Çocuklarda Diş Kırılması Durumlarında Ne Yapılmalı?

Sevil Akgül

Bebeklerde ve çocuklarda diş kırılmaları sıklıkla karşılaştığımız bir durum. Özellikle çocukların daha hareketli olduğu aktif oyun ve okul çağı gibi dönemlerde, spor esnasında ya da bunun dışında oluşan kazalarda ağız ve yüz bölgesine gelen darbeler sonucunda çocuklarda diş kırıkları oluşabilmektedir. Bu durumda sakin olunmalı, mümkünse dişin kırık parçası ile birlikte en kısa sürede bir diş hekimine başvurulmalıdır. Özellikle kafa bölgesine alınan bir darbe ya da
diş dışında genel acil tıbbi bir durum söz konu ise öncelikle en yakın hastanenin acil bölümüne başvurulmalı ve diş müdahalesi bundan sonra yapılmalıdır.

Çocuklarda diş kırılmalarında nasıl bir tedavi uygulanır?

Diş kırılmalarında yapılacak tedavi dişin süt dişi mi kalıcı diş mi olduğuna, kırığın şekline ve derinliğine göre değişmektedir. Bebeklerde meydana gelen diş kırıklarında eğer kırık küçükse, herhangi bir ağrıya sebep olmayacaksa ve dişe zarar verecek boyutta değilse herhangi bir işlem yapılmaz. Kırık hattında sivri kenarlar varsa bu bölgeler batmaması için düzleştirilebilir.

Diş tedavilerinde kullanılan aletler kesici, sesli ve yüksek devirde çalışan aletler olduğu için bebeklerde acil bir durum söz konusu olmadıkça genellikle bu işlemler ertelenir. Ancak bebek mutlaka en kısa sürede bir pedodontiste götürülmelidir. Pedodontist gereken müdahaleyi yapar, durumun acil olup olmadığı ve yapılması, dikkat edilmesi gereken konular hakkında size bilgi verir.

Diş kırıklarında erken müdahalenin önemi:

Diş kırıklarında erken müdahale çok önemlidir. Dişin en dış yüzeyinde mine dediğimiz sert bir katman vardır. Dişin en içinde de pulpa dediğimiz damar ve sinirleri içeren canlı doku bulunmaktadır. Mine, dişleri dış etkenlerden korur. Diş kırıldığı zaman dişi koruyan mine koruyucu katmanı ortadan kalktığından, diş savunmasız hale gelir ve zamanla diş canlılığını kaybedebilir. Bu nedenle kırık bölgenin açık kalmaması ve en kısa sürede gerekli tedavinin yapılması son derece önemlidir.

Dişteki kırık, dişin içerisindeki canlı dokuyu (pulpa) içermiyorsa ve dişte de başka bir hasar yoksa bu durumda dolgu
yapılabilir ya da kırık diş parçası yapıştırılabilir.

Dişteki kırık daha derin ise ve pulpayı içine alıyorsa, ( bu durumlarda dişin içinden kan gelebilir ) pulpa zarar gördüğü için kanal tedavisi (pulpanın çıkarılması temizlenmesi) gerekebilir. Sonrasında diş dolgu ile restore edilebilir.

Bazen dişlerin köklerinde de kırıklar oluşabilir. Kırığın yerine ve şekline göre yapılacak tedavi belirlenir. Tedavi edilebilecek boyutta bir kök kırığı varsa dişin bir tel ile diğer dişlere sabitlenmesi ve daha sonra kanal tedavisi yapılması gerekebilir. Tedavinin gidişatına göre genellikle birkaç haftada tel dişlerden uzaklaştırılır.

Dişteki kırığın boyutuna ve şekline göre, eğer kökü de içine alan dikey bir kırık söz konusu ise ve bu kırık tedavi edilemeyecek boyuttaysa diş çekimi de başvurduğumuz yöntemler arasında. Kök kırıkları hemen ilk muayenede belirti vermeyebilir. Diş kırıklarında pulpa her zaman açığa çıkmasa bile aldığı darbe sebebiyle hasar görmüş olabilir. Bu nedenle ilk müdahaleden sonra düzenli kontroller çok önemlidir.

Diş travmalarında çocukların iyileşme kapasitesi yetişkinlere göre çok daha iyidir. Zamanında müdahale ve düzenli rutin kontroller ile bu dişlerin kurtarılabileceği unutulmamalı, bir hekime başvurmak konusunda bilinçli davranılmalıdır.

Herkese sağlıklı günler dilerim 🙂

0 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

Yorum Yaz