoğunluğu 2-10 yaş arasında, özellikle 5 yaş altındaki çocukları etkileyen bir viral enfeksiyon hastalığıdır. Nadiren daha büyük çocuklarda ve yetişkinlerde de hastalık görülebilmektedir.

Enterovirus enfeksiyonları mevsimsel değişim göstermektedir. Hava sıcaklığı ve nemin fazla olması el, ayak ve ağız hastalığının görülme sıklığını artırır. El, ayak ve ağız hastalığı her yıl özellikle ilkbahar ile sonbahar aylarının başı arasında görülmektedir.

El – ayak – ağız hastalığının belirtileri nelerdir?

El-ayak-ağız hastalığı ateş, boğaz ağrısı, iştahsızlık, halsizlik bulguları ile birlikte en sık el avuç içi, ayak tabanları ve ağızda içi sıvı dolu kırmızı döküntülerle ortaya çıkan klinik bir tablodur. Son yıllarda döküntülerin popo, diz, dirsek ve yüz bölgesine de yayılabildiği görülmektedir. Döküntüye hafif ateş eşlik edebilir, bu hastalarda döküntü genellikle ateşin ikinci gününden itibaren ortaya çıkar.

Döküntüler başladıktan sonra 1 hafta süresince bulaştırıcılık oranı çok yüksektir. Virüs, hastanın tükürük, sümük ve dışkısıyla direk temas ya da iyi yıkanmayan dışkının etrafa bulaşması sonrasında ağız yoluyla alınmasıyla bulaşabilmektedir. Çocuk mikrobu vücuda aldıktan sonra hastalık oluşma süresi genellikle 3-7 arasında değişir.

El – ayak – ağız hastalığı yetişkinlerde görülür mü?

Yukarıda da belirttiğim gibi el-ayak-ağız hastalığı yetişkinlerde de görülebilir. Hastalık gebelere özellikle gebeliğin ilk üç ayında bulaştığında, hastalığın spontan düşük veya gelişme geriliği ile sonuçlanma riski oldukça fazladır. Bu nedenle el, ayak ve ağız hastalığı varlığında gebelerden kesinlikle uzak durulmalıdır.

El – ayak – ağız hastalığı nasıl tedavi edilir?

El-ayak-ağız hastalığı çoğunlukla kendi kendini sınırlayan bir viral hastalıktır. Döküntüler genellikle 7-10 gün içinde kendiliğinden iyileşmektedir. Oldukça nadir bir komplikasyon olarak, hastalık viral veya aseptik menenjit kliniğine neden olabilmektedir. Bulgular geriledikten sonra da etken olan virüsler haftalarca vücutta bulunmaya devam edebilmektedir.

Tedavi gereken hastalarda, mevcut şikayetleri hafifletmek için ağrı kesici ve ateş düşürücülerin kullanımı, boğaz ağrısını azaltmak için gargara ve spreylerin kullanımı önerilmektedir. Yeterli sıvı ve beslenme desteği alamayan hastalarda damardan gerekli sıvı ve beslenme desteği yapılabilir.

El – ayak – ağız hastalığı tekrarlayabilir mi?

Hasta iyileştikten sonra başka bir zamanda farklı bir enterovirus çeşidiyle tekrar enfekte olabilmektedir. Bu nedenle bir kere bu hastalığı geçirmek ömür boyu geçirilmeyeceği anlamına gelmez.

El – ayak – ağız hastalığı için uygulanabilecek bir aşı var mı?

Henüz el, ayak ve ağız hastalığına karşı koruyuculuğu sağlayabilecek bir aşı geliştirilememiştir. Enterovirus 71’in etken olduğu el, ayak ve ağız hastalığı daha ciddi seyredebilmekte, nörolojik ve kardiyak komplikasyonlar daha sık gelişebilmektedir. Bu nedenle aşı çalışmaları E71’e yönelik yapılmaktadır.

El – ayak – ağız hastalığından nasıl korunabilirim?

Bu hastalıktan korunma; hastanın enfekte eşyalarıyla temasın önlenmesi,  veziküllerin patlatılmaması, hastanın kullandığı malzemelerin temizlenmesi, düzenli el yıkama, içme sularının ve havuz sularının klorlanması ile büyük oranda sağlanabilmektedir.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere, herkese sağlıklı günler dilerim 🙂

1 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

1 Yorum

öznur 30 Ekim 2018 - 12:47

Süpersiniz,bilgiler harika gerçekten.Direkt yaşadıklarımızı bulduk yazınızda çok teşekkür ederiz 🙏🏼🙏🏼

Reply

Yorum Yaz