Çocuklarda Çene Bozuklukları

Yasin Akgül

Çene bozuklukları doğuştan gelen yada çenenin yanlış kullanımı sonrası oluşan önemli sağlık sorunlarından biridir. Çene bozukluğu olan kişi hem ağız sağlığı açısından fizyolojik problemler,  hem de görünümün verdiği rahatsızlık nedeniyle psikolojik açıdan sıkıntı yaşayabilir.

Erken dönemde keşfedilip tedaviye başlandığında daha basit işlemlerle ve daha az maliyetle kısa sürede tedavisi
olabilen çene bozuklukları, tedavi edilmezse cerrahi müdahale gerektirecek bozulmalara kadar gidebilir.

Çene Bozuklukları Nelerdir?

Çene bozuklukları, fonksiyonel bozukluklar ve iskeletsel bozukluklar olmak üzere ikiye ayrılır. Problemin iskeletsel mi fonksiyonel mi olduğunu tespit etmek için kesinlikle klinik muayene gerekir.

Muayene sonucunda iskeletsel bozukluk tespit edilmişse, bunun düzeltilmesi için problemin türüne göre uygun yaşın gelmesi beklenir. Bazı müdahaleler için ideal zaman aralığı 6-8 yaş arası iken, bazıları için ise 11-12 yaş aralığı daha uygun oluyor. Genel olarak bu tarz problemlerin % 70 gibi büyük bir çoğunluğunun 11-12 yaşlarında müdahale gerektirdiğini söyleyebiliriz.

Muayene sonunda fonksiyonel bir problem tespit edilmişse, soruna sebep olan etken araştırılır. Hangi fonksiyonlar sırasında problemin ortaya çıktığı tespit edilip sonrasında müdahale edilir.

Fonksiyonel çene bozuklukları nelerdir?

Fonksiyonel bozukluk dediğimiz durumlar, çenenin bir fonksiyonu yerine getirirken normal seyrinde değil anormal bir şekilde işlev görmesi ve bunun zamanla çeneye yerleşip çene şeklini ve yapısını bozmasıdır diyebiliriz.

Fonksiyonel bir çene bozukluğuna vaktinde müdahale edilmediğinde , fonksiyona bağlı bozukluk zaman içerisinde iskeletsel probleme dönüşür ve tedavisi daha uzun, daha meşakkatli bir hal alır. Dolayısıyla çene bozukluklarında erken müdahale oldukça önemlidir.

Fonksiyonel çene bozukluklarına, çocuk yaşta bazı dişlerin hatalı dizilimi sonucu dişlerin birbirine erken temas etmesi ve  bu yüzden çocuğun çenesini kaydırarak ağzını kapatmasını örnek gösterebiliriz. Bir süre sonra, çene uygulanan şekle uyum sağlayarak yamuk şekil alır. Bu, normalde basit bir işlem veya ufak tefek müdahalelerle çözülebilecek bir sorun iken, zamanında düzeltilmezse, çene sürekli yanlış kapanmaya devam edeceği için iskelet fonksiyona ayak uydurur ve problem iskeletsel hale gelir. Dolayısıyla bu gibi durumlarda erken müdahale etmek çok önemlidir.

Çocuklar taklit ederler

Çocuklar pek çok davranışı yetişkinleri taklit ederek öğrenirler. Bu çoğu zaman eğlencelidir. Fakat bazı durumlarda taklit var olan sorunun yeni nesilde de devam etmesine neden olur. İçe doğru basan ebeveynini taklit eden çocuğun yürürken içe basması sonucu ortopedik sorun yaşaması gibi, çenesini yanlış kullanan ebeveynini taklit eden çocuklarda da çene bozuklukları görülebiliyor. Babasını yada bir yakınını taklit ederek çenesini öne konumlandırarak kapatan çocuklar olabiliyor. Zaman içerisinde sürekli çenenin öne kapatılarak kullanılması çenenin önde büyümesine sebep
oluyor.

Yine çürük dişe sahip bir birey, ağrıyan bir dişinin üzerine basmamak için çenesini her zaman kapattığından farklı kapatınca çene istenmeyen bu duruma ayak uyduruyor. Fonksiyon iskelete yönlendirme yaptığı için, fonksiyonel bozukluk iskeletsel bozukluğa davetiye çıkarıyor. Dolayısıyla sıradan bir çürük dememek ve tedavisi için muayene olmak oldukça önemli. Farklı hastalıklar başka sağlık problemlerinin tetikleyicisi olabiliyor.

İskeletsel çene bozuklukları nelerdir?

İskeletsel çene bozuklukları hekim muayenesi ile tedavi edilmelidir, bu bozukluklar düzeltilmediği takdirde ileride ameliyat, cerrahi müdahale kaçınılmaz olur. Her durum hemen müdahale gerektirmeyebilir, yaşı beklediğimiz, uygun yaş aralığı geldiğinde tedaviyi başlattığımız durumlar olabiliyor.

Çenenin alt yada üst kısmının yüze göre ileride yada geride olması gibi bozukluklar, erken yaşlarda müdahale edebildiğimizde bizi tedavinin seyri acısından sevindiriyor. Özellikle çocuklarda görüldüğünde ebeveynleri endişelendiren şekil bozuklukları erken dönemde yakalanırsa çözümü çok daha kolay olabiliyor. Bu yüzden her rahatsızlıkta olduğu gibi çene problemlerinde de önleyici tedavinin önemini hatırlamakta fayda var. Diş hekimi muayenesi için rahatsızlanmayı beklememek, belli aralıklarla diş hekimi muayenesinden geçmek gerekiyor. Özellikle çocuğunda şekil, konuşma, fonksiyon bozukluğu gören ebeveynlerin kısa zamanda diş hekiminden randevu alarak problemi henüz küçükken çözmek için yola
çıkması daha iyi sonuçlar doğuracaktır.

Çene bozuklukları sağlık sorunlarına neden olduğu gibi şekil bozukluğu nedeniyle estetik anlamda da sorun oluşturabiliyor. Erken müdahalelerde sorun, büyümeden çözülebilirken geç kalındığında cerrahi operasyona varan müdahalelere gerek olabiliyor.

Çene bozukluklarının teşhis ve tedavisi ortodontinin uzmanlık alanına girer. Bu yüzden çene problemi yaşayan kişilerin bir ortodonti uzmanı diş hekimine muayene olarak sorunun üzerine gitmeleri gerekir.

0 Yorum

Bu yazılar ilginizi çekebilir!

Yorum Yaz